Płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem. Petycja

Płatny urlop w przypadku nagłej choroby kota czy psa?

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,17.01.2023 17:00

Niemiecki sąd pracy orzekł, że pilna konieczność udania się ze zwierzęciem do weterynarza stanowi usprawiedliwioną przyczynę nieobecności w pracy. Polskie prawo mówi o "rażącym zaniedbaniu", gdy właściciel utrzymuje zwierzę w stanie "nieleczonej choroby". Fundacja Centaurus zbiera podpisy pod petycją o wprowadzenie do polskiego prawa urlopu na opiekę nad zwierzęciem domowym. Podpiszecie?

Niemal każdy właściciel psa, kota czy innego domowego pupila choć raz znalazł się w takiej sytuacji. Co zrobić, gdy zwierzę zachorowało i cierpi, a my właśnie musimy wyjść do pracy? Ta decyzja czasem może być sprawą życia i śmierci.

Z pomocą może przyjść urlop na żądanie, ale liczba dni wolnych w takim wymiarze jest ograniczona do czterech w roku. Na zwykły urlop wypoczynkowy z dnia na dzień szef może się nie zgodzić. Co wtedy?

Petycja w sprawie urlopu na opiekę nad zwierzęciem domowym

Fundacja Centaurus chce zmiany prawa i wprowadzenia płatnego urlopu medycznego na wypadek nagłej choroby zwierzęcia. Pod petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 4 tys. osób. Fundacja musi zebrać 100 tys. podpisów, żeby jej pomysł mógł zostać uznany za inicjatywę obywatelską i trafić pod obrady Sejmu.

Uzyskaj płatny urlop medyczny na opiekę nad zwierzętami domowymi!

Jak dokładnie miałoby funkcjonować takie rozwiązanie? Zwolnienie dla opiekuna mógłby wystawiać lekarz weterynarii, a pracownik otrzymywałby płatny dzień urlopu. "Zwolnienie lekarskie miałoby zawierać dowód pilnej procedury weterynaryjnej, takiej jak szczepienia, badania lekarskie itp. Te dokumenty zapewniłyby pracodawcy odpowiednią dokumentację do płatnego urlopu. Praca nie powinna karać pracowników za pilną opiekę nad jakimkolwiek zwierzęciem. Wynagrodzenie obejmowałoby stałą stawkę godzinową dla pracowników godzinowych i tylko na czas trwania nagłego wypadku medycznego " - czytamy na stronie petycji.

Urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym. Co na to prawo?

Wbrew sceptykom, którzy mogą uważać, że urlop na opiekę nad chorym zwierzęciem to przesada, takie rozwiązanie byłoby dość logiczną konsekwencją ustawy o ochronie zwierząt, gdzie art. 4.11 mówi o "rażącym zaniedbaniu" rozumianym jako m.in.. utrzymanie zwierzęcia w stanie "nieleczonej choroby". W skrajnych przypadkach zaniedbanie zwierzęcia także w wyniku nieleczonej choroby może zostać uznane przez sąd za znęcanie się, co jest zagrożone karą do trzech lat więzienia, a w przypadku zakwalifikowania czynu jako popełnionego ze szczególnym okrucieństwem do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak pisała w 2017 roku "Rzeczpospolita", w lipcu 2016 roku krajowy sąd pracy w Norymberdze w Niemczech potwierdził, że koniecznośc udania się ze zwierzęciem do weterynarza stanowi usprawiedliwioną przyczynę nieobecności w pracy, jeśli właściciel wcześniej poinformował o nieobecności pracodawcę i przedstawił dowody potwierdzające konieczność osobistej opieki nad pupilem.

Urlop na opiekę nad zwierzęciem. Po co?

Co ciekawe, urlopy na opiekę nad zwierzęciem stają się powoli jednym z benefitów, jakimi międzynarodowe korporacje starają się przyciągnąć pracowników, zwłaszcza w branżach, w których specjalistów na rynku brakuje, np. IT.

Jak uzasadniają swój pomysł autorzy petycji? "Zwierzęta takie jak psy i koty chorują tak samo niespodziewanie jak ich opiekunowie. A kiedy tak się dzieje, potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. Często oznacza to zabranie ich do weterynarza w celu uzyskania pilnej opieki. Jednak wielu pracodawców nie uznaje opieki nad zwierzętami za uzasadniony powód do wzięcia wolnego w pracy. W rezultacie pracownicy muszą wybierać pomiędzy opieką nad chorym zwierzęciem, a pójściem do pracy i potencjalną utratą zatrudnienia. Jest to niesprawiedliwe ultimatum, którego nie należy stawiać każdemu, zwłaszcza tym, którzy z trudem wiążą koniec z końcem. Wierzymy, że zwierzęta powinny otrzymywać taką samą opiekę w nagłych wypadkach jak ludzie. Dlatego wszyscy pracownicy powinni mieć zapewniony płatny urlop na opiekę medyczną dla swoich zwierząt" - czytamy na stronie petycji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 22
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Ewelcia,zgłoś
Popieram pupile też potrzebują opieki
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Viola,zgłoś
Popieram. Sama mam dwa psy a w sytuacji takiej jak moja nie dostalam wolnego bo musialam isc do pracy a pies od 3 dni nie chcial jesc okazalo sie ze musial dostac antybiotyk a meczyl sie bidulek
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ktoś,zgłoś
Też jestem za. Mój kot miał operację zaplanowaną na rano i odbiór wieczorem i tu już był problem jak to zorganizować bo praca na dwie zmiany. Dobrze że kierowniczka wyrozumiała i dostałam wolne. Inna by powiedziała że to tylko kot ale to aż kot i członek rodziny
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 6