trendy
Ryszard Terlecki zachęca do dewastowania przyrody dla PiS-u. "A jak ktoś to napisze na murze np. kościoła, to potępicie czy nie?"
Pomóż ocalić życie bezbronnemu

Sprzeciw wobec aborcji tematem konkursu dla 10-latków. Patronem minister Czarnek

Źródło zdjęć: © Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,25.04.2022 12:00

"Pomóż ocalić życie bezbronnemu" to konkurs o tematyce antyaborcyjnej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Niektóre kuratoria premiują zajęcie wysokiego miejsca w konkursie podczas rekrutacji do liceum. Inicjatywę promuje szef MEiN.

bFZYEYMP

2 kwietnia odbyła się gala finałowa XVIII Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Inicjatywę po raz 18. zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Autorzy projektu twierdzą, że konkurs "rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life".

Zadanie polegało na przygotowaniu pracy literackiej, plastycznej lub multimedialnej nawiązującej do tematu konkursu. Na rządowej stronie czytamy, że na zwycięzców czekają nagrody. Są to upominki rzeczowe (sprzęt elektroniczny, gry planszowe i książki), a w przypadku laureatów ze szkół ponadpodstawowych są to nagrody pieniężne (miejsce I – 1500 zł, miejsce II – 1200 zł i miejsce III – 900 zł).

bFZYEYMR

Eksperci są zaniepokojeni

Prace multimedialne można obejrzeć na YouTube. Wśród opowiadań (można je przeczytać na stronie organizatora) znajdziemy m.in. rozmowę anioła z Bogiem, w której dowiadujemy się, że powinnością współczesnej kobiety jest zająć się dzieckiem z niepełnosprawnością oraz historię matki, która wybiera śmierć, aby uratować zagrożoną ciążę (narracja jest poprowadzona tak, że śmierć kobiety jest gloryfikowana).

Kontrowersje budzi fakt, że w konkursie mogą wziąć udział 10-latkowie. Dla wielu z nich sprawa aborcji jest zbyt trudna do zrozumienia. - IV klasa to zdecydowanie za wcześnie na tę tematykę. Dzieci w tym wieku nie są w stanie zrozumieć i przetworzyć takiej informacji. A to może wywołać w nich niepotrzebny lęk i obrzydzenie do sfery seksualnej - mówi psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska dla "Rzeczpospolitej".

Pomóż ocalić życie bezbronnemu
Pomóż ocalić życie bezbronnemu (pro-life.pl)
Pomóż ocalić życie bezbronnemu
Pomóż ocalić życie bezbronnemu
Pomóż ocalić życie bezbronnemu
Pomóż ocalić życie bezbronnemu (YouTube)

Czarnek za rękę z działaczami "pro-life"

Jak informuje serwis "oko.press", organizator konkursu od lat prowadzi ostrą kampanię antyaborcyjną. Magdalena Guziak-Nowak, dyrektorka ds. edukacji w stowarzyszeniu, jest autorką jedynych dopuszczonych przez MEiN do użytku podręczników wychowania do życia w rodzinie. Wśród działań stowarzyszenia znajdziemy m.in. zbiorowe pogrzeby "dzieci poronionych" oraz dystrybucja kalendarzy, modlitewników i filmów.

bFZYEYMT

Tegoroczną edycję objęli patronatem szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz dziewięć kuratoriów (małopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, łódzkie, podkarpackie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie, śląskie).

Niektóre kuratoria umieściły "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" na listach konkursów, które mogą być uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. To z kolei przekłada się na dodatkowe punkty w rekrutacji do liceum. Mowa o kuratorach: małopolski, podkarpacki, śląski, łódzki, warmińsko-mazurski i zachodniopomorski.

Rozdział państwa od Kościoła?

Kontrowersyjne jest nie tylko to, że w konkursie mogą wziąć udział 10-latkowie. W promocję antyaborcyjnej inicjatywy zaangażowały się szkoły, kuratoria, ministerstwo, a nawet TVP, czyli instytucje publiczne. W którym momencie przestało obowiązywać prawo o rozdziale Kościoła od państwa? Być może nazwisko "Czarnek" jest odpowiedzią na to pytanie...

bFZYEYMZ

Źródła: oko.press/rp.pl/gov.pl/pro-life.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jayy,zgłoś
Skoro 10-latkowie są zbyt młodzi na decydowanie o aborcji, to feministki o mózgach 8-latków tym bardziej...
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Były rzepiary, teraz pora na słonecznikary. Rolnik pokazał jak niszczą jego ciężką pracę