Język mężczyzny stał się włochaty i zielony po papierosach i antybiotyku

Brał antybiotyk i palił papierosy. Jego język stał się włochaty i zielony

Źródło zdjęć: © East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,14.07.2023 09:30

Od wielu lat ostrzegano nas przed szkodliwym wpływem palenia na nasz organizm. Jednak raczej nikt nigdy nie mówił o zielonym owłosionym języku. To właśnie spotkało mężczyznę, który palił podczas kuracji antybiotykowej.

Na paczkach papierosów można zobaczyć wiele odpychających obrazków z efektami palenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o uszkodzenie płuc, zwiększające prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka u palaczy, czy też o bardziej wizualne elementy, takie jak żółte paznokcie. Teraz z powodzeniem można do nich dołączyć zdjęcie zielonego owłosionego języka.

Ten konkretny objaw jest z pewnością dziwny i nieco niepokojący. Anonimowy 64-latek z Ohio w USA udał się do lekarza około dwóch tygodni po tym, jak zauważył, że jego język zaczął zmieniać kolor.

Zielony włochaty język przez antybiotyk i papierosy

Wizyta w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej miała miejsce zaledwie trzy tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej klindamycyną, którą przyjmował z powodu infekcji dziąseł. Dość osobliwe objawy mężczyzny zostały opisane w studium przypadku z "New England Journal of Medicine", gdzie ujawniono, że mężczyzna jest palaczem.

Włochaty zielony język
Włochaty zielony język (nejm.org)

Lekarze zdiagnozowali u mężczyzny owłosiony język, który jest "nieprawidłową powłoką" komórek skóry. Powstaje ona na wierzchu języka, tworząc nagromadzenie zanieczyszczeń i bakterii w części, w której znajdują się kubki smakowe, znane również jako brodawki. Jeśli chodzi o antybiotyki, mogą one wpływać na mikrobiom jamy ustnej, zmieniając w ten sposób bakterie i umożliwiając im osadzanie się na języku.

W przypadku braku stymulacji lub ścierania górnej części języka może dojść do nagromadzenia keratyny, będącej tym samym białkiem, które tworzy włosy na naszej głowie. Brodawki stają się wtedy dłuższe niż zwykle, nadając językowi "włochaty" wygląd. W rezultacie bakterie i drożdże mogą zostać uwięzione na powierzchni języka, co prowadzi do dość dziwacznej zmiany koloru na zgniłą zieleń.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0