Chcą walczyć o własne prawa. PiS im to uniemożliwia
Zgodnie z prawem przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami powinni brać udział w komisji sejmowej, która uzgadnia wsparcie dla takich ludzi. PiS nie pozwolił na to, aby przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami uczestniczyli w zebraniu.
W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to konwencja ONZ, która gwarantuje niezależne życie oraz podmiotowość osób z niepełnosprawnościami. 23 maja 2023 r. sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR) pracowała nad świadczeniem wspierającym niepełnosprawnych.
Podobne
- Żyjemy w symulacji? Bąkiewicz chce walczyć o prawa kobiet
- Oskar Szafarowicz moment: pieje na cześć PiS i pluje na UE
- Oskar Szafarowicz odleciał na amen: "Dobry czas dla Polek" [OPINIA]
- Wygrał w sądzie z Rydzykiem. 17-latek bierze się za Kaczyńskiego
- Oskar Szafarowicz chciał zakpić z Tuska. Pomylił brutto z netto
Ma ono być przyznawane na podstawie tego, jakie wsparcie jest potrzebne danej osobie, by ta mogła niezależnie funkcjonować. Według tego systemu niektóre osoby z niepełnosprawnościami mogłyby pracować z pomocą asystenta.
Zgodnie z prawem przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami powinni brać udział w komisji. 23 maja 2023 r. było to jednak niemożliwe. Portal oko.press dowiedział się od Agnieszki Szpili, pisarki oraz matki niepełnosprawnych bliźniaczek Mileny i Heleny, że PiS nie pozwolił im wejść na posiedzenie.
"Zablokowali nam drzwi"
Jak mówi Konwencja o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami rządowy projekt powinien być konsultowany ze stroną społeczną. Sejm ratyfikował wspomnianą konwencję, co oznacza, że jest ona częścią polskiego prawa.
Przedstawiciele władzy najwidoczniej musieli zapomnieć o tym przepisie. 23 maja 2023 r. zablokowali osobom z niepełnosprawnościami wejście do budynku, w którym odbywała się komisja.
Posłanka Lewicy Magdalena Biejat w rozmowie z portalem oko.press mówi, że posłowie i posłanki odrzucili wnioski osób niepełnosprawnych o wysłuchanie publiczne.
- Teraz rząd złożył gruby plik poprawek, którego nikt wcześniej nie widział - dodaje Biejat dla oko.press.
Jak podaje portalowi oko.press Szpila na górnym piętrze budynku trwało posiedzenie Komisji Polityki Społecznej w sprawie świadczenia. Za to dwa piętra niżej siedzieli przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami i oglądali komisję zdalnie. Nie mogli zabrać głosu w żadnej sprawie.
Reforma o osobach z niepełnosprawnościami budziła nadzieję
Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami oraz wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik stworzył projekt, który wydawał się pierwszym właściwym rozpoznaniem problemu polskiej polityki wobec osób z niepełnosprawnościami.
Podstawą systemu są niskie świadczenia rentowe oraz świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów. Problem jednak jest w tym, że ci opiekunowie nie mogą pracować etatowo. Projekt Wdówika miał to wszystko odwrócić oraz wesprzeć niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. Dziennikarze portalu oko.press przyjrzeli się bliżej tej ustawie i doszli do wniosku, że wiele osób nie mieści się w nowych rozwiązaniach.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami obawiają się, że zbyt szybkie przyjęcie ustawy o wyrównanych szansach osób niepełnosprawnych zadziała negatywnie. Mają obawy, że władza zabierze im już i tak niskie wsparcie i zostawi całkiem bez pomocy.
Co sądzicie o projekcie Wdówika oraz zachowaniu PiS-u?
źródło: oko.press
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj