Tęczowa choinka

Tęczowa choinka w Warszawie! Tak, tęcza powróciła na Plac Zbawiciela: "Zaraz spłonie"

Źródło zdjęć: © Homokomando, Instagram.com
Anna RusakAnna Rusak,22.12.2021 11:29

Tęczowa choinka pojawiła się na Placu Zbawiciela. Wszystko po to, by osoby LGBTQ+ poczuły się w święta trochę lepiej.

W tym roku tęcza bardzo chętnie powraca na warszawskie ulice. Latem pojawiła się na chwilę na Placu Zbawiciela – była częścią filmu "Kryptonim Polska". Niestety wszystkie baloniki z czasem popękały i Zbawix znowu stracił swój tęczowy symbol.

Warszawa jednak chyba na szczęście nie umie do końca zrezygnować z tęczy na Placu Zbawiciela i postanowiła sprezentować nam wszystkim tęczowy prezent na święta.

trwa ładowanie posta...

Tęczowa choinka na Placu Zbawiciela

Pięciometrowa choinka z tęczowymi ozdobami stanęła w sobotę 18 grudnia w Warszawie. To inicjatywa warszawskiej grupy sportowej Homokomando. Choinkę ubierali aktywiści i aktywistki (w tym Babcia Kasia), a całą akcję nadzorowała policja. Wszystko po to, by osoby LGBTQ+ poczuły się w te święta trochę lepiej.

Tęczowa choinka ma być wyrazem solidarności z osobami LGBTQ+ w tym niekiedy niełatwym dla nich okresie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie osoby z tej społeczności czują się w święta dobrze.

trwa ładowanie posta...

"Święta są szczególnym czasem dla wszystkich osób. Każda_y chce w tych dniach być z ukochanymi osobami, przyjaciółmi i rodzinami. Przez homofobię, bifobię i transfobię czasami jest to niemożliwe. Tradycja nakazuje zostawiać wolne miejsce przy stole, dla niespodziewanego gościa. Niech to nie będzie tylko tradycja - a prawdziwa okazja do zaakceptowania tęczowych członkiń_ów rodzin".

- Homokomando

Czemu to takie ważne?

Niektórzy nie mogą spędzić tego czasu ze swoimi rodzinami chociażby przez to, że nie są w nich akceptowane. Inni czują się niekomfortowo, bo np. jeszcze nie wyoutowali się przed swoją rodziną. Homofobia i transfobia znacząco utrudniają radosne świętowanie.

My mamy nadzieję, że tęczowa choinka bezpiecznie postoi na Placu Zbawiciela w Warszawie i nie skończy jak oryginalna tęcza. Chociaż komentarze wskazują na to, że nie tylko my niepokoimy się o jej trwałość:


"Obawiam się że niedługo rozbłyśnie, i to bynajmniej nie od lampek, tylko zostanie strawiona płomieniami hejtu i ignorancji.."


"Zaraz spłonie"

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 16
  • emoji kupka - liczba głosów: 28