ekologia
Nanami Chan tłumaczy się z zakupów w SHEIN: "Fast fashion jest trochę jak alkoholizm"
sztuczna inteligencja selfie apokalipsa

Sztuczna inteligencja robi selfie z katastrofą klimatyczną w tle. Jak TikTok może wpłynąć na kryzys?

Źródło zdjęć: © Robot Overlords, TikTok
Anna RusakAnna Rusak,03.08.2022 07:00

Jak będą wyglądały nasze ostatnie zdjęcia? Sztuczna inteligencja wygenerowała obrazy selfie z katastrofą klimatyczną w tle. Czy oglądanie TikToków może wpływać na kryzys ekologiczny?

bFYFremr

O tym, jak będzie wyglądało życie po katastrofie klimatycznej, mówi się dość ogólnikowo. Walki o wodę, blackout, susze, powodzie. To, hasła które pojawią się coraz częściej, choć wciąż ciężko sobie wyobrazić, jak to wszystko będzie wyglądało.

Ten świat "po" wizualizują artyści, a teraz dołączyła do nich sztuczna inteligencja. Ten TikTok w krótkich filmach pokazuje naszą "insta" przyszłość i nie wygląda ona zbyt pięknie.

Selfie w czasach apokalipsy stworzona przez sztuczną inteligencję

DALL-E AI to opracowany przez OpenAI system, który pomaga tworzyć niezwykłe obrazy. Wystarczy w specjalnym wierszu poleceń opisać to, co chcemy zobaczyć, a na ekranie komputera słowa wpisane do generatora zamienią się w obrazy.

bFYFremt

Właśnie to działanie DALL-E postanowił wykorzystać tiktoker Robot Overlords. Poprosił sztuczną inteligencję, by w systemie pokazała, jak będzie wyglądało ostatnie zrobione przez człowieka selfie.

Jak będą wyglądały selfie w czasach apokalipsy?

Na zdjęciach i nagraniach wygenerowanych przez program, widać przerażonych, umazanych krwią ludzi, robiących sobie ostatnie selfie w życiu.

bFYFremv

W tle widać rozpadający się świat: spadające bomby, tornada, płonące miasta. Trzeba przyznać, że nie jest to optymistyczna i piękna wizja, w której ludzie używają latających samochodów do poruszania się, a do tego żyją długo i szczęśliwie.

Nagrania TikTokera spotkały się z żywą reakcją użytkowników. Wideo zostało już obejrzane ponad dwa miliony razy, a pod filmem znajdziemy pełne przerażenia komentarze. Tak, to rzeczywistość z koszmarów. Tak, może kiedyś będziemy w niej żyli.

Kryzys klimatyczny to kryzys wyobraźni

Gdy współcześnie mówi się o kryzysie klimatycznym, bardzo często dodaje się słowa Lawrence’a Buella, które brzmią tak: "Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni". Nie sądzę oczywiście, że takie wygenerowane przez sztuczną inteligencję selfie zatrzymają katastrofę klimatyczną.

bFYFremB

Wydaje mi się jednak, że pomagają nam bardziej zrozumieć, jak ta nasza ewentualna przyszłość może wyglądać. A dzięki temu, może - a przynajmniej taką mam nadzieję - motywują nas do działania.

Chciałabym żebyście obejrzeli prace Michała Mroczka. Oto Pałac Kultury i Nauki w przyszłości. Może pod nim też ktoś będzie sobie kiedyś robił ostatnie, apokaliptyczne selfie…

Źródło: Dailymail

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Wielkie klimatyzatory w Katarze. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą eko?