kadr z filmu Hejter

Polski kandydat do Oscara wybrany. Oto filmy, którym się nie udało

Źródło zdjęć: © YouTube.com
Małgorzata BiernackaMałgorzata Biernacka,10.08.2020 17:52

"Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - to właśnie ten obraz będzie reprezentował Polskę w walce o Oscara 2021. Film został oceniony najlepiej, ale to nie znaczy, że jego kontrkandydaci nie są warci obejrzenia.

Decyzja zapadła - Polski Instytut Sztuki Filmowej wyróżnił Śniegu już nigdy nie będzie i dał szansę twórcom obrazu na zastąpienie Jana Komasy na gali rozdania nagród w Dolby Theatre.

Z tej okazji prezentujemy inne filmy, które również znalazły się we wstępnej selekcji do Oscarów. Kto wie, może uznacie, że jury popełniło błąd i do wyścigu po najważniejszą nagrodę filmową powinien stanąć inny obraz?

"Sala samobójców. Hejter", reż. Jan Komasa

Film okazał się być hitem nie tylko w Polsce, ale i zagranicą - w wielu krajach zajmuje miejsce w rankingu TOP 10 na Netflixie. W dobie fake-newsów jest to film niemal obowiązkowy. Pokazuje, jak łatwo manipulować innymi i jak łatwo przechodzi się od słów w internecie do czynów "w realu".

"Sweat", reż. Magnus von Horn

Jest to jedyna polska produkcja, która znalazła się w tegorocznej selekcji Międzynarodowego Filmowego Festiwalu w Cannes. Ukazuje 3 dni z życia celebrytki, która dowiaduje się, że ma stalkera. Ale to nie koniec jej problemów...

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", reż. Jan Holoubek

Historia Tomasza Komendy, niewinnego człowieka, który spędził w więzieniu 18 lat (skazano go na 25), wstrząsnęła całą Polską. Teraz na jej podstawie nakręcono film, który ma trafić do kin 18 września. Warto podkreślić, że obraz powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu samego Komendy i jego rodziny.

"Supernova", reż. Bartosz Kruhlik

Podobno dla uzyskania jak najlepszych wrażeń podczas seansu, lepiej nic nie wiedzieć o tej produkcji. Ma wywoływać silne emocje, zaskakiwać, wciągać - poprzeczka została postawiona bardzo wysoko.

"Klecha", reż. Jacek Gwizdała

Film opowiada historię księdza Romana Kotlarza – skromnego, otaczającego pomocą słabszych człowieka, który nie porzucał swoich ideałów bez względu na okoliczności. Pozostał im wierny nawet mimo prześladowań ze strony komunistycznych służb.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński

Główny bohater, uciekając przed realiami dorosłego życia, udaje się do świata wspomnień i młodości. Jest to mroczny film wymagający skupienia... a także zasługujący na słowo podziwu. Autorowi stworzenie go zajęło aż 14 lat, ponieważ - w przeciwieństwie do wyżej wymienionych produkcji - ta jest animowana.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0