ekologia
Uczelnia z Poznania chciała szkolić na zwierzętach. Interweniowali aktywiści
Martwe foki nad Bałtykiem

Smutek nad Bałtykiem. Morze wyrzuciło na plażę 57 martwych zwierząt 😭

Źródło zdjęć: © Alec Favale / Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,10.06.2021 11:02

W pierwszy weekend czerwca Błękitny Patrol WWF otrzymał zgłoszenia o 35 martwych fokach na plażach Bałtyku, a w kolejny weekend o 22. Ekolodzy sugerują, że za zwierzęcą apokalipsę może odpowiadać wojsko.

bGxUOcJf

Początek sezonu nad Morzem Bałtyckim zaczął się od tragicznych wiadomości. 28 maja w mediach pojawiły się pierwsze zgłoszenia o martwych fokach, które zalegały na nadmorskich plażach. Ciała zwierząt odkrywano na całej długości polskiego wybrzeża – od Świnoujścia aż po Mierzeję Wiślaną. Od końca maja aż do dzisiaj ekolodzy alarmują o kolejnych martwych fokach nad Bałtykiem – w sumie 57.

Ciała zwierząt rozkładały się na plażach przez wiele dni pomimo tego, że sprawę nagłośniły organizacje ekologiczne i zaniepokojeni turyści – informują "Wirtualne Media". Lokalne media donoszą, że nie ma jasno wyznaczonych przepisów, kto powinien zajmować się utylizacją zwierzęcych zwłok. Problemem są również pieniądze, ponieważ uprzątnięcie z plaży martwej foki to koszt około 500-600 zł za sztukę.

trwa ładowanie posta...

Martwe foki nad Bałtykiem. Dlaczego jest tyle ciał?

– Na niektórych fokach widać kawałki sieci rybackich owiniętych wokół głowy lub płetw, wiec wiadomo, że zaplatały się w te sieci i jest to ofiara połowów – tłumaczy Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF dla gp24.pl. – Jeśli nie ma tych sieci, ciężko jest wyrokować, ale w większości przypadków one giną w sieci.

bGxUOcJh

Czy w sprawę martwych fok nad Bałtykiem jest zamieszane wojsko?

Wojciech Czuchryta z Błękitnego patrolu WWF sugeruje, że za śmierć fok mogą być odpowiedzialne ćwiczenia na poligonie morskim. – W ostatnim czasie ćwiczenia na poligonie miało wojsko – tłumaczy ekolog. – Każda złotówka wydana na strzelanie, to kolejna śmierć zwierzęcia. Głównym sposobem rozpoznawania przeszkód i pokarmu jest echolokacja. Strzelanie nad Bałtykiem to śmierć zwierząt żyjących w wodzie.

Większość zgłoszeń była z regionu, gdzie przy plażach znajdują się poligony i odbywają się manewry wojskowe – alarmuje Wojciech Czuchryta. – Skala tego jednego tygodnia jest ogromna. I to nie są foki, które dryfowały po morzu przez kilka tygodni. To są foki wyrzucone 2 dni po śmierci.

Odnaleźliście fokę na plaży nad Bałtykiem? W takim razie poinformujcie o tym Błękitny Patrol WWF (795 536 009) lub Stację Morską w Helu (601 889 940).

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Freeganka z Biedronki nie dostanie mandatu? Ważna decyzja dla freegan