społeczeństwo
Prof. Matczak urażony pomysłem krótszego dnia pracy. "Nie pracujcie wcale"
Bartek Kiełbowicz "pojemnik na zwłoki"

Polski artysta stawia "pojemnik na zwłoki" w Leroy Merlin. Koncern wciąż działa w Rosji

Źródło zdjęć: © Facebook, Wikipedia
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.04.2022 13:30

Zachodnie firmy zawieszają działalność w Rosji, ale zdarzają się niechlubne wyjątki od tego trendu. Francuska sieć hipermarketów budowalnych Leroy Merlin nie przyłączyła się do sankcji. Artysta Bartek Kiełbowicz w drastyczny sposób uświadomił o tym klientów sieci.

bGlmBJBv

Okrucieństwo i bestialstwo rosyjskich żołnierzy w wojnie w Ukrainie kojarzy się z najmroczniejszymi epizodami XX wieku. Masakra w podkijowskiej Buczy jest porównywana do ludobójstwa Ormian czy ludobójstwa muzułmanów w Srebrenicy. Demokratyczny świat w reakcji na zbrodnie wojenne izoluje Rosję na arenie międzynarodowej. Z krajem terrorystycznym nikt nie chce handlować. No prawie nikt.

Francuski koncern Mulliez Family Association, do którego należy sieć hipermarketów budowalnych Leroy Merlin, nie zawiesza działalności w kraju odpowiedzialnym za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Firma argumentuje to tym, że jeśli opuści Rosję, to wiele osób straci pracę. W kontekście ohydztw, które rosyjscy żołnierze popełniają w Ukrainie, tłumaczenia te są poniżej wszelkiej krytyki.

bGlmBJBx

Presja na Leroy Merlin

Wielu Polaków opowiada się za bojkotem Leroy Merlin tak długo, aż sieć nie zaprzestanie płacić podatków Rosji, tym samym finansując rzeź Ukraińców. Ludzie oburzeni zachowaniem francuskiej korporacji zrzeszyli się w Ogólnopolskim Bojkocie Leroy Merlin (OBLM). Jest to inicjatywa, która organizuje akcje protestacyjne pod sklepami tej sieci w polskich miastach.

trwa ładowanie posta...

Bartek Kiełbowicz - "pojemnik na śmieci" w Leroy Merlin

Bartek Kiełbowicz wymyślił oryginalny sposób, aby uświadomić klientów Leroy Merlin, dlaczego nie warto robić zakupów u francuskiego sprzedawcy. Mężczyzna, który jest malarzem, grafikiem i absolwentem warszawskiej ASP, rozpoczął akcję pod hasłem "Zrób to sam #LeroyMerlin".

bGlmBJBz

Akcja Kiełbowicza polega na tym, aby zamieniać etykiety na produktach znajdujących się na półkach w Leroy Merlin na takie, które w drastyczny sposób tłumaczą, że francuski koncern przyczynia się do cierpienia Ukraińców.

Kiełbowicz zaprezentował przykładowe etykiety, które każdy może wykorzystać np. "Pojemnik na zwłoki", "Zestaw do zamiatania poczucia winy", "Leroy Merlin wspiera rosyjską inwazję" czy "Kupując ten produkt finansujesz ludobójstwo w Ukrainie".

trwa ładowanie posta...

Artysta zachęca, by włączyć się w inicjatywę. Kiełbowicz udostępnił etykiety na swojej stronie, skąd każdy może je pobrać i wydrukować. Mężczyzna podkreśla, że nie trzeba ich naklejać, a wystarczy wsunąć. Inicjatywa artysty spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Uczelnie i kryzys energetyczny. W Łodzi zakaz wietrzenia, w Białymstoku zajęcia zdalne