Profilaktyczne badanie piersi.

Badanie piersi nastolatek w szkole. Czy to za wcześnie?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
22.09.2023 13:00

Już od najmłodszych lat kobiety powinny badać swoje piersi. Szybko wykryte zmiany dają większe szanse na zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium. Szkoły decydują się stanąć na wysokości zadania.

Okres dorastania, to trudny czas dla młodych kobiet. Zmienia się wtedy nie tylko ich ciało, ale również sposób myślenia. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w wyglądzie nastolatek jest powiększenie się biustu. Część dziewczyn akceptuje ten stan, natomiast dla niektórych staję się on temat tabu.

Kiedy zacząć badać piersi?

Z badań wynika, że wiele dziewczyn w nastoletnim wieku krępuje się pytać i mówić o piersiach. Często szukają wiedzy w internecie lub mediach społecznościowych. Nie są to jednak w pełni sprawdzone źródła, dlatego Avon postanowił zorganizować inicjatywę poruszającą ten temat. W ramach programu "Normalne, że ich dotykam" przeprowadzi lekcje w szkołach dla kobiet po 16. roku życia. Zajęcia będą polegały na rozmowach o piersiach, ale również ich badaniu.

Jak badać piersi?

Profilaktyka dbania o piersi jest ogromnie ważna. Kobiety już od nastoletnich lat powinny raz w miesiącu badać swój biust. Bardzo łatwo zrobić to w zaciszu domowym. Poniższy schemat dokładnie objaśnia, jak prawidłowo zbadać swoje piersi.

Instrukcja badania piersi.
Instrukcja badania piersi. (Regionalne Centrum Zdrowia)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0