trendy
Mega Wyprzedaż Epic Games Store. Tego nie możecie ominąć
Rewolucja Czarnka, nowa etyka to... zamaskowana religia?

OBOWIĄZKOWA etyka będzie drugą religią? Minister Czarnek MA PLAN 🤷

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Wikimedia Commons
Oliwier NytkoOliwier Nytko,22.06.2021 13:40

Zapowiada się pogrom na zajęciach w liceum. Nadchodzące zmiany wdrażane przez Ministra Czarnka oznaczają religię nawet na… etyce? W T F

Temat edukacji w Polsce (ale i ministra Czarnka) to zawsze gorący temat na naszym portalu. Wiadomo, edukacja jest jedną z najważniejszych rzeczy. Jeżeli to czytasz, to istnieje duża szansa, że zmiany, o których ostatnio sporo piszemy, jeszcze przed Tobą.

A to „zwiększenie Jana Pawła II w szkołach”, a to dodanie większej ilości godzin nauki historii (i nauka o niepraworządności Unii Europejskiej xD)... Ostatnio jest bardzo śmiesznie — chociaż uczniowie się nie śmieją.

Oto kolejny *świetny* pomysł Czarnka: koniec z nieobowiązkową religią i etyką

Super, oto coś, czego naprawdę brakuje osobom uczęszczającym do szkoły ponadpodstawowej. Wcześniej sytuacja wyglądała tak, że uczniowie mieli do wyboru chodzenie na:

 • Religię
 • Etykę
 • Nic — wtedy ktoś miał okienko lub wychodził wcześniej ze szkoły

Dobra opcja dla każdego. Znam osoby, które przez chwilę nawet chodziły na etykę! Ale kto nie chodził na religię, wolał wybrać dodatkowe dwie godziny wolnego. Pamiętajcie, nauki w liceum jest BARDZO dużo. Czasem to pozwalało niektórym realizować swoje pasje, poświęcać się innej rzeczy, czy… kurczę, odpocząć.

Plan ministra Czarnka jest prosty: religia lub etyka, brak innego wyboru…

Tyle, że ta etyka zapowiada się na religię pod przykrywką

Plan jest prosty: aby móc sprostać zapotrzebowaniu na nauczycieli etyki, trzeba ich przeszkolić. No i wybrane zostały uczelnie — takie ciekawe. Dziennik Gazeta Prawna podało sześć uczelni, które (według nich) zostały wybrane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jest śmiesznie:

 • Uniwersytet Szczeciński (świecka uczelnia!)
 • Uniwersytet Wrocławski (kolejna świecka uczelnia)
 • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (tak, ta sławna „szkoła Rydzyka”)
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Akademia Ignatianum w Krakowie (jezuicka uczelnia…)

Czy nie wygląda Wam to na… no nie wiem, atak na etykę? A! Na dwóch pierwszych uniwersytetach, to wydział teologiczny będzie tym, na którym będą się uczyć nauczyciele. Hehe, a już myśleliście pewnie, że dałoby się obejść bez ingerencji kościoła.

Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości

Och, magiczny „system wartości”, który, jak widać, stanowi nauczanie okołoreligijne. Znaczy, bardzo chciałbym, żeby nie było — ale:

 1. Katolickie uczelnie będą szkolić nauczycieli etyki?
 2. Ostatnie wpychanie m.in. postaci Jana Pawła II wszędzie wskazuje na ogólną… próbę zmuszenia młodych ludzi do polubienia religii.
 3. Wciskanie na siłę etyki osobom niewierzącym/innego wyznania (innego wyboru za bardzo nie widzę).

To idzie w bardzo złym kierunku. Moim zdaniem, samo zabranie „trzeciej” opcji to żart. Nigdy, szczególnie w stosunku do osób prawie dorosłych lub dorosłych, takie zachowanie nie popłacało. Szkoła nie jest obozem pracy. 

Bo z tego, co rozumiem (jak i inne portale), zapowiada się religia przebrana w etykę. Ot, ten mem na żywo:

To się źle skończy

Jak już pisałem, młodzi nienawidzą być do czegoś zmuszani. Ponadto zabiera się im wybór. Zmuszanie do uczęszczania na bzdurne lekcje etyki, gdzie etyka została wyniesiona z zajęć na oddziałach teologicznych.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
 • emoji smutek - liczba głosów: 2
 • emoji złość - liczba głosów: 28
 • emoji kupka - liczba głosów: 6
Julka,zgłoś
od kiedy ma to wejść? już w tym roku?
Odpowiedz
1like0dislike
Obserwator,zgłoś
Jak do tej pory NIKT nie odniósł się do tego, że niezgodne z Konstytucją byłoby wprowadzenie obowiązkowej religii, a co za tym idzie również nielegalne byłoby wprowadzenie jako alternatywy dla niej, obowiązkowej etyki. Etyka mogłaby być obowiązkowa, ale dla wszystkich, tych co chodzą i nie chodzą na religię. Pytanie: Czy można wprowadzić obowiązek uczestniczenia wszystkich obywateli w niedzielnych mszach lub innych zajęciach religijnych, a dla osób które z nich zrezygnują, zostałaby wprowadzona obowiązkowa etyka? Oczywiście absurd i niezgodne z Konstytucją. W przypadku szkoły jest tak samo.
Odpowiedz
3like2dislike
Komentarze (2)
arrow
Premiery gier w czerwcu 2023. Mrok, przemoc i "Diablo IV"