Kościół Szatana wspiera prawo do aborcji

Sataniści chcą pomóc kobietom w dokonaniu aborcji. Prawo stoi po ich stronie?

Źródło zdjęć: © Temple of Satan / Instagram, Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.09.2021 15:18

Z początkiem września Teksas wprowadził surowe prawo aborcyjne, które zabrania usunięcia płodu po 6. tygodniu ciąży. Oburzone Amerykanki zyskały w tej sytuacji nieoczekiwanego sojusznika - Świątynię Satanistyczną, która zaoferowała im pomoc.

Od września w Teksasie zaczęła obowiązywać tzw. "ustawa o biciu serca", która zakazuje aborcji, jeśli u płodu zostanie wykryte bicie serca. Jednakże dzieje się to ok. 6. tygodnia ciąży, gdy wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jest w ciąży. Jak donosi TVN24, egzekucję prawa powierzono obywatelom, którzy mogą pozywać osoby i instytucje dokonujące aborcji po wykryciu bicia serca u płodu.

Nowe przepisy podzieliły amerykańskie społeczeństwo. Tzw. "ustawę o biciu serca" określa się jako najostrzejszą ustawę antyaborcyjną w USA od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy zakazał na poziomie federalnym wprowadzania ograniczeń w przepisach dotyczących aborcji w pierwszym trymestrze ciąży - informują wiadomości.wp.pl. Od tamtej pory konserwatystom nie udało się zaostrzyć prawa - aż do teraz.

trwa ładowanie posta...

Wtem - nikt nie spodziewał się satanistów

Świątynia Satanistyczna - grupa religijna z siedzibą w Salem (Massechusetts, USA) - napisała list do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, przekonując, że członkowie tej organizacji powinni otrzymać dostęp do pigułek aborcyjnych. Świątynia Satanistyczna próbuje wykorzystać swój status organizacji religijnej, aby domagać się prawa do aborcji jako prawa opartego na wierze.

trwa ładowanie posta...

Skoro rdzenni Amerykanie mogą...

Sataniści powołują się na Ustawę o przywróceniu wolności religijnej z 1993 roku (ang. Religious Freedom Restoration Act, RFRA). Twierdzą, że tak jak ustawa umożliwia rdzennym Amerykanom przyjmowanie halucynogennego pejotlu do tradycyjnych rytuałów, tak samo powinna ona umożliwiać członkom Świątyni Satanistycznej przyjmowanie pigułek aborcyjnych (Misoprostol i Mifeprostone) bez kontroli.

Rzecznik Świątyni Satanistycznej w oświadczeniu dla "San Antonio Current" stwierdził, że: "Jestem pewien, że prokurator generalny Teksasu, Ken Paxton [...] będzie dumny, że stanowe prawo do wolności religijnej, którego tak zaciekle broni, zapobiegnie temu, by przyszłe rytuały aborcyjne zostały przerwane przez rządowe restrykcje, których celem jest zawstydzenie i nękanie osób pragnących przerwać ciążę [...]".

Walka o prawo do aborcji jest bitwą między konkurującymi ze sobą religijnymi punktami widzenia, a nasz punkt widzenia, zgodnie z którym niezdolny do życia płód jest częścią zapłodnionej żywicielki, jest na szczęście chroniony przez prawo do wolności religijnej.

- Rzecznik Świątyni Satanistycznej
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 2