trendy
"Chcę dotknąć twój tyłek." Youtuber napastuje nastolatki w Krakowie
Czarnek nie dał genialnym studentom 80 tys. na MIĘDZYNARODOWY konkurs.

Czarnek nie dał genialnym studentom 80 tys. na MIĘDZYNARODOWY konkurs. Polacy zebrali kasę w kilka godzin

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, YouTube, Zrzutka
Oliwier NytkoOliwier Nytko,15.04.2022 09:01

Czarnek nie dał kasy na wyjazd na międzynarodowy konkurs dla PUT Rocketlab, zespołu genialnych studentów z Politechniki Poznańskiej. A wiecie, kto dał? Polacy. Przemysław Czarnek woli księży od znanych na całym świecie techników?

bGxsvaqb

Oto kolejny dowód na to, że nasze państwo nie działa tak jak powinno, a osoby potrzebujące finansowego wsparcia muszą liczyć na hojność Polaków. Tym razem przyszedł czas na klub naukowy z Politechniki Poznańskiej, PUT Rocketlab.

Polscy studenci wygrali poprzednią edycję prestiżowego konkursu

Rok temu udało im się zająć pierwsze miejsce (!) na IREC Spaceport America CUP 2021 w "najbardziej zaawansowanej kategorii najbardziej prestiżowych zawodów rakietowych na świecie".

bGxsvaqd

Sporo tutaj "naj". Ale bez śmieszków. Te zawody to poziom światowy. I teraz, po edycji 2021, która odbyła się zdalnie przez pandemię, przyszedł czas na stacjonarną odsłonę w 2022. Problem jest jeden: trzeba być na miejscu, w Nowym Meksyku, tj. w Stanach Zjednoczonych.

A taki wyjazd = spore koszty

trwa ładowanie posta...

Jak myślicie, ile kosztuje taki wyjazd? Sporo. Przeloty, hotele + kasa na niespodziewane awarie. To nie są małe pieniądze. Tylko problem powstaje, gdy rząd nie chce dofinansować genialnych techników i naukowców.

bGxsvaqf

W tym roku nie został uruchomiony ministerialny program, który w zeszłych latach pozwalał na finansowanie takich wyjazdów i nie wiemy, czy w ogóle uda nam się wziąć udział w tych zawodach.

Jak piszą o tym studenci, "wydarzenie wspierane jest przez wiodące firmy z branży kosmicznej m.in. Virgin Galactic, SpaceX, Blue Origin, ULA czy Boeing". Zaznaczę: studenci z naszego kraju mogą uczestniczyć w ogromnym i prestiżowym konkursie. A kasy od państwa nie ma.

PUT Rocketlab startuje w IREC Spaceport America Cup 2022 - pomóż nam spełnić marzenia!

Na co zbiera zespół?

Pieniądze zebrane w zbiórce zostaną przeznaczone na:

 • Bilety lotnicze do Stanów Zjednoczonych.
 • Koszty uczestnictwa w zawodach,
 • Zakwaterowanie,
 • Wynajem samochodów oraz opłacenie kosztów paliwa,
 • Transport ponad 4-metrowej rakiety oraz blisko 10-metrowej platformy startowej.
bGxsvaql

Ale spokojnie, bo studenci JUŻ zebrali kasę

Spodziewaliście się tego? Studenci otworzyli zbiórkę. Potrzebowali 80 tys. zł. I zebrali tę kwotę w bardzo niedługim czasie. Może kilkanaście godzin? Na Twitterze rozkręciła się akcja, która przeniosła się na inne media.

No poparzcie na to: 84 tys. złotych zebrane do godziny 11:00, 15 kwietnia.

Zrzutka PUT Rocketlab
Zrzutka PUT Rocketlab (Zrzutka)

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na "doposażenie warsztatu oraz na udział w międzynarodowych zawodach rakietowych EUROC, które odbędą się w październiku tego roku w Portugalii".

Powodzenia PUT Rocketlab!

Co o tym myślisz?
 • serduszko
 • ogień
 • uśmiech
 • smutek
 • złość
 • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tajemnicze morderstwo studentów w Idaho. Policja bezradna