Muzeum Auschwitz, Konfederacja

"Szczepienie czyni wolnym" – protest Konfederacji skomentowało Muzeum Auschwitz

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Konfederacja, Muzeum Auschwitz
Anna RusakAnna Rusak,15.12.2021 11:24

Konfederacja protestowała przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią. Użyli hasła: "Szczepienie czyni wolnym", a sprawę skomentowało Muzeum Auschwitz.

We wtorek przed Sejmem odbyła się demonstracja zorganizowana przez Konfederację. Na scenie wystąpił m.in. Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun. Zgromadzeni protestowali przeciwko obostrzeniom wprowadzanym w związku z pandemią.

Sprzeciwianie się czemuś, co może uchronić wielu ludzi przed śmiercią, to jedno. Gorzej, że przy okazji prostu wykorzystali hasło z Auschwitz.

"Szczepienie czyni wolnym"

Na nagraniach z transmisji widać, że zgromadzeni przemawiali na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym". To oczywiście jasne nawiązanie do hasła "Arbeit macht frei" z bram obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej.

Oprócz tego na filmikach możemy zobaczyć drugi transparent z napisem "Norymberga 2.0.", który odnosi się do procesów zbrodniarzy niemieckich. Sprawę skomentowało Muzeum Auschwitz, zaznaczając w poście, że jest to "skandaliczny przejaw moralnego zepsucia".


"Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie"

trwa ładowanie posta...

Niezaszczepieni porównują się do Żydów

To hasłowe nawiązywanie antyszczepionkowców i osób sprzeciwiających się obostrzeniom do czasów II wojny światowej niestety możemy obserwować już od dłuższego czasu. Porównywanie niezaszczepionych do prześladowanych Żydów i zaświadczeń covidowych do ich opasek pojawia się w narracji osób przeciwnych szczepieniom i obostrzeniom od dawna.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Takie same aluzje pojawiały się, gdy niektóre miejsca i restauracje zdecydowały się sprzeciwić antyszczepionkowcom i wpuszczać tylko osoby z certyfikatem lub aktualnym testem na COVID-19.

trwa ładowanie posta...

Porównywanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 z Auschwitz jest po prostu nie na miejscu i nie można tego wytłumaczyć w absolutnie żaden sposób. Niestety, jak widać, niektórzy chyba nie mają ani świadomości historycznej, ani jakiegokolwiek wyczucia.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0