Kamala Harris

Kim jest wiceprezydentka USA i czemu jest taka super

Źródło zdjęć: © Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,12.11.2020 14:14

Pewnie już wiecie, że Kamala Harris została wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych, ale może jeszcze nie wiecie, co doprowadziło ją do tego stanowiska i… jaki jest jej ulubiony comfort food. Sprawdźmy!

Jest pierwszą wiceprezydentką w historii Stanów Zjednoczonych. Pierwszą czarną kobietą na tym stanowisku, która do tego jest też pierwszą wiceprezydentką o korzeniach południowoazjatyckich. Jak sama mówi - nie będzie ostatnią. Jaka jest historia Kamali Harris?

Wszystko zaczyna się w październiku 1964 roku. Wtedy rodzi się córka Shymali Goplan Harris – lekarki i biolożki pochodzącej z Indii oraz Donalda Harrisa – profesora ekonomii pochodzącego z Jamajki.

Kamala jako dziecko imigrantów nie tylko przesiąka kulturą obydwojga rodziców. To też oni zaszczepiają w niej ducha społecznika. Od małego, już w wózku, uczestniczy w licznych marszach i protestach. Ta chęć walki o innych, manifestacji swoich poglądów, zostaje z nią do dzisiaj. Świadczyć o tym może chociażby to, że brała czynny udział w protestach po śmierci George'a Floyda.

Jako pierwsza w Kalifornii przeprowadziła też ceremonię ślubną pary Kris Perry i Sandy Stier. To para lesbijek, która stanęła na czele walki o zniesienie zakazu małżeństwa osób tej samej płci w Kalifornii. To właśnie Kamala w 2013 roku, kilka godzin po przełomowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, ogłosiła je małżonkami na całe życie.

Jak przedstawia się jej ścieżka naukowa?

Najpierw jest Harvard, na którym studiuje politologię, potem prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Tak Kamala zostaje prokuratorką. W 2011 jest już Prokuratorką Generalną stanu Kalifornia i jak można się domyślić – jest pierwszą osobą o pochodzeniu etnicznym na tym stanowisku.

trwa ładowanie posta...

W 2016 zostaje wybrana na senatorkę ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej, a jej kariera polityczna rozkręca się na dobre. W 2019 roku rozpoczyna kampanię wyborczą, ale gdy jej notowania zaczynają spadać, a w budżecie brakuje pieniędzy, postanawia zrezygnować. Na szczęście w sierpniu Joe Biden ogłasza, że Kamala będzie jego kandydatką na urząd Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

A miłość?

Od 2014 roku jest żoną Douglasa Emhoffa, który do jej życia wszedł razem z dwójką swoich dzieci z poprzedniego małżeństwa (Emhoff był wdowcem). Dzieci są już dorosłe, a do Kamali zwracają się „Momala”. Tego połączenia słów „Kamala” i „mama” używają, ponieważ słowo „macocha” budzi negatywne skojarzenia.

trwa ładowanie posta...

Na swoje pierwsze, oficjalne wystąpienie po zwycięstwie Joe'go Bidena, wiceprezydentka założyła biały garnitur. Oczywiście nie był to przypadek. W ten sposób uhonorowała amerykańskie i brytyjskie sufrażystki z początku XX w., które podczas swojej walki o prawa kobiet, wybierały właśnie ten kolor, by wyróżnić się na tle ciemnych garniturów mężczyzn.

Jaka jest Kamala?

To urodzona wojowniczka, która nie boi się konfrontacji. Słynie z ciętego języka i błyskotliwych wystąpień. Poza tym jest oczywiście inteligentna i opiekuńcza. Gdy nie pracuje, to gotuje i często dzieli się tym np. na swoim Instagramie. Dodamy, że jej ulubionym comfort foodem są frytki.

trwa ładowanie posta...

Harris kocha też muzykę, uwielbia hip hop i rap. Na Spotify możecie nawet znaleźć jej playlistę, na której znalazła się m.in. Beyoncé. Nie wszyscy też wiedzą, że Kamala jest autorką dwóch książek. Jedną z nich jest bajka dla dzieci - "Superheroes are everywhere", druga to zbiór jej wspomnień - "The Truths We Hold: An American Journey" . Także jak widzicie wiceprezydentka ma sporo talentów!

Naszą sympatię w każdym razie już zdobyła. A Waszą?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0