Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie może robić testów na zwierzętach

Uczelnia z Poznania chciała szkolić na zwierzętach. Interweniowali aktywiści

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.11.2022 18:00

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu chciał wykorzystać myszy i szczury do szkoleń w laboratorium. Fundacja Viva! interweniowała w tej sprawie. Dzięki staraniom aktywistów uniwersytet musi sięgnąć po metody alternatywne wobec procedur na żywych zwierzętach.

Dwa lata temu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu złożył wniosek do Lokalnej Komisji Etycznej o wydanie zgody na przeprowadzenie szkoleń na żywych zwierzętach. W ciągu pięciu lat w szkoleniach miało uczestniczyć ok. 1300 studentów biologii, biotechnologii, zootechniki, neurobiologii oraz weterynarii. W postępowaniu o wydanie zgody uczestniczyła fundacja Viva!

Fundacja Viva! zajmuje się walką o poprawę losu zwierząt. Aktywiści w postępowaniu dowodowym wykazali, że do przeprowadzenia szkolenia na poznańskiej uczelni nie trzeba wykorzystać zwierząt. W zamian za to można użyć nowoczesnych symulatorów. Mimo tego argumentu Lokalna Komisja Etyczna w Poznaniu wydała zgodę na szkolenie. Zgoda obejmowała wykorzystanie 783 myszy i szczurów.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie może szkolić na zwierzętach

Fundacja Viva! odwołała się od decyzji Lokalnej Komisji Etycznej do Krajowej Komisji Etycznej. Aktywiści wykazali, że szkolenie na żywych zwierzętach jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Organ zgodził się z fundacją i cofnął zgodę poznańskiej komisji. Stwierdził, że do przeprowadzenia tego szkolenia wystarczy zastosowanie filmów instruktażowych, symulatorów i fantomów.

Decyzja zapadła pół roku temu. Aktywiści czekali z upublicznieniem informacji aż decyzja się uprawomocni. Poznańska "Wyborcza" poprosiła o komentarz Uniwersytet Przyrodniczy. Rzecznika Iwona Cieślik stwierdziła, że od czasu złożenia wniosku do Lokalnej Komisji Etycznej o pozwolenie na szkolenie studentów - czyli od dwóch lat - uczelnia "nie wykorzystuje zwierząt w tych celach".

"Dzięki naszemu udziałowi w tym postępowaniu aż 783 zwierzęta nie będą niepotrzebnie cierpiały. To pokazuje jak ważna jest ustawowa możliwość udziału organizacji społecznych w postępowaniach o wydanie zgody na prowadzenie doświadczeń" - podkreśla fundacja Viva! na stronie internetowej.

trwa ładowanie posta...

Źródło: wyborcza.pl/viva.org.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
rozsądek,zgłoś
chore
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się