vibez.pl

Piątkowe polecajki na weekend 12-14.03

Źródło zdjęć: © Sętorek Angelika / Vibez.pl
Anna RusakAnna Rusak,12.03.2021 09:15

W ten weekend proponujemy Wam polecajki pod znakiem #girlpower. Będzie dużo inspirujących, kobiecych rozmów, trochę nastoletniego i jakże słusznego buntu, a także fasolka, która IDEALNIE obrazuje prawdziwe życie

Tydzień temu Aneta dzieliła się z nami swoimi propozycjami na weekend, kiedy absolutnie nic się nie chce, a jedyną (i jakże cudowną!) formą rozrywki, na jaką stać nasz mózg, są „Kuchenne rewolucje”.

Tym razem jednak będzie odrobinę bardziej wymagająco, ale za to każda z propozycji będzie zawierała w sobie porządną dawkę #girlpower. Pomyśleliśmy, że Dzień Kobiet można świętować nie tylko 8 marca, ale równie dobrze każdego dnia.

Do leżenia, słuchania i inspirowania się

Zaczniemy od podcastu. Wspominałam o nim, gdy prowadząca przeprowadzała wywiad ze Stefanią Kumor, a od tamtego czasu udało mi się odsłuchać prawie wszystkie odcinki rozmów w ramach Pracowni Dziewczyn i myślę, że nie mogłabym o nim nie wspomnieć przy takich polecajkach.

Jeśli brakuje Wam w przestrzeni głosu kobiet, ich historii i opowieści, chcielibyście się dowiedzieć jaką drogę przeszły i czego się podczas tej wędrówki życiowo-edukacyjnej nauczyły, to ten podcast jest idealnym miejscem.

trwa ładowanie posta...

Szczególnie polecam Wam rozmowę z Gosią Kępą, która nie dostała się na wymarzony kierunek, ale nie chciała też studiować czegokolwiek, więc wyruszyła w podróż na Filipiny, do Australii i Nowej Zelandii. W zasadzie wciąż jest w podróży, przede wszystkim w tej „do siebie”, a ja bardzo polecam Wam też jej Instagrama i „intencje”, którymi się dzieli.

trwa ładowanie posta...

„Nie będę głupia, nie będę milczeć” – czyli coś do oglądania

Nie mogłabym pominąć w tych polecajkach też filmu „Moxie”, który jakiś czas temu pojawił się na Netflixie. Znajdziecie tu wszystkie problemy, z którymi wciąż w szkołach (i nie tylko) muszą mierzyć się dziewczyny.

W skrócie – nieśmiała nastolatka nagle odkrywa, że w jej szkole aż roi się od nierówności, którym przyklaskuje dyrektorka. Wiecie, te wszystkie typowe sprawy, na które zazwyczaj przymyka się oko - lista oceniająca dziewczyny po wyglądzie, konkurs na sportowca szkoły, w którym nie ma miejsca na żeńską reprezentację, seksizm i transfobia…

W końcu to wszystko przestaje być tak „oczywiste” i „wygodne”. Przychodzi dzień, w którym Vivian postanawia sprzeciwić się takim porządkom, udowadniając, że siostrzeństwo ma wielką moc.

Moxie | Official Trailer | Netflix

Mogłabym trochę zarzucić, że fabuła jest w miarę przewidywalna, a końcówka dość patetyczna, ale ostatecznie film jest jakoś poruszający i moim zdaniem to porządna, optymistyczna dawka #girlpower. A i nie zrażajcie się też negatywnymi ocenami – myślę, że niektórzy odbiorcy niestety nie są przygotowani na tak dużą dawkę feminizmu na ekranie.

Pisarki, które warto mieć na swojej półce

Jeśli chodzi o książki, to wciąż, niezmiennie będę Wam polecała Rebeccę Solnit. No jej publikacje po prostu TRZEBA przeczytaćgdybym mogła, to wpisałabym ją w zestaw lektur szkolnych, żeby mieć pewność, że każdy chociaż jakkolwiek skosztuje jej mądrości. Także serio, jeśli jeszcze się wahacie, to zamawiajcie szybko i czytajcie.

trwa ładowanie posta...

Jeśli jednak wolelibyście coś „lżejszego”, to mogę polecić „Pustostany” Doroty Kotas. To opowieść o codzienności, drobiazgach, o chęci ratowania przed zapomnieniem. O młodej dziewczynie, która jest bezrobotna i która uważnie patrzy na świat za oknem. Kotas miesza tu prawdę z fikcją, śmiech ze smutkiem, nie brakuje w jej historii też ironii i groteski.

trwa ładowanie posta...

Wszystko to jest dla mnie jak najlepszy, warstwowy tort i zdradzę, że to właśnie jest mój ulubiony typ literatury. Gdy można zagłębiać się w struktury i niuanse, i wszystko to oddzielnie, ale i w całości, jest bardzo smaczne. Poza tym polecam Wam też Instagrama pisarki, który jest przepełniony kobiecością, feminizmem i naturalnością.

A i dorzucę, że Dorota Kotas na pytanie kim by chciała zostać, gdyby była bohaterem książki, odpowiada: „Byłaby to bohaterka. Nigdy nie chciałabym być bohaterem”. No i powiedzcie mi, czy można udzielić lepszej odpowiedzi?

trwa ładowanie posta...

Na sam koniec, moje nowe odkrycie, które pomaga mi zresetować głowę, czyli przygody fasolki Ketnipz. Jej zakupy dla zwierzaków, poranne wstawanie, czy problemy z budzikami idealnie oddają moje nastroje i stany. To najbardziej życiowy profil fasolki jaki istnieje, a to najlepszy dowód:

trwa ładowanie posta...
Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4