Restauracja

#OtwieraMY: Restauracje otworzą się mimo obostrzeń. Mapa czynnych lokali

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.01.2021 10:41

Polscy przedsiębiorcy nie wiedzą, kiedy rząd poluzuje zakaz działalności. Niedawno restrykcje zostały przedłużone do końca stycznia. Część restauratorów i hotelarzy planuje zbuntować się przeciwko obostrzeniom i otworzyć swoje biznesy. W innym przypadku grozi im bankructwo.

Wkrótce minie rok, jak żyjemy w reżimie mniej lub bardziej surowych pandemicznych obostrzeń. Po tym, jak lato 2020 upłynęło w dość beztroskim klimacie, jesień wywindowała wskaźniki zakażeń i zgonów na COVID-19 na rekordowy poziom. W następstwie rząd zdecydował się na zaostrzenie restrykcji i niemal pełen lockdown. Od wielu tygodni hotele są zamknięte, a branża gastronomiczna działa na wynos.

Dane nt. zachorowań i zgonów na COVID-19 wciąż budzą niepokój, dlatego rząd przedłużył surowe obostrzenia do końca stycznia 2021 roku. Mimo że rząd jednocześnie zapowiedział udzielenie wsparcia finansowego dla branż dotkniętych kryzysem, dla wielu przedsiębiorców jedyną realną formą pomocy jest możliwość ponownego otwarcia swojej działalności. Inaczej grozi im bankructwo.

Czym jest akcja #OtwieraMY?

Wielu przedsiębiorców zapowiada bunt przeciwko obostrzeniom i otwarcie swoich biznesów od 18 stycznia 2021 roku. Hotelarze i restauratorzy dołączają do akcji otagowanej hasłem #OtwieraMY. Jest to "oddolna inicjatywa Polaków, będąca odpowiedzią na kryzys wywołany przez polityków – wirusa o wiele bardziej groźnego i zabójczego niż SARS-Cov-2" – czytamy na koncie #OtwieraMY na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Profil #OtwieraMy na Twitterze relacjonuje, jakie lokale w Polsce dołączają do akcji i otwierają się na klientów. Powstała nawet Interaktywna Mapa Wolnego Biznesu, na której zaznaczone są obiekty usługowe, mające wrócić do działania – siłownie, hotele, restauracje, puby, bary, ośrodki narciarskie, kluby i wiele innych.

Interaktywna Mapa Wolnego Biznesu
Interaktywna Mapa Wolnego Biznesu (Vibez.pl , newsmap.pl)

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy dołączają do akcji #OtwieraMY

Na Facebooku powstała grupa "otwieraMY się | Polska", do której dołączają przedsiębiorcy sprzeciwiający się przedłużeniu pandemicznych obostrzeń. Na grupie pojawiają się informacje dotyczące miejsc otwartych lub planujących wznowić działalność.

W akcję pomocy przedsiębiorcom, którzy dołączają do akcji #OtwieraMY, a których mogą spotkać z tego powodu konsekwencje prawne, wspiera kancelaria adwokacka Magdaleny Wilk. Kobieta opublikowała na swoim profilu na Facebooku poradnik, jak przedsiębiorca powinien przygotować swój biznes w reżimie sanitarnym, jeśli planuje go otworzyć od 18 stycznia.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0