Piątkowe polecajki

Piątkowe polecajki na weekend 6-8.11

Źródło zdjęć: © Vibez.pl
Bańkowska Aneta,
06.11.2020 14:50

Tym razem mamy dla Was trochę bardziej mroczne polecajki na weekend z dreszczykiem. Jako fanka true crime, thrillerów i kryminologii przygotowałam dla Was subiektywny przewodnik po tego typu klimatach.

Piątkowe polecajki na weekend z Vibez to subiektywny przewodnik po najlepszych rozrywkach. Ostatnio coś do poczytania, obejrzenia i posłuchania podrzuciła Wam Ania, w tym tygodniu pałeczkę przejmuję ja.

A ponieważ ponad wszystko lubię kryminały i tzw. tematykę true crime, podzielę się z Wami nieco mroczniejszymi propozycjami.

Do posłuchania:

Zacznę trochę nietypowo, bo od podcastu. Długo musiałam się przekonywać do tej formy, narzekałam, że jak to tak, mam siedzieć i słuchać? A potem odkryłam "Piąte: Nie zabijaj". I wpadłam.

Podcasty Justyny Mazur dotyczą właśnie tematyki true crime. Swoim spokojnym, dźwięcznym głosem opowiada ona zarówno o tych głośnych sprawach (np. zaginięcie Iwony Wieczorek), jak i o zapomnianych, niewyjaśnionych zbrodniach. To, co je łączy, to fakt, że wszystkie miały miejsce w Polsce... i wydarzyły się naprawdę - w co czasem trudno uwierzyć.

Justynę możecie znaleźć na Facebooku, a podcasty m.in. na Spotify i YouTubie. Poniżej jedna z historii, która najbardziej zapadła mi w pamięć. Miłego słuchania i - jak to mówi autorka podcastu - uważajcie na siebie i bądźcie bezpieczni.

Co Ci się stało, Kasiu? - 5NZ #35

Do obejrzenia:

Ten serial nie jest nowy, ale jeżeli go jeszcze nie oglądaliście, listopad jest najlepszym momentem na jego nadrobienie. Mowa oczywiście o True Detective - wciągającym, ale też momentami wręcz hipnotyzującym serialu.

Mamy tu świetnych aktorów (Matthew McConaughey w pierwszym sezonie!), lekko niepokojące, ale cieszące oko kadry, a także rewelacyjną ścieżkę dźwiękową.

True Detective - Intro / Opening Song - Theme (The Handsome Family - Far From Any Road) + LYRICS

Dla mnie niewątpliwym plusem produkcji jest też liczba odcinków. Nie lubię tasiemców, seriali, które mają kilkanaście odcinków po 40-50 minut. Dlatego 8 odcinków trwających niecałą godzinę to uczciwa liczba. Tylko uwaga, to naprawdę wciąga!

Detektyw (2013) - trailer serialu HBO

Do poczytania:

Tu propozycje mam dwie. Jedna to najnowsza książka Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha - najbardziej znanego polskiego profilera. "Motyw ukryty. Z archiwum profilera" to zbiór reportaży kryminalnych opartych na faktach. To, co dla mnie było najciekawsze, to "ludzkie" podejście do spraw - pogłębione analizy psychologiczne ofiar i sprawców, a także np. miejsca zbrodni.

Na mały minus zapisuję autorom to, że choć sprawy są autentyczne, dla dobra rodzin zmieniono dane bohaterów i niektóre fakty. Choć zamysł był zrozumiały, niektóre opisane sprawy są na tyle głośne, że osoby siedzące w tematyce kryminalnej bez problemu je rozpoznają.

A to powoduje zamieszanie - nie brakuje wątków na forach kryminalnych, gdzie skołowani czytelnicy zastanawiają się, co jest prawdą w danej sprawie, a co nie.

trwa ładowanie posta...

Druga rzecz, którą warto przeczytać w weekend, to tekst o naszych prawach. Zastanawiacie się, czy wykładowca albo nauczyciel może Was wyrzucić z zajęć za symbol Strajku Kobiet na profilowym? Boicie się utraty pracy za udział w strajkach? Koniecznie sprawdźcie, co do powiedzenia na ten temat ma Rzecznik Praw Obywatelskich.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0