X Olimpiada ZUSowa. Jubileuszowe zmagania młodych entuzjastów wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość i otrzymywać emeryturę, musisz płacić składki do ZUS. To wie praktycznie każdy, ale są tacy, którzy o ubezpieczeniach społecznych chcą wiedzieć więcej. To uczestnicy projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS", którego zwieńczeniem jest olimpiada tematyczna z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tym roku Olimpiada ZUSowa obchodzi jubileusz. To już 10. edycja, która właśnie wchodzi w etap wojewódzki.
Popularne powiedzenie głosi, że bez pracy nie ma kołaczy. Parafrazując to stwierdzenie, można powiedzieć, że bez składek odprowadzanych do ZUS, nie ma przyszłej emerytury. Kiedy podejmujemy pracę na umowę o pracę lub umowę zlecenie, jesteśmy objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. W przypadku własnej działalności ten obowiązek spoczywa na nas. Potrącane z naszego wynagrodzenia środki stanowią inwestycję w nasze bezpieczeństwo, jeśli zachorujemy lub będziemy niezdolni do pracy.
Podobne
- Rada Rodziców i konkurs na najwyższą wpłatę. Dyskryminacja biedniejszych?
- Lex Czarnek 3.0. Organizacje społeczne zbierają podpisy
- Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. One udowodniły, że wiedzą wszystko
- Feminatywy i eksperyment: Poproszono dzieci o zilustrowanie tych zawodów
- Mieli "wywrócić stolik" elitom, a obeszli się smakiem. Politolożka o Konfederacji [WYWIAD]
Temat ubezpieczeń społecznych wywołuje liczne dyskusje. Krytyczne wypowiedzi najczęściej wynikają z braku dostatecznej wiedzy na temat działania systemu i korzyści, jakie daje nam bycie ubezpieczonym. Dlatego ważna jest edukacja. ZUS obejmuje swoimi programami edukacyjnymi wszystkich - od przedszkola do seniora. Bo na świadome budowanie bezpieczeństwa nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekcja 1 [Lekcje z ZUS]
ZUS edukuje dzieci i młodzież ZUS realizuje kilka programów edukacyjnych. Ich celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych. Każdy projekt jest dostosowany do grupy, dla której jest przeznaczony. Przedszkolaki mają okazję zrozumieć, czym jest ZUS, dzięki komiksowej kolorowance "Zawsze Użyteczna Skarbonka". której bohaterkami są urocze myszki. Maluchy w ramach wycieczki mogą odwiedzić placówkę ZUS i zadać pytania pracownikom. W szkołach podstawowych realizowany jest natomiast "Projekt z ZUS", którego zwieńczeniem jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Najbardziej rozbudowany projekt edukacyjny obejmuje szkoły ponadpodstawowe. To cykl "Lekcji z ZUS". Podczas 4 spotkań uczniowie dowiadują się m.in., co wpływa na wysokość ich przyszłej emerytury, czym różni się ZUS od KRUS oraz jak skorzystać z tzw. ulgi na start, jeśli ktoś zakłada własną firmę.
Bogate materiały edukacyjne oraz ciekawe zadania sprawiają, że młodzież chętnie bierze udział w projekcie. "Lekcje z ZUS" z każdym rokiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji w roku szkolnym 2014/15 uczestniczyło w nich ok. 17 tys. uczniów z 373 szkół, a w ostatniej (rok szkolny 2022/23) – ponad 113 tys. uczniów i 1729 placówek. Łącznie do tej pory w "Lekcjach z ZUS" wzięło udział już prawie 631 tys. uczniów z całej Polski.
Olimpiada wiedzy o ZUS
Wiedzę zdobytą podczas "Lekcji z ZUS" uczniowie mogą sprawdzić podczas corocznej Olimpiady ZUSowej – "Warto widzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Dotychczas wystartowało w niej już ponad 284 tys. uczniów. W tegorocznej, jubileuszowej, 10. edycji olimpiady wystartowała rekordowa liczba uczestników – ponad 36 tysięcy.
Etap szkolny odbył się pod koniec listopada, a już 5 marca rywalizacja przeniesie się na szczebel wojewódzki. Uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki, zakwalifikują się do wielkiego finału. 18 kwietnia w Centrali ZUS zmierzą się w nim trzyosobowe drużyny, które będą reprezentować swoje regiony. Przed rokiem triumfowały uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Kto wygra edycję jubileuszową? Dowiemy się wkrótce.
Na najlepszych z najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Laureaci Olimpiady (miejsce 1-3) oraz finaliści otrzymają od współpracujących z ZUS uczelni indeksy na pokrewne tematycznie studia. Od 2020 r. Olimpiada ZUSowa znajduje się na ministerialnej liście olimpiad tematycznych. Dzięki temu laureaci i finaliści są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę (w zakresie kwalifikacji EKA 04. i EKA 05.) i technika rachunkowości (w zakresie kwalifikacji EKA 05.).
Warto podkreślić, że ZUS nagradza również szkoły, w których uczą się laureaci, a sukcesy uczniów są wysoko punktowane w ogólnopolskich rankingach szkół ponadpodstawowych.
Więcej informacji o Olimpiadzie "Warto widzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" można znaleźć na stronie ZUSoraz na facebookowym profilu olimpiady.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos