Nagranie z Poznania trafiło do internetu

Nagranie z Poznania obiegło sieć. Tragedia obrócona w rozrywkę

Źródło zdjęć: © Bogdanowicz Nicole / AKPA, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.07.2023 10:30

Świadek nagrał strzelaninę, która miała miejsce 16 lipca w Poznaniu. Drastyczny film trafił do sieci, gdzie zdobył ogromną popularność. Niektórzy internauci "musieli" na niego trafić, nawet jeśli nie interesowali się sprawą.

Strzelanina w Poznaniu miała miejsce na terenie ogródka gastronomicznego na ul. Św. Marcin. PAP przytacza relacje świadków zdarzenia. Sprawca podszedł do stolika, przy którym siedziała para, po czym strzelił do siedzącego mężczyzny, a potem do siebie. Zarówno ofiara, jak i strzelec nie żyją. To poznaniacy w wieku 30 i 31 lat.

Policjanci zabezpieczają ślady, ustalają okoliczności zdarzenia i motyw sprawcy. Mimo że śledczy nie komentują, jaka relacja mogła panować między dwoma mężczyznami i kobietą, w sieci już pojawiły się spekulacje na ten temat. "Wyborcza" nieoficjalnie ustaliła, że motywem zbrodni były sprawy osobiste - napastnik podobno nie mógł pogodzić się z faktem, że kobieta spotyka się z innym mężczyzną.

trwa ładowanie posta...

Nagranie z Poznania obiegło internet

Niedługo po zbrodni do internetu trafiło nagranie strzelaniny w Poznaniu. Świadek uchwycił przebieg zdarzenia tuż po tym, gdy sprawca zabił siedzącego przy stoliku mężczyznę. Klip jest wyjątkowo drastyczny, dlatego nie udostępniamy go w niniejszym artykule. Policja poszukuje autora nagrania.

Nagranie z Poznania trwa kilkadziesiąt sekund. Film przedstawia kobietę wołającą o pomoc. W tym czasie napastnik ubrany w czerwoną koszulę i czapkę z daszkiem krąży z bronią. W pewnym momencie dobija postrzelonego. Następnie przykłada lufę pistoletu do swojej głowy i strzela. Bezwładnie opada na chodnik.

Brak reakcji Twittera wobec nagrania z Poznania

Nagranie zdobyło niestety viralową popularność na Twitterze. Użytkownicy serwisu, którzy otworzyli aplikację dzień po strzelaninie, zostali dosłownie zalani postami udostępniającymi film. Nawet jeśli ktoś nie interesował się tematem, wbrew własnej woli "musiał" trafić na drastyczny klip.

Internauci debatują o relacji między uczestnikami zdarzenia, wystawiają diagnozę psychologiczną napastnikowi, a nawet posuwają się do kpin z obecnej przy stoliku kobiety. Jest duże prawdopodobieństwo, że narażone na film mogą być młode osoby. Nagranie zostało udostępnione m.in. przez profil Chmurka, który jest fanpejdżem psa Karola Wiśniewskiego "Friza".

Bulwersująca jest opóźniona rekcja - a raczej jej brak - ze strony administracji Twittera. Nagranie powinno zniknąć z platformy, aby nie potęgować spekulacji oraz nie pogłębiać traumy zarówno kobiety, która została uwieczniona na filmie, jak i internautów, którzy przypadkowo trafią na film.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Dziennikarka Sylwia Czubkowska radzi, jak postąpić w sytuacji, gdy trafimy na nagranie z Poznania. Zamiast oglądać film, warto zgłosić klip administracji Twittera jako "wrażliwe, niepokojące treści".

"Nie udostępniajcie dalej nagrania z Poznania. To jest tragedia a nie rozrywka. [...] Pokazywanie nagrań śmierci jest zgodnie z regulaminem zabronione" - przypomina dziennikarka.

trwa ładowanie posta...

Portal wirtualnemedia.pl podaje, że ofiarą napastnika był Konrad Domagała. Był blogerem, aktywistą, artystą, pracownikiem Biura Obsługi Słuchacza Filharmonii Łódzkiej. Pod koniec maja tego roku zorganizował Festiwal Muzyki z Gier Komputerowych.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 10
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 22
  • emoji smutek - liczba głosów: 51
  • emoji złość - liczba głosów: 23
  • emoji kupka - liczba głosów: 32
4chaner,zgłoś
Nagranie łatwo znaleźć w sieci. Zanim przeczytasz uwaga drastyczne. Zanim przejdziesz niżej pamiętaj wszystko ma wyjście, nie ma sensu wyładowywać się na innych, świat to okropne miejsce ale Ty go sobie budujesz i nie powinieneś nigdy myśleć o tym aby odebrać życie komuś, albo sobie. Wszystko ma sens, zawsze jest wyjście, przemoc nie jest warta twojej szkody i innych. Mężczyzna leży na ziemi, nieprzytomny. Kobieta krzyczy i wola o pomoc, jest w szoku, przeklina, napastnik w pomarańczowej koszulce raz ją próbuje odciągnąć od jak się okazuje zwłok. Dziewczyna dotyka leżącą osobę, ma ręce w jego krwi. Klnie i widać że zaraz straci zmysly/jest w panice. Napastnik strzela po raz kolejny w już nie żywego mężczyznę... ściąga czapkę, strzela sobie w głowę popełniają samobójstwo. Kobieta krzyczy panicznie
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
KuPrzestrodze,zgłoś
Uważam,ze ten film nie jest rozrywkowy, czy jako rozrywka, powinien być przestrogą, by ludzie przestali jeden drugiego krzywdzić, by przestali być podli i źli, niegodziwi, wstrętni, a niektóre panny są tak niesamowicie zadufane w sobie, próżne, i nie jedna kobieta skrzywdziła swojego faceta i nie jeden facet kobietę. Droga od miłości do nienawiści jest bardzo krótka.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Emerytka,zgłoś
gazeta wyborcza to akurat podała szkalującą, wyssaną z palca informacje, że kobieta i zamordowany mężczyzna byli kochankami a morderca, który popełnił samobójstwo był jej partnerem. Przez ich oszczerstwa kobietę zalała fala hejtu. Wstyd i hańba, powinni się wstydzić.
Odpowiedz
14Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 10