Jak odpowiedzieć na pytanie o długopis?

Pytali o długopis na rozmowie o pracę? Tę odpowiedź lepiej zapamiętać

Źródło zdjęć: © Getty Images
KIW,
21.02.2024 16:00

Czy masz na horyzoncie rozmowę kwalifikacyjną? Aby uniknąć zbędnego stresu, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Wielu rekruterów ma w zwyczaju zadawać pytania, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane z aplikowanym stanowiskiem.

W rzeczywistości jednak te pytania są często pułapkami. Przykładowo, pytanie o to, czy kiedykolwiek ukradliśmy z pracy długopis, może być jednym z nich. Jak na nie odpowiedzieć?

James Reed, doświadczony przedsiębiorca, w swojej książce "Why You: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" opisuje najbardziej nietypowe pytania, które mogą paść podczas rozmowy o pracę. Reed jest właścicielem największej strony internetowej poświęconej HR-owi w Europie. Korzystając z własnego doświadczenia, tłumaczy, jak pytania, które na pozór mogą wydawać się nieistotne, są w rzeczywistości zastawionymi pułapkami dla kandydatów.

Test z długopisem na rozmowie o pracę

Jednym z takich pytań-pułapek jest pytanie: "czy kiedyś ukradłeś/aś coś z pracy, na przykład długopis?". Rekruterzy coraz częściej decydują się na zadanie takiego pytania. James Reed zaleca, aby w takiej sytuacji mówić prawdę i nie twierdzić kategorycznie, że nigdy nic nie ukradliśmy. W przeciwnym razie kandydat może zostać uznany za kłamcę, ponieważ - jak twierdzi Reed - każdemu zdarzyła się taka drobna kradzież, nawet nieświadomie.

Jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ nie możemy podczas rozmowy rekrutacyjnej stwierdzić, że kradzież długopisów to normalna sprawa. Autor książki "Why You: 101 Interview Questions You'll Never Fear Again" radzi także, aby nie odpowiadać w stylu "Zdarzyło się raz czy dwa, ale zawsze odkładałem długopis na miejsce".

Jak odpowiedzieć na pytanie o długopis?

Więc jak odpowiedzieć na to pytanie, aby zrobić dobre wrażenie? Według Reeda odpowiedź na powyższe pytanie powinna być lekko żartobliwa, ale jednocześnie wiarygodna i naturalna. Dzięki takiej odpowiedzi, jak twierdzi Reed, specjaliści będą wiedzieli, że zrozumieliśmy intencję pytania, a jednocześnie - że nie kłamiemy. James Reed podaje przykład odpowiedzi, ale możemy też wymyślić inną o podobnej formule:

Skłamałbym, gdybym powiedział, że nigdy bezmyślnie nie zabrałem ze sobą jakiegoś długopisu z pracy, ale zazwyczaj trafiał on z powrotem na moje biurko, chyba że go gdzieś zostawiłem. Ale nie mam w domu magazynku pełnego firmowych spinaczy i długopisów, jeśli o to chodzi.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1