WWDC 2022: iOS 16 (+ iPadOS, WatchOS). A teraz: iOS 15.5, beta w drodze!

WWDC 2022: iOS 16 (+ iPadOS, WatchOS). A teraz: iOS 15.5, beta w drodze!

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,07.04.2022 13:15

WWDC 2022: iOS 16 ma zostać zapowiedziany na wielkim wydarzeniu dla programistów. Oprócz tego, wychodzi powoli beta iOS 15.5 - co w niej?

Apple w 2022 roku minimalnie nas zawiodło. W takim sensie, że wypuściło świetne produkty - tylko niedostosowane do naszej kieszeni. Kogoś stać na komputer za 10 tys. złotych, przestarzałego iPhone’a 8 z lepszymi bebechami czy "prawie pro" monitor?

No mniejsza. Niestety najbliższe wydarzenie nie przyniesie nowych produktów. Ale za to może zapowiedzieć usprawnienia i nowości do naszych obecnych sprzętów Apple.

WWDC 2022 to iOS 16 i inne

Największa różnica w tym WWDC względem poprzednich pandemicznych odsłon? Drobny powrót do spotkania się twarzą w twarz. Na szczęście WWDC to nadal wydarzenie online:

W dniach od 6 do 10 czerwca Apple zorganizuje doroczną konferencję Worldwide Developers Conference (WWDC) w formie internetowej, w której będą mogli bezpłatnie uczestniczyć wszyscy programiści.

Bazując na sukcesie ostatnich dwóch lat wirtualnych wydarzeń, WWDC22 zaprezentuje najnowsze innowacje w systemach iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS, dając jednocześnie programistom dostęp do inżynierów i technologii Apple, aby mogli dowiedzieć się, jak tworzyć przełomowe aplikacje i interaktywne doświadczenia.

trwa ładowanie posta...

Czego możemy oczekiwać po najnowszej konferencji Apple? Standardowo:

iOS 16

Nowa wersja systemu Apple to mus. Mówi się o tym, że iOS 16 przyniesie zmiany związane z interfejsem, który będzie przyjazny iPhone’ie 14, który, rzekomo, ma nie mieć notcha.

Możemy dostać integracje iOS-a z nadchodzącym headsetem AR/VR - ale też detekcję wypadków samochodowych. Tj. iPhone ma wiedzieć, kiedy będziemy mieli wypadek.

A ze standardowych rzeczy: większe wigety, niby szansa na multitasking z dwiema aplikacjami na jednym ekranie. Nic aż takiego ciekawego.

Większy problem jest z listą urządzeń, na których można będzie można zainstalować iOS 16. Pogłoski mówią, że po siedmiu latach, z listy mają wylecieć oryginalne iPhone’y 6 i 6s oraz iPhone SE z 2016 roku. Szczerze, to bardziej niż prawdopodobne. Apple ma linię "budżetowych" telefonów z iPhone SE 2022 na czele.

Ponadto, powinniśmy zobaczyć iPadOS 16, watchOS 9, macOS 13 oraz tvOS 16.

A teraz coś bardziej aktualnego, czyli:

iOS 15.5, beta wystartowała

trwa ładowanie posta...

Dokładniej, to beta dla deweloperów została wypuszczona w ostatnich dniach. Redakcja 9to5Mac oraz MacRumors odnalazła sporo ciekawych nowości, które Apple może wprowadzić w najbliższym czasie:

Apple Wallet Cash i łatwiejsze płatności. Apple może chcieć wprowadzić łatwiejsze płacenie oraz prośby o przelew od kontaktów. Tj. pominięta ma zostać część z wchodzeniem do aplikacji itd.

Apple Classical - beta ma zawierać kilka wzmianek o nowej aplikacji do streamingu muzyki orkiestrowej. W 2021 r. Apple przejęło firmę znaną ze swojej apki à la Spotify, ale do muzyki klasycznej. Obecność Classical może oznaczać premierę w najbliższym czasie.

Apple Acquiring Primephonic, Good or Bad for Classical Music?

Apple SportsKit zapowiada się jak przesyłanie wyników/danych sportowych do wigetu na telefonie. Nie wiadomo za wiele na ten moment, wydaje się, że SpotsKit jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.

Przewija się także informacja, że będziemy mogli płacić za aplikacje na iPhone'a poza oficjalnym sklepem Apple. Znaczy, to nic potwierdzonego. Ktoś odkrył informacje, która informuje, że "odinstalowanie programu nie anuluje subskrypcji, gdyż była realizowana zewnętrznie". Ile jest w tym sensu? Równie dobrze to może oznaczać kilka innych rzeczy.

trwa ładowanie posta...

Jak na razie to tyle. iOS 15.5 prawdopodobnie będzie ostatnią aktualizacją przed premierą iOS 16. W najbliższym czasie dostaniemy też więcej rewelacji o betach iPadOS, tvOS, watchOS oraz macOS.

Źródło: Apple, MacRumors, Tom’s Guide, 9to5Mac

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0