ekologia
Przez kryzys klimatyczny w Polsce będziemy chorować na malarię? Niepokojące badania
Światowy Dzień Długu Ekologicznego

Światowy Dzień Długu Ekologicznego. Kredyt, który przypłacimy życiem

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2022 10:30

Światowy Dzień Długu Ekologicznego w 2022 roku wypadł 28 lipca. Oznacza to, że w osiem miesięcy wyczerpaliśmy zasoby planety na cały rok. Jak zabija nas kredyt zaciągnięty u Matki Ziemi?

bFZWYjoz

Światowy Dzień Długu Ekologicznego to określenie na moment, w którym wyczerpaliśmy już zasoby na naszej planecie na dany rok. W 2022 roku wypadł on 28 lipca i jeśli wydaje wam się, że to nic takiego, to bardzo się mylicie.

Od lat Światowy Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Dwadzieścia lat temu "świętowaliśmy" w październiku, pięć lat temu w sierpniu. Dlaczego zaciąganie kredytu u Matki Ziemi nam się nie opłaca?

Światowy Dzień Długu Ekologicznego w 2022 roku

Światowy Dzień Długu Ekologicznego to moment, w którym dowiadujemy się, że wyczerpaliśmy już naturalne zasoby Ziemi na ten rok. Dane zbiera niezależny instytut badawczy - Global Footprint Network.

bFZWYjoB

Żeby dowiedzieć się, kiedy wypada światowy Dzień Długu Ekologicznego, wystarczy podzielić ilość zasobów naturalnych przez ślad ekologiczny ludzkości i pomnożyć ten wynik przez liczbę dni w roku. Na rezultat ma wpływ m.in. emisja CO2, zdolność odnowy biologicznej lasów czy liczba złowionych ryb.

Światowy Dzień Długu Ekologicznego, czyli kredyt, który przypłacimy życiem

Polska swój krajowy Dzień Długu Ekologicznego obchodziła już 2 maja. Cały świat doganiał nas przez kolejne dwa miesiące, aż w końcu dotarliśmy do tego "pięknego" dnia. Ogłoszono, że w 2022 roku Dzień Długu Ekologicznego wypada 28 lipca. Wychodzi na to, że w niecałe osiem miesięcy wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne planety na ten rok. Fajnie?

bFZWYjoD

Średnio, bo teraz będziemy musieli żyć na "kredyt". Co to oznacza w praktyce? Więcej susz, więcej pożarów, więcej zjawisk ekstremalnych. W jeszcze dalszej perspektywie walki o wodę, pożywienie i miejsce na planecie.

Earth Overshoot Day 2022

Potrzebujemy trzech planet, żeby przeżyć

Co mam na myśli, gdy piszę, że będziemy musieli walczyć o miejsce? Chociażby to, że nasze zapotrzebowania są aktualnie tak duże, że mniej więcej do 2050 roku ludzkość będzie potrzebowała trzech planet, żeby zaspokoić swój niesłabnący konsumpcjonizm.

bFZWYjoJ

Tak, te inne planety na które usilnie chce nas wysłać Elon Musk i Jeff Bezos będą nam potrzebne, bo naszą aktualną doprowadziliśmy już do tak tragicznego stanu, że życie na niej w wcale nie tak odległej przyszłości będzie niemożliwe.

Źródło: światoze.pl, genevaenvironmentnetwork.org, www.overshootday.org

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Potok w Turnicy zanieczyszczony przez Hotel Arłamów? Jest komentarz ośrodka