kubek z bambusowymi szczoteczkami do zębów

Wcale nie takie eko. Cała prawda o bambusowych szczoteczkach

Źródło zdjęć: © Pexels
Zofia WilczuraZofia Wilczura,11.08.2020 23:24

Ostatnimi czasy bycie "eko" stało się bardzo modne nie tylko wśród konsumentów. Wiele firm oferuje coraz to nowsze alternatywy dla produktów codziennego użytku, przekonując, że dzięki nim będziemy żyć ekologicznie. Ale nie zawsze jest to prawda.

Rezygnacja z zakupu plastikowej szczoteczki do zębów to jedna z najprostszych zmian, którą można wprowadzić do swojego życia, by być bardziej eko. Wydaje się, że tak niewielki produkt nie powinien zbytnio wpływać na środowisko, ale badania pokazują, że plastikowa szczoteczka do zębów może rozkładać się nawet 500 lat.

Na rynku można znaleźć wiele zamienników, ale czy wszystkie propozycje są idealne?

Najpopularniejszą alternatywą dla plastikowej szczoteczki do zębów jest biodegradowalna szczoteczka z bambusa. Z dnia na dzień coraz łatwiej jest znaleźć taki produkt w internecie, czasami możemy też upolować eko zamiennik w stacjonarnych sklepach drogeryjnych i zero waste.

Ale żeby nie popełnić błędu, warto pamiętać o poniższych punktach:

Nie wszystkie szczoteczki bambusowe są w 100% biodegradowalne!

Bambusowe szczoteczki mogą mieć włosie zrobione z różnych materiałów. Jedynym naturalnym włosiem na rynku, które jest w 100% biodegradowalne, jest włosie pochodzenia zwierzęcego. Co to znaczy? Jeśli jesteś weganinem, nie będzie to rozwiązanie dla ciebie.

Na szczęście istnieją szczoteczki w pełni wegańskie. W tych produktach włosie jest zazwyczaj wykonane z nylonu-4 lub nylonu-6 (oba są wolne od BPA). Zwróćcie uwagę na to, z którego plastiku zostało wykonane włosie w szczoteczce, którą planujecie kupić. Nylon-4 jest tak zwanym plastikiem organicznym i jest biodegradowalny, a nylon-6 - nie.

Koniecznie sprawdzaj certyfikaty produktu

W dzisiejszych czasach słowo "biodegradowalny" stało się popularnym chwytem marketingowym. Przy niektórych materiałach biodegradacja jest możliwa tylko w specyficznych warunkach, które w Polsce są prawdopodobnie nie do odtworzenia.

Dowiedz się, skąd pochodzi bambus

Warto sprawdzić, czy bambus, z którego został zrobiony trzon szczoteczki, pochodzi ze zrównoważonej uprawy. Producenci szybko zorientowali się, że eko rynek staje się coraz bardziej lukratywny i zdarza się, że szukają szybszych i tańszych rozwiązań.

Dbaj o szczoteczkę - posłuży Ci dłużej

Bambus jest świetnym surowcem do wytwarzania szczoteczek do zębów, ponieważ nie dość, że szybko rośnie i jest go dużo, to w dodatku ma właściwości antybakteryjne. Trzeba jednak pamiętać, że bambus nie schnie tak szybko jak plastik, więc aby nie dopuścić do powstania pleśni, należy po każdym myciu zębów starannie wycierać szczoteczkę.

Szczoteczka ma nylonowe włosie - co teraz?

Jeśli kupiłeś szczoteczkę z nylonowym włosiem zamiast zwierzęcego, pamiętaj o tym, że przy wyrzucaniu musisz odciąć włosie i wyrzucić je do innego pojemnika niż bambusowy trzon!

Podsumowując: czy bambusowa szczoteczka jest idealnym rozwiązaniem dla środowiska? Nie. Czy jest to zdecydowanie lepszy wybór niż zwykła plastikowa szczoteczka? Bez dwóch zdań.

A, i jeszcze jedno: jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z byciem bardziej eko, a nie jesteś przekonany do bambusowej alternatywy, możesz sprawdzić dostępne na rynku szczoteczki z domieszką takich materiałów jak pszenica czy kukurydza.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 13
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4