Selfie na torach do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nie mieli wstydu. Zdjęcie wywołało skandal

Źródło zdjęć: © @MariaRMGBNews Twitter, Canva
Marta Grzeszczuk,
17.04.2023 11:15

Media społecznościowe obiegły zdjęcia turystów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Para potraktowała miejsce śmierci milionów ludzi jako tło do "selfie z wakacji".

Twittera obiegło zdjęcie, na którym widzimy dziewczynę prężącą się torach prowadzących do bramy obozu zagłady. Nie musimy nikomu przypominać, że Auschwitz-Birkenau to jedna z największych ran na mapie Europy. Obiekt został przekształcony w muzeum dla zachowania pamięci o ponad milionie ludzi, których tam zgładzono podczas II wojny światowej.

Nie mieli wstydu. Zdjęcie wywołało skandal

trwa ładowanie posta...

Nie rozumiemy, jak można założyć, że to muzeum jest odpowiednim miejscem na selfie, szczególnie takie, na którym obóz służy za tło do eksponowania własnych wdzięków.

Jak czytamy w komentarzach autorki tweeta, zwiedzający są wielokrotnie proszeni o zachowanie powagi i szacunku. Jak słusznie zauważa autorka wpisu, nie powinno to być w ogóle konieczne. To, że te apele są ignorowane, nie mieści się w głowie.

Miejsca pamięci to nie tło dla naszych sweet fotek

Z brakiem elementarnej wrażliwości możemy spotkać się nie tylko w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Na własne oczy widziałam ślubną sesję zdjęciową na krzesłach na Placu Bohaterów Getta w Krakowie. Instalacja znajduje się tam dla upamiętnienia Żydów wywiezionych do Auschwitz. Niechlubnym standardem są też zdjęcia na tle Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie.

Zaczyna się sezon wycieczkowy, więc nie podejrzewamy, żeby było konieczne apelowanie do naszych czytelników o niepowielanie takich pomysłów. Zwracajmy spokojnie uwagę, jeśli ktoś się w ten sposób kompromituje. Być może niektóre osoby nie mają po prostu świadomości, jak niewłaściwe jest ich zachowanie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 33
  • emoji smutek - liczba głosów: 20
  • emoji złość - liczba głosów: 16
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Miałam okazję obserwować zwiedzających w Auschwitz i tych przy pomniku w Berlinie. Starsza kobieta wraz z młodym mężczyzną w wieku jej wnuka robili sobie zdjęcia, cali w uśmiechach, na tle pieca krematoryjnego. W Berlinie po pomniku skaczą, jedzą na monumentach, robią "śmieszne" zdjęcia. Zastanawiam się, czy ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie wydarzenia historii są z tymi miejscami związane? Te miejsca mają także swoją energię. Jednak nie taką skłaniającą do wygłupów. Pogoń za selfie odbiera ludziom rozsądek. Jaki będzie następny pomysł? Wejdzie ktoś do pieca krematoryjnego i będzie udawał, że to bardzo wygodne miejsce? Przeraża mnie to.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Policjant,zgłoś
To was szokuje?? A to że przez leżakowanie męża Witek na OIOMI-e przez dwa lata, umierali Polacy nie mogący się doczekać na miejsce na tym oddziale to nie szokuje??!!! Co za hipokryzja!!!
Odpowiedz
20Zgadzam się7Nie zgadzam się
Gość,zgłoś
Uważam , że za mało jest brak nadzoru i większej informacji ze strony pracowników muzeum . Byłem w Izraelu w Jad Waszem i zauważyłem ,że izraelici dyskretnie obserwują odwiedzających muzeum i nie widziałem i nie słyszałem gorszącego zachowania zwiedzających.
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 13