Najjjka i jej matka staną przed Sądem Rejonowym w Rybniku

Katoinfluencerka na ławie oskarżonych. Co wiemy o procesie Najjjki?

Źródło zdjęć: © Instargam
Maja Kozłowska,
21.07.2023 12:56

Natalia R., działająca w internecie pod pseudonimem Najjjka, w przyszłym tygodniu stanie przed Sądem Rejonowym w Rybniku. Ona i jej matka zostały oskarżone o rozpowszechnianie treści nawołujących do nienawiści oraz znieważających ludzi z powodu ich narodowości.

Natalia R. "Najjjka" jest katoinfluencerką, która wybiła się poprzez publikowanie kontrowersyjnych treści o charakterze religijnym na TikToku. Jej działalność szybko odbiła się echem i była szeroko krytykowana w internecie. Zarówno osoby anonimowe, jak i youtuberzy prowadzący kanały commentary zwracali uwagę przede wszystkim na promocję szkodliwych poglądów.

Najjjka zgromadziła sporą widownię - na TikToku obserwuje ją w tej chwili ponad 500 tys. fanów. Influencerki nie spotykały przykrości ze względu na jej wiarę - jak starała się przekonać publikę - lecz za pełne nienawiści "kazania" o m.in. aborcji, fizycznej bliskości bez ślubu, skromnym ubiorze itp.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zainicjował śledztwo wobec internetowych działań Najjjki oraz jej matki Bernardetty R. Kobiety staną przed sądem za wpisy w mediach społecznościowych, w których obrażały ludzi z powodu ich pochodzenia oraz narodowości.

Najjjka obraźliwie o Ukraińcach - odpowie za swoje słowa?

Natalia twierdziła, że postawiono jej zarzuty z powodu cytowania Biblii. Jej wypowiedzi nie ograniczały się jednak do komentowania aktualnych wydarzeń skromnymi wersetami. Jej wpisy są pełne uprzedzeń oraz manipulacji oraz szczucia na osoby innych narodowości.

"'Nie wprowadzaj do domu byle kogo, bo ileż to ran może zadać włóczęga' Syr 11, 29" - zacytowała Najjjka, uzupełniając biblijne słowa o własne przemyślenia.

Prywatnie bym w życiu nie przyjęła żadnej osoby właśnie z Ukrainy, dlatego że ja mam ograniczone zaufanie. Ja bym się bała, że będzie to działać to w ten sposób, że my ich przyjmiemy, że oni się tutaj zalęgną i że oni później zrobią coś nam. I to jest moje prywatne myślenie, to jest moja prywatna teoria. Trzeba tylko by czasami patrzeć jakby na historię.

- Najjjka

Jeden z jej obserwujących zapytał, czy ludzie powinni się modlić zarówno za Ukrainę, jak i za Rosję. Najjjka odpowiedziała, w pasywno-agresywną narrację wplatając motyw zbrodni wołyńskiej. Modelowe odwrócenie kota ogonem - bardzo w stylu skrajnych narodowców.

"Modlić się powinniśmy, jak najbardziej, ale nie pomagać im w ten sposób co Polska.. Kojarzycie może co oni zgotowali nam za los? Jak źle traktowano Polaków? To zobaczcie sobie film Wołyń.. Może być podobnie. Brak znajomości historii szkodzi :)" - skomentowała Natalia.

Matka Najjjki odpowie przed sądem. Będzie wspólny proces

Natalia stanie przed Sądem Rejonowym w Rybniku razem z Bernardettą R. Akty oskarżenia przeciwko matce i córce zostały połączone i będą prowadzone pod sygnaturą III K 2375/22.Matka Najjjki również poniesie odpowiedzialność za wpisy w mediach społecznościowych. Bernardetta R. w jeszcze ostrzejszych słowach napuszczała internautów na Ukraińców, publikując uwłaczające i obrażające ich naród opinie.

trwa ładowanie posta...

Najjjka utrzymuje, że żadnego procesu nie będzie. Jej stanowisko dementuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Kseonofobicznych. Organizacja informuje, że sprawa Natalii i Bernardetty R. odbędzie się 27 lipca o godzinie 12:15 w sali numer 31 Sądu Rejonowego w Rybniku.

Grozi im kara do dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

Przypominamy, że w kwietniu Najjjka usłyszała już nieprawomocny wyrok za znieważanie ludzi z powodu ich narodowości i została skazana na ograniczenie wolności na pięć miesięcy poprzez nieodpłatne prace na cele społeczne.

Najjjka zaprzecza, że dojdzie do procesu przeciwko jej i jej matce
Najjjka zaprzecza, że dojdzie do procesu przeciwko jej i jej matce (TikTok)

Źródło: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 14
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 57
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 38
  • emoji kupka - liczba głosów: 94