ukraina
Choinki z przekazem w Kijowie, Wilnie, Warszawie. Tematem wojna i ekologia
osoby z Ukrainy

TikTokerka narzeka na osoby z Ukrainy, które "wymagają od niej znajomości ukraińskiego"

Źródło zdjęć: © TikTok
Anna RusakAnna Rusak,03.07.2022 15:30

W Polsce mówimy tylko po polsku - z takiego założenia wychodzą osoby komentujące TikToka jednej z użytkowniczek. Kobieta narzeka na osoby z Ukrainy, które nie mówią do niej po polsku.

Czas mija, wojna w Ukrainie niestety wciąż trwa. Choć największą falę uchodźców z tego kraju mamy już za sobą, to chyba nie wszyscy dalej przyzwyczaili się do tego, że Ukraińcy stali się teraz częścią naszego społeczeństwa.

Jedna z tiktokerek postanowiła nagrać film, w którym wyraża swoje niezadowolenie z obecności języka ukraińskiego w przestrzeni publicznej.

Ukraińcy chcą mówić w Polsce po ukraińsku?

Na TikToku ostatnio sporą popularnością cieszy się dźwięk nagrany do filmu przedstawiającego Belén Esteban, czyli hiszpańską celebrytkę. Słychać w nich charakterystyczne "Perdona? Pero estamos locos?", co w wolnym tłumaczeniu oznaczałoby "Przepraszam? Czy jesteście szaleni?".

Film poniósł się po TikToku i większość nagrywających osób przedstawiała w nich sytuacje, które ich jakoś oburzały. Nagranie zamieściła również polska użytkowniczka i dołączyła do niego taki tekst: "Kiedy przychodzi ktoś z Ukrainy zapisać się do szkoły i oczekuje ode mnie znajomości ukraińskiego".

trwa ładowanie posta...

Najbardziej zaskakujące są chyba jednak komentarze pod filmem tiktokerki. Niektórzy twierdzą, że "w sklepach jest to samo", a nawet, że "będzie jeszcze gorzej". Według nich Ukraińcy nawet nie starają się powiedzieć "dzień dobry". Narzekają też na to, że osoby z Ukrainy pracujące w sklepach nie znają polskiego, a to utrudnia im robienie zakupów.

(TikTok)

Część osób nawet śmiała się, że użytkowniczka powinna "mówić do nich po rosyjsku", no i że w ogóle, co to za pomysł, żeby U SIEBIE mówić w innym języku. Przecież w Polsce można mówić tylko po polsku, prawda?

Szanujmy ludzi, którzy uciekli z kraju ogarniętego wojną

Naprawdę nie rozumiem takiego podejścia. Przede wszystkim trudno uwierzyć w to, że ktokolwiek z Ukrainy wymagałby, byśmy mówili do nich w ich języku. A nawet jeśli część osób nie potrafi jeszcze np. w sklepie odpowiedzieć na jakieś nasze pytanie, to przecież nikt z tych ludzi nie robi tego celowo i na złość.

Polecałabym wszystkim komentującym zapoznać się ze słowem "empatia" i przywyknąć do tego, że osoby z Ukrainy stały się częścią naszego społeczeństwa. Musimy im po prostu dać czas, by mogły się w pełni zaaklimatyzować w naszym kraju. Mogę się założyć, że my bylibyśmy w takiej sytuacji podobnie zagubieni, a z tego co wiem, nie da się dobrze nauczyć języka w pięć miesięcy, prawda?

Źródło: TikTok

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 26
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 20
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 37
  • emoji kupka - liczba głosów: 89
Rosja ukarała Twitcha za prawdę o wojnie. Wysoka grzywna