Twitter zamienia się w X? Elon Musk chce stworzyć "apkę do wszystkiego"

Twitter zamienia się w X? Elon Musk chce stworzyć "apkę do wszystkiego"

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
14.04.2023 14:15

Odkąd Elon Musk kupił Twittera, firma przechodzi zmiany. Chwilowa zmiana loga na "pieseła", zwolnienia pracowników, a nawet pies Muska na stanowisku prezesa firmy. Co dalej planuje miliarder?

W październiku 2022 r. Elon Musk kupił Twittera za 44 mld dol. Od tamtej pory firma boryka się z problemami. Aktualnie jest ona warta mniej niż połowę pieniędzy, które dał Musk sześć miesięcy temu.

Miliarder w ujawnionej korespondencji z pracownikami wycenił aktualną wartość Twittera na 20 mld dol. Twierdził też, że prawdopodobnie w 2023 r. ledwo uda się wyjść na zero.

Wkrótce po tym, gdy Musk przejął firmę, niemal z miejsca zwolnił wielu pracowników. Pracę straciło ok. 80 proc. załogi i obecnie w Twitterze pracuje nieco ponad 1000 pracowników.

Od teraz Twitter należy do tajemniczej spółki X Corp.

Platforma społecznościowa Twitter należała do tej pory do spółki Twitter Inc. W momencie, gdy Musk zakupił tę spółkę, została ona zdjęta z giełdy, a miliarder stał się jej właścicielem.

W połowie kwietnia 2023 r. do sieci przedostała się informacja, że spółka Twitter Inc. już nie istnieje. Co ważne, ani Twitter, ani sam Elon Musk nie skomentowali tego faktu.

Zmianę zauważono w aktach, które trafiły do sądu w Kalifornii w związku z pozwem prawicowej aktywistki Laury Loomer przeciwko Twitterowi.

Ze wspomnianych dokumentów wynika, że obecnym właścicielem portalu społecznościowego zostało przedsiębiorstwo X Corp. Co ciekawe, ta spółka została zarejestrowana w pierwszej połowie marca 2023 r. przez Elona Muska oraz jest całkowicie zależna od holdingu X Holdings Corp. Jego właścicielem również jest miliarder.

Platforma nie należy do spółki publicznej, dlatego Musk nie musiał zgłaszać żadnych zmian do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Stąd też nie wiadomo, kiedy Twitter stał się własnością spółki X Corp.

Czy Elon Musk chce stworzyć apkę do wszystkiego?

Zanim miliarder kupił Twittera, zapowiadał stworzenie platformy usługowej o nazwie "X, the everything app" ("X, apka do wszystkiego").

trwa ładowanie posta...

Przejęcie portalu społecznościowego ma pomóc w przyspieszeniu budowy nowej usługi. Internauci zaczynają podejrzewać, że aplikacja X ma być czymś podobnym do chińskiej platformy WeChat. Jest to nie tylko portal społecznościowy i komunikator, ale też aplikacja pozwalająca zamawiać jedzenie oraz płacić telefonem.

Dodatkowo w styczniu 2023 r. ujawniono, że Elon Musk chce zmienić Twittera w platformę transakcyjną, która działałaby na zasadzie fintechów, czyli dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki. Wykorzystują one nowe technologie oraz innowacje w obszarze usług finansowych.

Kolejne zmiany w algorytmie Twittera?

Już 15 kwietnia 2023 r. rekomendowane będą posty tylko od zweryfikowanych użytkowników. Co więcej, osoby z kontem "Twitter Blue" będą mogły brać udział w ankietach. Oznacza to, że po zmianach osoby bez znaczka weryfikacji będą mniej widoczne w społeczności.

Zmiany te są jedynym realistycznym sposobem na odniesienie się do problemu, jakim jest przejmowanie ruchu przez zaawansowane roje botów AI. W przeciwnym razie to beznadziejna bitwa.

- Elon Musk

Nie wszyscy są jednak pozytywnie przekonani do zaplanowanych zmian.

Celem numer jeden dla mojego zespołu była ochrona użytkowników przed szkodami w świecie rzeczywistym, a to dla mnie jest całkowitym przeciwieństwem. Taka zmiana może prowadzić do tego, iż zweryfikowani użytkownicy będą mogli wykorzystywać swoją pozycję do wpływania na innych w niekorzystny sposób, np. poprzez szerzenie dezinformacji czy też czynienie krzywdy innym użytkownikom. To ciche zagrożenie, którego nikt nie widzi.

- były pracownik zespołu weryfikacyjnego Twittera w rozmowie z BBC

Co sądzicie o planach Elona Muska?

źródło: money.pl, next.gazeta.pl, tvn24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0