Zaklejanie ust na noc

Zaklejanie ust na noc?! Lekarze ostrzegają przed trendem z TikToka

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.08.2022 17:30

Mouth taping, czyli zaklejanie ust, to nowy niebezpieczny trend na TikToku. Niektórzy internauci przekonują, że zaklejanie ust na noc ma korzystny wpływ na zdrowie. Lekarze są przerażeni.

Użytkownicy TikToka często uczestniczą w trendach, które sprawiają, że lekarzom się jeżą włosy na głowie. Na łamach Vibez pisaliśmy m.in. o Crate Challenge, czyli wyzwaniu polegającym na wchodzeniu na schody ustawione ze skrzynek po mleku, o Blackout Challenge, czyli podduszaniu się aż do utraty przytomności, czy o Throw in the Air Challenge, czyli rzucaniu sobie przedmiotów na głowę.

Nowy niepokojący trend na TikToku to "mouth taping". Polega na tym, aby za pomocą plastra lub taśmy zakleić sobie usta na noc. Po co? Według influecera Cory Rodrigueza chodzi o to, aby oddychać nosem podczas snu. Dzięki temu podobno będziemy mniej chrapać, rano obudzimy się z mniejszym uczuciem suchości w gardle i w ogóle poprawimy higienę jamy ustnej.

trwa ładowanie posta...

Użytkownicy TikToka zachęcają do zaklejania ust na noc

W komentarzach pod filmami dotyczącymi trendu wypowiadają się osoby, które zakleiły sobie usta na noc. "Robię to od kilku miesięcy, moje życie się zmieniło. Nigdy nie miałem lepszego snu" - pisze jeden z internautów. Kolejny dodaje: "Robię to każdej nocy, zaklejam całe usta. Na początku myślałem, że będę panikował, ale nie miałem żadnych problemów. Wysypiam się, mniej chrapię, nie mam suchości w ustach".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Zaklejanie ust na noc? Lekarze ostrzegają

Ekspert od snu James Wilson w komentarzu dla portalu newsweek.com potwierdził, że oddychanie przez nos jest zdrowsze niż przez usta. Oddychanie przez nos nawilża wdychane powietrze, pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, a włoski w nosie filtrują obce cząsteczki. Według Wilsona oddychanie nosem może zapobiegać próchnicy, nieświeżemu zapachowi z ust i zmniejszyć prawdopodobieństwo reakcji na alergeny.

Mimo korzyści wynikających z oddychania przez nos, zaklejanie ust na noc jest głupotą. Wilson tłumaczy, że jest to ekstremalny sposób na zachęcenie do oddychania nosem, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Ekspert ostrzega, że "mouth taping" może być groźny dla osób cierpiących na bezdech senny - dolegliwość, która powoduje zatrzymania oddechu podczas snu. Chorzy mogą pogorszyć problem.

Portal "Health Line" ostrzega, że "mouth taping" może podrażniać skórę wokół ust i pozostawiać lepkie zabrudzenia na twarzy. Ponadto trend może przyczyniać się do zaburzeń snu. Wniosek? Nie wierzcie we wszystko, co oglądacie na TikToku, nie zaklejajcie ust na noc.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 69
  • emoji złość - liczba głosów: 70
  • emoji kupka - liczba głosów: 72
Iwona,zgłoś
Nie wiem na czym miałoby polegać niebezpieczeństwo, przecież nosa nie zaklejamy. Proponuję, aby ktoś to niebezpieczeństwo dokładnie wyjaśnił, a nie rzucał tylko hasła typu bezdech.
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się