Zagraniczne wakacje? Koniecznie wyróbcie kartę EKUZ
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach UE lub EFTA. Koniecznie wyróbcie ją zanim wyjedziecie na zagraniczne wakacje
Jeśli planujecie wakacje w jednym z krajów europejskich, warto zawczasu zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi zdarzeniami. Złamana noga w górach? Gorączka i infekcja? Wypadek na rowerze? We wszystkich tych przypadkach macie - niemal tak samo, jak w Polsce - prawo do bezpłatnej opieki medycznej.
Komu przysługuje karta EKUZ?
Jedynym warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w ramach NFZ, które uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej. To przysługuje każdej pracującej (legalnie) w Polsce osobie oraz emerytom. A jeśli jesteście studentami, nie skończyliście 26 lat i nie pracujecie, ubezpieczenie także się wam należy. Musi o nie - w waszym imieniu - wystąpić rodzic lub uczelnia.
Macie w Polsce ubezpieczenie zdrowotne? W takim razie przysługuje wam karta EKUZ.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wypełnienie wniosku o przyznanie karty EKUZ zajmuje dosłownie kilka minut. Możecie po prostu odwiedzić najbliższy oddział NFZ, gdzie wypełnicie lub przyniesiecie wcześniej wydrukowany i uzupełniony wniosek. Jego wzór znajdziecie TUTAJ.
Jeszcze szybciej i wygodniej załatwicie wszystko przez Internet. Wystarczy zalogować się na w rządowym portalu "Internetowe Konto Pacjenta" (www.pacjent.gov.pl), wejść w zakładkę "Moje konto", znaleźć informację o karcie EKUZ, przy której wyświetli się przycisk "Złóż wniosek". Jeśli jesteście uczniami, studentami lub doktorantami, zostaniecie poproszeni o dołączenie zdjęcia aktualnej legitymacji ucznia lub studenta.
System będzie chciał sprawdzić, czy wy to wy. W celu weryfikacji tożsamości będziecie poproszeni o zalogowanie się na swoje konto bankowe.
Jak podaje NFZ, wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu pięciu dni roboczych, a od czerwca do września w ciągu 10 dni roboczych. Wasza karta zostanie dostarczona tradycyjną pocztą pod wskazany we wniosku adres.
Do czego uprawnia karta EKUZ?
W zagranicznym szpitalu lub innym ośrodku zdrowia należy pokazać kartę EKUZ. Pamiętajcie, że będzie ona działać tylko w publicznych placówkach. Na jej podstawie zostanie wam udzielona bezpłatna pomoc medyczna. Jest ona jednak ograniczona do leczenia "niezbędnego i nieplanowanego", czyli takiego, któremu musicie się poddać w nagłych przypadkach.
Pomoc zostanie wam udzielona na takich samych zasadach, jak obywatelom danego kraju. Oznacza to, że jeśli w państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy.
W większości krajów świadczenia dostępne na kartę EKUZ nie obejmują:
- kosztów akcji ratunkowych
- kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem, ale - jak czytamy na stronie NFZ - "jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu"
Gdzie działa karta EKUZ?
Karty EKUZ możesz używać we wszystkich krajach UE i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. A także na terytoriach zamorskich:
- francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
- portugalskich: na Azorach i Maderze,
- hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.
Ważne! Karta nie obowiązuje:
- na Wyspach Normandzkich i wyspie Man,
- w Monaco, San Marino i Watykanie.
Źródło: NFZ
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos