Kościół o objawieniach w Medziugorie

Objawienia w Medziugorie nieprawdziwe? Watykan rozwiewa wątpliwości

Źródło zdjęć: © YouTube
Oliwia Ruta,
20.09.2024 11:27

Sprawa objawień maryjnych w Medziugorie to temat wzbudzający spore kontrowersje zarówno wśród wiernych, jak i osób spoza Kościoła. Jedni są absolutnie przekonani o prawdziwości zdarzeń, drudzy mają dość spore wątpliwości. Watykan zajął stanowisko.

Objawienia w bośniackim mieście Medziugorie miały rozpocząć się w 1981 r., gdy sześcioro młodych osób rzekomo doświadczyło wizji Matki Bożej. Według niektórych wiernych mają zdarzać się one po dziś dzień. Kościół katolicki od ponad 40 lat bada prawdziwość tych objawień. Do tej pory ich nie odrzucił ani nie potwierdził. W końcu zajął konkretne stanowisko.

Watykan wypowiedział się na temat objawień w Medziugorie

19 września watykańska Dykasteria Nauki Wiary wydała dokument zatwierdzony przez papieża w Franciszka, w którym generalnie ocenia pozytywnie przesłanie z Medziugorie. Uznaje liczne owoce duchowe związane z parafią i sanktuarium Królowej Pokoju, lecz nie rozstrzyga kwestii nadprzyrodzonego charakteru zjawisk.

W dokumencie czytamy o wielu nawróceniach, powrocie do spowiedzi o komunii, licznych powołaniach, pojednaniach między małżonkami czy uzdrowieniach. Autorzy oświadczenia podkreślają, że "takie doświadczenia pojawiają się głównie w kontekście pielgrzymek do miejsc pierwotnych wydarzeń, a nie podczas spotkań z ‘widzącymi’ w celu uczestniczenia w domniemanych objawieniach".

Czy wierni powinni wierzyć w objawienia w Medziugorie?

Dokument Dykasterii Nauki Wiary nie zabrania ludziom kontunuowania pieszych wycieczek, ponieważ w nocie przyjęto formułę "nihil obstat", czyli nic nie stoi na przeszkodzie. Nie oznacza to jednak uznania nadprzyrodzonego charakteru tych objawień i nie zobowiązuje wiernych Kościoła do uznania boskiego pochodzenia zjawisk, do których miało dochodzić w Medziugorie.

Dykasteria zachęca pielgrzymów, aby udając się do bośniackiego miejsca kultu, "zaakceptowali to, że pielgrzymki tam odbywa się nie po to, by spotkać się z rzekomymi świadkami objawień, ale z Maryją, Królową Pokoju".

Objawienia z Medziugoria nie prawdziwe? Watykan rozwiewa wątpliw
Objawienia z Medziugoria nie prawdziwe? Watykan rozwiewa wątpliw (Canva)

Źródło: RMF24/Vatican News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 154
  • emoji ogień - liczba głosów: 8
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 218
  • emoji smutek - liczba głosów: 12
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 51
Mixc,zgłoś
Ja wierzę w Latający Cyrk Monthy Paythona.
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Marcin,zgłoś
Podług dzisiejszego prawa ojciec co topi dzieci bo nie akceptuje ich zachowania trafia za kratki lub na krzesło - tyle na temat chrześcijańskiego boga. Karalne jest też zatraszanie (torturami ogniem) i przekupstwo (choćby urzędników państwowych za przysługi w życiu doczesnym za nagrodę życia po śmierci) - Jezus też trafiłby za kratki, tyle że uniknąłby kary śmierci jak jego ojczulek.
Odpowiedz
0Zgadzam się5Nie zgadzam się
tomasz,zgłoś
To nie hejt ale słowo Boże. Słowo to może ranić tych co bluźnią Bogu. Duchowni katoliccy i ich zatwardziali wierni jak mówił Paweł do Rzymian w liście 2:19 I uważasz siebie samego za wodza ślepych, za światłość dla tych, którzy są w ciemności, 2:20 Za wychowawcę nierozumnych, za nauczyciela dzieci, mającego w zakonie ucieleśnienie wiedzy i prawdy, 2:21 Ty więc, który uczysz drugiego, siebie samego nie pouczasz? Który głosisz, żeby nie kradziono, kradniesz? 2:22 Który mówisz, żeby nie cudzołożono, cudzołożysz? Który wstręt czujesz do bałwanów, dopuszczasz się świętokradztwa? 2:23 Który się chlubisz zakonem, przez przekraczanie zakonu bezcześcisz Boga? 2:24 Albowiem z waszej winy, jak napisano, poganie bluźnią imieniu Bożemu. Ci zatem co poszli za którąkolwiek religią czerpiąc z jej fałszywych nauk, a nie trwają przy słowie Bożym niech mają się na baczności i przed gniewem Bożym.
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 109
Komentarze (109)
Powrót