Czarnek o "nowoczesnej szkole". WTF?

Czarnek, młodzi mają inne zmartwienia niż "zbawienie dzięki 10 przykazaniom bożych"

Źródło zdjęć: © YouTube, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,26.11.2021 11:55

Czarnek chce, aby wszystkie dzieci "przestrzegały 10 przykazań bożych" - bo tak. Co z tego, że tysiące młodych ludzi cierpi przez nasz rząd i kryzysy.

Ile razy minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, pojawiał się na Vibezie? Ostatnio zbyt rzadko. Po rekordowej ilości bezsensownych wypowiedzi w kierunku LGBTQ+ czy niektórych nauczycieli nasz minister przeszedł w sen zimowy. A raczej zajął się poważnymi rzeczami, takimi jak obserwowanie wzrostów zakażeń w szkołach - i robienie z tym dokładnie Ziobry niczego.

Czarnek chce nowoczesnej szkoły

Przemysław Czarnek podczas zamknięcia Kongresu Edukacji Klasycznej obiecał, że będzie chciał pozostawić po sobie coś, co jest dla niego najważniejsze: "szkołę, która uczy nowocześnie rzeczy najważniejszych". Trzymajcie się foteli, bo te cytaty wskazują na jeszcze większy wpływ religii na szkołę. Oto kilka słów Czarnka, które zostały przytoczone przez PAP. Czym są "rzeczy najważniejsze"?

Ale co to są rzeczy najważniejsze? Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia. Jak się człowieka odcina od tej perspektywy – czyli nie ujmuje się go całościowo, ale tylko fizycznie, a nie duchowo – to tak naprawdę zapomina się o rzeczach najważniejszych

Jak te dzieci mają się zbawić? One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały – czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka

Mediom związanym z opozycją nie podobają się pewne rzeczy, które robimy w ministerstwie – jak np. wprowadzenie, co zrobimy od 2023 roku, obligatoryjnego wyboru między religią a etyką. A to jest pójście w kierunku edukacji klasycznej, bo nie można wybrać nic. Bo jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie.

Pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia [...]

Najmocniej przepraszam za nasycenie cytatów religią, ale niestety to powiedział nasz minister Edukacji i Nauki. Osoba, która odpowiada za edukację wszystkich młodych obywateli.

Wdech, wydech… ale co jest najważniejszym przesłaniem jego wypowiedzi? Według Czarnka najważniejszą rzeczą dla młodych osób powinno być poszukiwanie zbawienia. Muszą przestrzegać 10 przykazań bożych. Czyli wystarczy przestrzegać 10 przykazań, i wszystkie problemy znikną? Stosowanie się do nich ma stanowić o tym, czy ktoś jest dobrym człowiekiem?

I to ma być najważniejsza rzecz? Zbawienie, czy też życie, na które patrzymy przez pryzmat jedynie 10 przykazań? Przypominam - to jest osoba, która odpowiada za ogromną część życia młodych osób. Takowych nie obchodzi to, że policja zatrzymała Tuskowi prawo jazdy. Życie osób do 18/19 roku życia obraca się w dużej części wokół szkoły. Ale młodzi mają inne problemy niż "szukanie zbawienia". Jest tego masa. Przykłady? Proszę bardzo:

 • Wykluczenie komunikacyjne.
 • Wrastające ceny komunikacji miejskiej.
 • Zamykanie szkół na peryferiach.

Pomyśleliście o tym? Ile to razy słyszymy o tym, iż młodzi muszą czekać po kilka godzin na jedyny autobus, który zawiezie ich na wieś? Nieraz spotkałem się z osobami, które codziennie rano musiały wyjeżdżać o 5:00, aby zdążyć do szkoły - bo innego środka transportu nie mieli. Pół biedy, gdy uczeń ma 18 lat i stać go na samochód. Ale młodzi, pochodzący z biednych rodzin? Tutaj nie jest ciekawie.

Kolejnym problemem są rosnące ceny biletów. Jak osoby uczęszczające do szkół podstawowych mają przejazdy autobusami za friko, tak osoby w ponadpodstawowych muszą bulić. A bilety nie są tanie, oj nie. Macie ochotę na więcej przykładów? Zapraszam:

 • Obawa przed zakażeniem koronawirusem.

Jak podkreśla o IV fali dr n. med. Konstanty Szułdrzyński dla TVN24: "To jest rzeczywiście fala pandemii ludzi młodych i niezaszczepionych". 

 • Zmartwienie o to, czy zaraz znowu pojawi się żonglerka trybami nauczania.
 • Wykluczenie ze względu na orientację.
 • Niepokój związany z wyoutowaniem się w szkole.
 • Przymusowe nauczanie religii.
 • Zalew papieża w liceach.
 • Nadawanie przez ministerstwo "jedynego słusznego patrzenia na sprawy zagraniczne" - tym zajmie się nowy przedmiot, HiT.
 • Opieka zdrowotna będąca na najgorszym poziomie pod wieloma względami.
 • Brak łatwego dostępu do psychologa.
 • Dyskryminacja, seksizm.

Oczywiście ostatni podpunkt jest kierowany do każdego, bo wszystkich dotykają szkodliwe stereotypy. Nawet w szkole, gdzie czasem nauczyciele narzucają jeden punkt widzenia. Kto się nie zgadza i nie potakuje, jest na czarnej liście.

Można też wspomnieć o tych rzeczach, które dotyczą całego kraju czy świata - i również są problemem młodych. Takie sprawy jak:

 • Katastrofa klimatyczna.
 • Wykorzystywanie dzieci w krajach azjatyckich.
 • Brak dostępnej aborcji w Polsce.
 • Ograniczony dostęp do mieszkań.
 • Wizja harowania 24/7 na emerytury innych ludzi.

Te kwestie są tym, co może przerażać młodych, gdy myślą o przyszłości.

Ale rozumiem, najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie 10 przykazań

Spoko, życie według przykazań nie jest złe. Ba, dla wielu osób jest to ważne. Ale gdy minister Edukacji mówi, że chce, aby szkoła uczyła takich rzeczy, to… to się nie trzyma kupy. Religia nie powinna być w szkołach obowiązkowym przedmiotem. Powinna być uczona przy kościołach jako zajęcia dodatkowe i kropka. To byłby najlepszy wybór, a nie wciskanie kitu, że "jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie". Te słowa Czarnka zabrzmiały jak straszenie w średniowieczu piekłem.

Tak w sumie mam jedno przemyślenie na koniec. Dlaczego, gdy dymisji Czarnka domagało się ponad 100 tys. osób, to, zamiast wybrać głosowanie, więc i "coś", wybrane zostało "nic", czyli brak zmian?

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0
Kokospoko,zgłoś
Trochę obronię Czarnka. Spora część tych problemów, które wymieniasz to jest przekraczanie 10 przykazań. Największy problem z wypowiedzią Czarnka jest taki, że dobre uczynki nie dają zbawienia. Gość nie ma pojęcia o czym mówi.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się