TikTok wprowadza ograniczenia w Polsce. Limity dotkną nieletnich
TikTok wprowadza limit w aplikacji dla młodych ludzi. Teraz osoby poniżej 18. roku życia muszą liczyć się z dziennym limitem korzystania z TikToka. Po co firma zdecydowała się na taki ruch i czy to rozwiązanie w ogóle ma sens?
Social media nie wpływają najlepiej na zdrowie młodych ludzi. Niektóre szkoły w USA zdecydowały się nawet na pozwanie TikToka, Instagrama, Facebooka, Snapchata i Youtube'a. Chcą pociągnąć firmy do odpowiedzialności za wywołanie kryzysu psychicznego u dzieci.
Podobne
- TikTok ukarany. Wszystko przez gromadzenie danych dzieci
- 15 lat minimum. Bez zgody rodziców nie skorzystają z TikToka, Instagrama i Snapa
- TikTok wprowadza ograniczenie dla osób poniżej 18. roku życia
- Zmarły może "obudzić się" w chłodni? Grabarz mówi, co wtedy robić
- Kolejna śmierć nastolatki przez trend na TikToku. Ojciec apeluje do rodziców
Teraz TikTok postanowił poważniej zająć się tym problemem. Nowa funkcja aplikacji sprawi, że osoby nieletnie będzie obowiązywał automatycznie wprowadzony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji. Czy to oznacza, że młodzi ludzie nie będą mogli korzystać z aplikacji tak, jak chcą?
TikTok wprowadza limit dla nieletnich
TikTok już od dłuższego czasu troszczy się o młodych użytkowników. W zeszłym roku wprowadził ograniczenia dotyczące transmisji live. Od 23 listopada 2022 r. ta funkcja jest dostępna jedynie dla użytkowników, którzy ukończyli 18. rok życia. Twórcy na TikToku mogą też zdecydować, że niektóre z ich treści nie będą pokazywały się nieletnim. Wszystko po to, by młodzi nie mieli dostępu do nieodpowiednich dla nich filmów.
Teraz przyszedł czas na troskę o ich zdrowie i czas, który spędzają przed ekranem. TikTok zdecydował się na wprowadzenie 60-minutowego dziennego limitu w aplikacji dla osób poniżej 18. roku życia. Gdy nieletni wykorzysta ten czas na przeglądaniu filmików, zostanie poproszony o podanie hasła, dzięki któremu będzie mógł dalej korzystać z TikToka.
Po co TikTok wprowadza limit dla osób poniżej 18. roku życia?
Jak więc widzimy, TikTok nie wprowadza limitu, by uniemożliwić młodym ludziom korzystania z aplikacji. Po prostu chce ich wspierać w rozsądnym używaniu social mediów. Nowe funkcje mają pomóc młodzieży w utrzymaniu równowagi między życiem w sieci a życiem realnym.
- Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children's Hospital - mówi Piotr Żaczko, manager komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
To nie koniec zmian. Młodzi użytkownicy, którzy zatracą się w nocnym przeglądaniu filmików w aplikacji, dodatkowo dostaną przypomnienie o tym, że może warto byłoby już pójść spać. TikTok zaznacza też, że każdy starszy użytkownik może sam ustawić sobie limit i wyłączyć powiadomienia.
Limity na social media dla młodych mają sens?
Jeśli myślicie, że takie limity nic nie dają, to się mylicie. TikTok powołuje się na badania, z których wynika, że większa świadomość tego, na co przeznaczamy wolny czas, pomaga nam w podejmowaniu decyzji dotyczących aktywności online.
Sama, mimo że zdecydowanie mam już więcej niż 18 lat, od dłuższego czasu w telefonie mam ustawiony limit na social media, w tym na TikToka. Zauważyłam, że gdy tylko go wyłączę, mój tygodniowy czas przed ekranem znacząco wzrasta. Czy to oznacza, że gdy tylko włączy mi się informacja o przekroczeniu limitu czasu na TikToku, od razu rezygnuję z przeglądania filmików?
Oczywiście, że nie. Mam wtedy jednak świadomość, że przesadzam i oglądam ich trochę mniej. Możecie myśleć, że to jakaś ściema, ale to naprawdę działa. Z tego względu naprawdę uważam, że wprowadzenie limitu dla młodych w aplikacji jest słusznym krokiem.
Bezrefleksyjne korzystanie z wszelkich social mediów może prowadzić do tragedii i z pewnością negatywnie wpływa na zdrowie młodych ludzi, o czym pisaliśmy już nie raz. Ostatnio przy okazji rozważań nad wprowadzeniem zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 15. roku życia we Francji.
Źródło: Materiały prasowe
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos