Jakub udowadnia prawdziwość hasła "Everyone is a Gamer"

Zobaczyć znaczy usłyszeć – Jakub Stanisławczyk

Źródło zdjęć: © Krzysztof Sklodowski / Licencjodawca
Krzysztof Mirończuk,
21.07.2022 10:38
Materiał partnera: ASUS

Programista, designer, gamer, tłumacz języka migowego. Pokazuje, że nie trzeba słyszeć, żeby walczyć o występ na Eurowizji, że wystarczy trochę dobrych chęci, aby ułatwiać osobom niesłyszącym uczestniczenie w zawodach e-sportowych. – Jestem jego ogromnym entuzjastą, jeśli są jakieś akcje dotyczące przełamywania barier dla osób niepełnosprawnych, a w szczególności Głuchych – tak mówi Jakub Stanisławczyk, do którego jak ulał pasuje hasło "Everyone is a gamer".

– Nazywam się Jakub Stanisławczyk, mam 25 lat i jestem Głuchy – tak zaczyna się mail od naszego bohatera. To musi być mail, bo tradycyjnie rozumiana rozmowa nie wchodzi w grę. Jak Kuba sam przyznaje – bez komputera jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Na pewno byłoby trudniejsze.

– Dla mnie, jako osoby Głuchej, komputer jest niezbędną rzeczą numer 1 – pisze. – To na komputerze załatwiam 99 proc. spraw życia codziennego. Płacenie rachunków? Załatwianie spraw w urzędzie? Lekarz? Umawianie spotkań? Utrzymywanie kontaktu z rodziną w innym mieście? Wszystko odbywa się na komputerze. Ciągle mam świadomość, że jeśli spróbuję załatwić część tych spraw osobiście, będę po prostu zawadzał innym ludziom na miejscu. Komputer daje mi taką pewność, że z punktu widzenia ekranu jestem osobą pełnosprawną.

Mobilna wydajność

Trudno więc się dziwić, że Kuba właściwie nie rozstaje się ze swoją maszyną. Szczególnie że wykorzystuje ją również do codziennej pracy jako programista. Jest frontend developerem, czasem przyjmuje zlecenia jako tłumacz lub lektor polskiego języka migowego. Oprócz tego oferuje usługi designu i brand development. Obecnie – odkąd pandemia zrewolucjonizowała sposób pracy – większość zadań realizuje przy swoim domowym biurku. Na tym biurku stoi od niedawna najnowszy laptop ASUS ROG Flow Z13. To niezwykle wydajny, najnowszy ultrabook 2w1 ze świetnymi podzespołami, które można dodatkowo wzmocnić poprzez podłączenie zewnętrznej karty graficznej.

Kuba brał czynny udział w tworzeniu słownika CS:GO w PJM, Polskim Języku Migowym
Kuba brał czynny udział w tworzeniu słownika CS:GO w PJM, Polskim Języku Migowym (Krzysztof Sklodowski , Licencjodawca)

– Jest to na pewno krok w dobrą stronę, w urządzenia potężne, ale też mobilne, które naprawdę likwidują ograniczenia. W pracy używam laptopa ASUS jako stację, do której podłączam monitor 4K. I tak na dużym ekranie odbywa się lwia część pracy, natomiast mniejszy ekran ASUS służy głównie do wyświetlania kodu – opisuje Stanisławczyk. – Gdy mam potrzebę skorzystania z programów, które są bardzo zasobożerne, mam do dyspozycji potężną kartę RTX 3080 w osobnej, mobilnej stacji dokującej. Z trybu tabletu korzystam głównie wtedy, kiedy chcę popracować lub pograć na łonie natury, co kilka lat temu było niemożliwe do wyobrażenia. Partyjka Legends of Runeterra, rozgrywana na dużym, wygodnym i dotykowym ekranie, na trawie z widokiem na Stadion Narodowy? Nie do przebicia.

Zobaczyć niesłyszalne

O naszym bohaterze – między innymi – sporo się mówiło ostatnio w kontekście… Eurowizji. Jednym z projektów, w których brał udział, była kampania Polskiego Związku Głuchych. Powstał zespół Unmute, składający się wyłącznie z osób niesłyszących. Przygotowano teledysk do utworu "Głośniej niż decybele". Cel kampanii to uświadomienie społeczeństwu, że osoby, które nie słyszą, mogą odbierać muzykę swoim ciałem, oraz walka z wykluczeniem takich osób z popkultury, która – z założenia – powinna być dostępna dla wszystkich. Grupa Unmute zawalczyła nawet o reprezentowanie naszego kraju na Eurowizji.

– Bardzo się angażuję w tłumaczenie piosenek na język migowy, stąd się wzięło Unmute, czyli kampania Polskiego Związku Głuchych. Projekt spotkał się z ogromnie pozytywnym przyjęciem, więc pomimo pewnych trudności nie zamierzamy spoczywać na laurach – zapewnia Stanisławczyk.

ASUS ROG Flow Z13 to potwór w temacie wydajności
ASUS ROG Flow Z13 to potwór w temacie wydajności (Krzysztof Sklodowski , Licencjodawca)

Każdy jest graczem

Hasło, które ASUS wykorzystuje w promocji swoich produktów marki Republic of Gamers, czyli "Everyone is a gamer" nabiera w przypadku Kuby pełniejszego znaczenia. Bo jego świat to w ogromnej mierze świat gier. Jak wspomina, gry były w jego życiu, odkąd pamięta, chociaż pierwsze "poważne" granie to dopiero szkoła średnia.

– To były pierwsze Go4Lole, czyli cotygodniowe turnieje League of Legends, lokalne turnieje różnych gier/bijatyk (m.in. Tekken, Smash Bros.), miałem nawet swój epizod w Hearthstone. Jeśli dana gra miała tryb rywalizacji online, to przykuwała moją uwagę.

Ostatnie dwa lata to czas pandemii, a więc dla takich osób jak Jakub Stanisławczyk – czas na wykorzystanie swojej kreatywności.

– Do głowy przyszedł mi pomysł spróbowania swoich sił w streamingu – pisze. – I chociaż ta przygoda trwała krótko, udało mi się zgromadzić kilkunastu ludzi w tym samym czasie przy ekranie, co mnie ogromnie ucieszyło. Kto wie, może kiedyś dam temu drugą szansę?

E-sport znaczy dla niego bardzo wiele.

– Jestem jego ogromnym entuzjastą, jeśli są jakieś akcje dotyczące przełamywania barier dla osób niepełnosprawnych, a w szczególności Głuchych, w e-sporcie, możecie się mnie tam spodziewać.

I nie są to puste słowa. Jedną z inicjatyw, w których Kuba wziął czynny udział, był projekt CS:GO w PJM, Polskim Języku Migowym. Projekt powstał we współpracy między Akademią Młodych Głuchych a FantasyEXPO, agencją gamingową. Zadaniem było stworzenie pierwszej transmisji finałów Polskiej Ligi Sportowej w CS:GO, przystosowanej do potrzeb osób niesłyszących. Sam słownik był zaś potrzebny do ustalenia, jak się miga poszczególne słowa kluczowe w CS:GO, aby tłumacze mieli łatwiejszą pracę podczas samej transmisji online. Bo to właśnie transmisje, a konkretnie – trudność uczestniczenia w nich – to największa bolączka niesłyszących gamerów.

– Wszystkie programy, którymi są obecnie transmitowane relacje, nie umożliwiają włączenia napisów na żywo – tłumaczy Kuba. – Wszelkiego rodzaju snippety, highlighty, podsumowania są wrzucane potem do internetu bez żadnego ułatwienia w postaci napisów lub nawet jeśli są, bardzo często są to automatyczne napisy. A one w tym całym chaotycznym zjawisku gry na żywo nie potrafią wychwycić w pełni mowy. 

Podobnie rzecz ma się z aktywnym graniem w zespole. Bo zespoły muszą się komunikować, a to wyklucza z udziału tych, którzy nie mogą tego robić głosowo. I chociaż pojawiają się różne udogodnienia, to wciąż największe sukcesy głusi osiągają tam, gdzie gra się solo.

Potężna moc i mobilność zamknięte w jednym urządzeniu
Potężna moc i mobilność zamknięte w jednym urządzeniu (Krzysztof Sklodowski , Licencjodawca)

Do wszystkich zadań

Testowany przez Jakuba Stanisławczyka ASUS ROG Flow Z13 to tegoroczna nowość, następca modelu X13, który zebrał bardzo wiele ciepłych recenzji. Nowy model to prawdziwy potwór, jeśli chodzi o wydajność. Jak wspomnieliśmy, ma możliwość podłączenia zewnętrznej karty (NVIDIA GeForce RTX 3080 lub AMD Radeon™ RX 6850M XT), co daje niespotykane możliwości w pracy i grach. Ale nawet podstawowy zestaw świetnie się sprawdza.

– Podczas grania w gry, które nie wymagają bardzo mocnej karty graficznej, czyli Legends of Runeterra, TFT: Teamfight Tactics, Civilization, Football Manager to mobilność była właśnie niesamowita. Wiele razy po pracy chciałem odpocząć na kanapie, a jednocześnie też pograć dla relaksu. Tryb tabletu na tyle mocny, by udźwignąć te gry, był wybawieniem i naprawdę ekstra opcją – ocenia Kuba.

Jak zdradza na koniec – wkrótce będzie miał okazję przetestowania Flow Z13 w jeszcze innych zadaniach.

– Na obecną chwilę nie mogę za dużo powiedzieć, ale na pewno dzieją się duże zmiany w moim życiu – mówi tajemniczo. – Mogę zdradzić tylko tyle, że dużo ma to wspólnego z YouTube.

Materiał partnera: ASUS
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 24
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 25
czok,zgłoś
A do Asusów w media epxercie dają 30% na tablety Wacom i teraz mam dylemat
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się