Sztuczna inteligencja. Jest historyczne porozumienie
Trzy dni trwała debata między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim. Po negocjacjach udało się podpisać porozumienie dotyczące rozwój sztucznej inteligencji.
Decydujący wpływ na rozpoczęcie negocjacji UE dotyczących sztucznej inteligencji miało pojawienie się ChatuGPT. System ten pokazał ogromny potencjał AI, ale również ryzyko. Właśnie dlatego państwa członkowskie zdecydowały się na wprowadzenie regulacji i porozumienia.
Podobne
- Mark Zuckerberg o sztucznej inteligencji. Zapowiada duży projekt
- Sztuczna inteligencja stawia kolejny krok ku człowieczeństwu. Jest się czego bać?
- "Zielone Światło" od Google. Sztuczna inteligencja przejmuje stery
- 100 osób zostało zwolnionych. Zastąpi ich sztuczna inteligencja
- OpenAI prezentuje GPT-4o. Sztuczna inteligencja jak prawdziwy człowiek
Historyczne porozumienie dotyczące sztucznej inteligencji
"Zjawisko generatywnej sztucznej inteligencji zostało uwzględnione w bieżących negocjacjach na wniosek posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy nalegają na szczególny nadzór nad tego rodzaju technologią o dużym wpływie. W szczególności wezwano do większej przejrzystości w odniesieniu do algorytmów i gigantycznych baz danych, stanowiących serce tych systemów" - informuje rmf24.pl.
Wiele państw członkowskich UE obawiało się, że zbyt duże regulacje mogą zdusić w zarodku potencjał, jaki niesie ze sobą sztuczna inteligencja. W piątek 8 grudnia udało się jednak dojść do porozumienia i podpisać historyczny dokument.
"Jest Umowa! To historyczny moment. UE staje się pierwszym kontynentem, który ustali jasne zasady korzystania ze sztucznej inteligencji" - napisał na X unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton
Co zawiera porozumienie?
Unijne porozumienie zawiera uwzględnienie dwóch prędkości - rozwoju sztucznej inteligencji i ograniczeń, uniemożliwiających nadużywanie jej. Jak czytamy na rmf24.pl, na obie zostaną nałożone zasady, mające na celu zapewnienie jakości danych wykorzystywanych przy opracowywaniu algorytmów i sprawdzenie, czy nie naruszają one przepisów dotyczących praw autorskich.
Porozumienie przewiduje również rzadkie stosowanie zakazów dotyczących używania sztucznej inteligencji. Mają one występować w przypadkach, które nie są zgodne z europejskimi wartościami. Politycy jako przykład podali Chiny, gdzie istnieją systemy oceny obywateli czy masowego nadzoru, bądź zdalna biometryczna identyfikacja osób w miejscach publicznych.
"Porozumienie przewiduje też, że prawodawstwo europejskie zostanie wyposażone w środki nadzoru i sankcje, utworzone zostanie także europejskie biuro ds. sztucznej inteligencji w Komisji Europejskiej. Za najpoważniejsze wykroczenia będą nakładane kary pieniężne w wysokości do 7 proc. obrotu, a dolna granica wynosić będzie 35 mln euro" - informuje rmf24.pl
Źródło: rmf24.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku