lifestyle
Jim Ryan z PlayStation "poważnie" o aborcji - a wiecie, że moje kotki miały urodziny?
jeż

Jak pomagać jeżom? Podpowiadamy!

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,10.11.2020 08:35

Jeże są cudownymi, słodkimi zwierzętami. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak możecie im pomóc, to przygotowaliśmy dla Was sprawdzone rady. Znajdą się też wskazówki dla tych, którzy chcieliby mieć takiego jeża w domu!

bFFmeZhf

Wydaje się Wam, że jesteście zapracowani? Cóż, na pewno nie tak jak jeże. To właśnie jesień jest dla nich jedną z najtrudniejszych i najistotniejszych pór roku. Te zwierzęta ciężko pracują, by zgromadzić w ciele zapasy na zimę. W końcu potrzebują tłuszczyku aż na 5 miesięcy!

Trzeba przyznać, że jest to nie lada wyzwanie! Dlatego podpowiadamy Wam, jak możecie pomóc tym przeuroczym zwierzętom przetrwać jesień i zimę.

Dokąd nocą tupta jeż? Do domu, domku właściwie, który każdy z Was może postawić w swoim ogrodzie. Można go zbudować albo kupić. Po co? Żeby trochę pomóc tym małym zwierzętom w tym trudnym, prawie już zimowym czasie.

Żeby taki jeż się nami zainteresował, trzeba go trochę zachęcić. Najlepiej bałaganem. Poważnie! Jeże, niczym ludzie, jesienią lgną do przytulnych miejsc, w których można się schować. Dlatego najchętniej zadomowią się w dzikim, nieuporządkowanym ogrodzie. W jakieś gęstwinie traw lub stercie liści.

bFFmeZhh

Gdy już stwierdzicie, że chcielibyście, żeby takie kolczaste zwierzę zostało z Wami na dłużej, wystarczy kupić mu domek. Można go też zbudować. Najlepsza będzie jakaś drewniana skrzynka, którą wymościcie suchymi liśćmi lub trocinami.

Adorable Pet Hedgehog Gets Given A Bath

Tylko pamiętajcie, żeby wszystkie prace wykonywać w rękawiczkach. Jeże mają dobry węch i zapach człowieka może je odstraszyć. W końcu to ich domek, nie nasz.

Czym nakarmić takie zwierzę? NIE JABŁKAMI. Jeże noszą je na swoim grzbiecie tylko w bajkach dla dzieci. W rzeczywistości to wytrawni smakosze mięsa. Uwielbiają ślimaki, owady, małe gady – czyli w zasadzie wszystko to, co bez problemu mogą znaleźć w ogródku. Wy też na takim nowym domowniku zyskacie – kolczasty przyjaciel dobrze zabezpiecza przed wszelkimi szkodnikami.

dobry jeżu
dobry jeżu

Gdyby się jednak zdarzyło, że jeże nie znajdą u Was swoich smakołyków, to doradzamy karmę dla kotów. Najlepiej zastąpi im owadzi pokarm. No i oczywiście woda, bez niej też może być ciężko.

bFFmeZhj

Co będzie się działo z jeżem, gdy już porządnie się naje i stwierdzi, że czas na sen? Zwinie się w ciasną kulkę, by ograniczyć parowanie wody z ciała i poczeka, aż na zewnątrz zrobi się trochę cieplej.

CUTEST Tiny Hedgehog Eating Food | Funny Everyday Compilation

A jeśli zdarzy się, że zimą traficie na takiego zagubionego i rozbudzonego jeża, to koniecznie zabierzcie go do weterynarza. Bez Waszej pomocy nie przeżyje tego trudnego okresu. Jeśli znajdziecie jeża potrzebującego pomocy, to koniecznie zadzwońcie pod ten numer: +48 505 140 960

bFFmeZhp

Chcielibyśmy też donieść, że kilka miejsc aktywnie wspiera te zwierzęta. Chociażby w kilku miejscach w Toruniu powstały właśnie takie drewniane budki-domki dla jeży. Zachęcamy Was też do wspierania fundacji zajmujących się ochroną tych stworzeń. Warto odwiedzić profil fundacji JeKo, która aktywnie wspiera jeże.

KITTEN MEETS HEDGEHOG

Zajrzyjcie też do Jerzego dla Jeży - czyli Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku, który nie tylko powie Wam, jak nakarmić jeża, ale też podpowie jak zbudować dla niego hibernator. Dla tych, którzy potrzebują się zrelaksować dostępne są też np. kolorowanki z jeżem. W ramach podziękowania warto wesprzeć organizację jakimś datkiem!

Wiecie, co najbardziej szkodzi jeżom?

bFFmeZhq

Ludzie. Ludzie, którzy je rozjeżdżają, ale też i ci, którzy w swoich ogrodach używają pestycydów i nawozów. To właśnie one są jedną z najczęstszych przyczyn ich śmierci. Dlatego jeśli chcecie, żeby jeże zostały z Wami na dłużej, to koniecznie ograniczcie chemikalia.

To teraz kilka ciekawostek:

  • Jeże są największymi owadożernymi ssakami zamieszkującymi Europę.
  • Ich kolce to tak naprawdę przekształcone włosy, które składają się z tych samych składników, co nasze włosy i paznokcie.
  • Jeże są zdeklarowanymi samotnikami. Najbardziej lubią własne towarzystwo.
  • Dorosły jeż ma około 6–8 tys. kolców.
Dokąd nocą tupta jeż?
Dokąd nocą tupta jeż?

Warto dodać, że takiego przyjaciela mogą mieć też osoby, które mieszkają w bloku. Można przygarnąć chociażby Pigmejskiego Jeża Afrykańskiego. Trzeba jednak pamiętać, że to nie zabawka. Domowe jeże potrzebują dość sporego terrarium, w którym będzie panowała stabilna temperatura.

Jeże są nocnymi zwierzętami, dlatego też musimy pamiętać o tym, że „pobawić się” z nimi możemy dopiero wieczorem. To też najlepsze pora na wypuszczenie zwierzaka – trzeba robić to codziennie, bo ci kolczaści przyjaciele potrzebują ruchu. Jeśli chodzi o karmę, to najlepiej sprawdzi się ta dla kotów.

A to nasz ulubiony, podróżujący jeż!

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do dbania o te zwierzęta i teraz, gdy ktokolwiek zapyta Was: „Dokąd nocą tupta jeż?” odpowiecie: „Do mojego domku”.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Szkoły będą kierować uczniów do karnego sprzątania placówek? Projekt ustawy może sporo namieszać