TikTok usunięty z App Store

TikTok usunięty ze sklepu iPhone’a w Rosji. iPhone z TikTokiem za 2x normalnej ceny?!

Źródło zdjęć: © Avito, Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,20.04.2022 13:30

TikTok zostałoficjalnie usunięty z oficjalnego sklepu Apple, App Store. Co to oznacza dla przeciętnego Rosjanina czy Rosjanki? Przesiadka na Androida albo zakup iPhone’a z zainstalowaną wcześniej apką.

Na wschodzie trwa wojna. Tysiące osób straciło swoje życie, a miliony musiały uciekać ze swojego domu. Zachodnie kraje w większości zdecydowały się wycofać z kraju agresora - Rosji. Apple zdecydowanie wstrzymało dostawy sprzętu, a teraz w ich sklepie zaczynają znikać niektóre aplikacje.

Usuwanie apek z rosyjskiego App Store

Właśnie o takim przypadku pisałem kilka dni temu. Aplikacja popularnego rosyjskiego banku została usunięta z App Store, sklepu z apkami dla iPhone’a czy iPada. Obywatele Rosji musieli się przerzucić na wersję internetową banku. Tylko przez zawiłości związane z iOS-em, raz zainstalowana aplikacja nadal będzie działała. Wtedy takie iPhone’y osiągały ogromne wartości względem normalnych cen.

I tak, ta sytuacja znowu się powtarza! Tym razem nie chodzi jednak o bank, a o jedną z popularniejszych aplikacji do tworzenia krótkich filmików.

TikTok usunięty z App Store

Sprawa z TikTokiem w Rosji jest bardzo ciekawa. Tak naprawdę chińska aplikacja stworzyła w Rosji "drugie uniwersum", zezwalając na niektóre treści. Propuntinowskie hasztagi normalnie pojawiały się przez długi czas. A w np. Unii Europejskiej wyłączono treści z kanałów wspieranych przez Kreml.

Tylko to już koniec. Znaczy, nieidealny i wręcz pozorny, ale nadal - jakiś koniec. TikTok zniknął z rosyjskiego App Store. Nikt w Rosji z iPhone’em nie może już zainstalować tej apki.

Chyba, że wcześniej już miał ją zainstalowaną. Wtedy wszystko działa perfekcyjnie, jakby nic się nie stało. Tak działa App Store i tyle. Tego nie przeskoczymy. Nowi użytkownicy w Rosji zawsze mogą wykorzystać VPN-a - ot, "przeniosą" się do Stanów Zjednoczonych czy Kanady, ogarną apkę i wsio.

Ceny iPhone’ów z TikTokiem?

Standardowo, ceny iPhone’ów z zainstalowaną apką mocno podskoczyły. Na rosyjskim odpowiedniku OLX-a ceny takich iPhone'ów najczęściej to dwukrotność tego, ile w Polsce kosztowałby przeciętny egzemplarz takiego sprzętu.

W momencie pisania tego newsa 100 tys. rubli to około 5314 zł.

iPhone'y z TikTokiem
iPhone'y z TikTokiem (Avito)
iPhone'y z TikTokiem
iPhone'y z TikTokiem (Avito)
iPhone'y z TikTokiem
iPhone'y z TikTokiem (Avito)
iPhone'y z TikTokiem
iPhone'y z TikTokiem (Avito)

Warto na koniec zauważyć, że wzrost cen iPhone’ów jest też wynikiem zmniejszonej podaży. Apple nie dostarcza elektroniki, więc jest więcej chętnych niż sprzętu. A alternatywą do tego wszystkiego jest zakup smartfona z Androidem.

Źródło The Washington Post, Digitnews

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0