coffee

Straciliście węch albo smak przez koronawirusa? Spróbujcie treningu tych zmysłów

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,14.04.2021 13:20

Przeszliście koronawirusa i jeszcze nie odzyskaliście węchu i smaku? Dobrym rozwiązaniem może być trening tych zmysłów, który po pierwsze jest nieszkodliwy, a po drugie możecie go bezpiecznie wykonać w domu!

Straciliście węch albo smak i zapomnieliście już, jak pachnie kawa o poranku? Wyobrażam sobie, że to może być jedno z najgorszych uczuć świata. Niestety, znaczna część osób chorych na COVID-19 na jakiś czas traci któryś z tych zmysłów (lub oba), a nieprzyjemne symptomy utrzymują się nawet przez parę miesięcy.

Jeśli jesteście w takiej sytuacji i nie wiecie, co zrobić, to ciekawym sposobem, który może Wam pomóc, jest trening węchu i smaku. Minie jeszcze trochę czasu, zanim naukowcy opublikują badania potwierdzające działanie takiej terapii, ale jak pisze Carl Philpott – profesor rynologii i olfaktologii z University of East Anglia – sprawę analizują już międzynarodowe grupy ekspertów.

Niedawno opublikowali wspólne stanowisko odnośnie leczenia zaburzeń węchowych. Doszli do wniosku, że trening i krople witaminy A mogą być bardzo dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem. Szczególnie, że nie opiera się on na żadnych lekach, każdy może spróbować tego w domu, no i może najważniejsze – nie trzeba się obawiać jakiś szkodliwych efektów.

Jak to działa?

Wszystko opiera się na stymulacji, intensywności i uważności. W skrócie – chodzi o krótkie, powtarzające się wąchanie. Podczas tradycyjnej terapii używa się czterech zapachów – goździków, róży, cytryny i eukaliptusa. Można jednak wybrać też te, które jakoś dobrze nam się kojarzą, wywołują jakieś wspomnienia. Ważne jednak, by były dość intensywne.

Fifth Sense Scent Kit

Sprawdzi się kawa, kakao, pomarańcze, mięta, bazylia, wanilia, kokos i wiele, wiele więcej. W każdym razie ostatecznie dobrze jest zdecydować się na cztery zapachy i używać ich podczas treningu węchu przez 12 tygodni. Po tym czasie trzeba je zmienić.

Co jest najważniejsze?

Przede wszystkim sumienność i wytrwałość. To jak z treningami siłowymi – jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt, nie możemy sobie poćwiczyć wtedy, kiedy nam się przypomni, że powinniśmy to zrobić. Najważniejsza jest regularność i codzienna, uważna praktyka. Im dłużej ona potrwa, tym efekty powinny być lepsze.

Kluczowa jest też uważność. Jeśli powąchacie pomarańczę i nie poczujecie absolutnie niego, to zaangażujcie też swoją pamięć i wyobraźnie, przywołajcie sytuacje, potrawy, które kojarzą Wam się z danym zapachem.

AbScent NoseWell Smell Training: how to do it

Jeśli zapachy, które wąchacie, wydają Wam się inne, też się nie zniechęcajcie. Taki symptom także wiąże się z utratą węchu. Najważniejsze jest to, żebyście dali sobie czas, choć wiem, że jest to najgorsza (ale też najważniejsza) rada w takiej sytuacji.

Co ze smakiem?

Nie ma badań, które zajmowałaby się tym zmysłem, ale jest on połączony ze zmysłem węchu i w związku z tym można spróbować zastosować podobną metodę. Warto w posiłkach postawić na wiele smaków, skupiając się podczas jedzenia na wrażeniach, jakie wywołują one na podniebieniu, przywołując sobie jednocześnie w pamięci dany smak.

Czy trening węchu i smaku gwarantuje stuprocentową skuteczność?

Oczywiście, że nie. Jeśli symptomy dalej nie będą mijały, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Trening węchu i smaku jest tylko alternatywną, nie do końca przebadaną metodą, która jednak jest dobrym, nieszkodliwym rozwiązaniem wartym wypróbowania. Więcej możecie o niej przeczytać np. tutaj.

Żeby jednak nie było, że to wyssane z palca metody, to takie treningi stosowane są np. w ramach leczenia metodą Auricula, która pomaga w harmonizacji pięciu zmysłów. Wspiera ona osobą z zaburzeniami percepcji zmysłowej, zmagającymi się z autyzmem, czy Aspergerem.

Źródła:

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1