Olivia Rodrigo vs Courtney Love

Olivia Rodrigo oskarżona o plagiat. Muzyczna DRAMA z ikoną rocka

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.06.2021 16:45

Czy to możliwe, że idolka gen Z podkradała pomysły od starszej koleżanki z branży muzycznej? Courtney Love nie ma wątpliwości, że Olivia Rodrigo inspirowała się jej twórczością w zbyt dużym stopniu.

Zanim przejdę do opisywania, na czym dokładnie polega konflikt, skrótowo przedstawię dwie strony sporu. Z jednej strony dramy jest Courtney Love – amerykańska wokalistka i kompozytorka, legenda alternatywnego rocka, wdowa po Kurcie Cobainie. Z drugiej strony jest Olivia Rodrigo – 18-latka, która podbiła serca nastolatków na całym świecie swoim debiutanckim albumem "SOUR" (w maju była premiera).

No i teraz sięgnijcie po michę z popcornem, bo zaczyna się drama. Courtney Love opublikowała na Instagramie grafikę promującą "Sour Prom", czyli filmowy zapis koncertu Olivii Rodrigo. Na ilustracji widać 18-latkę wystylizowaną na królową balu z bukietem kwiatów, koroną i z rozmazanym makijażem. Courtney skomentowała grafię słowami "Zauważcie różnicę".

trwa ładowanie posta...

Olivia Rodrigo skopiowała Courtney Love?

Courtney zauważyła w ilustracji zbyt dużo podobieństw do zdjęcia okładkowego albumu "Live Through This" zespołu Hole. Krążek ukazał się w 1994 roku, a kobieta była wokalistką i gitarzystką tego bandu. Na okładce płyty widać królową balu z kwiatami, koroną i rozmazanym makijażem – podobnie jak w przypadku grafiki promującej film Olivii Rodrigo. Poniżej zobaczycie porównanie:

trwa ładowanie posta...

Courtney Love wyjaśnia Olivię w komciach na FB

18-latka zauważyła wpis Courtney na Instagramie i napisała do starszej koleżanki, że kocha jej twórczość... no ale chyba nie o taką odpowiedź chodziło.

Courtney wypowiedziała się na Facebooku na temat tego, co zrobiła Olivia Rodrigo: "Kradzież oryginalnego pomysłu bez pozwolenia jest nieuprzejme. O takiej sytuacji trudno mówić w elegancki sposób. Nie jestem zła".

Takie rzeczy zdarzają mi się ciągle. Ale akurat ta przybrała złą formę. Nie zamierzam nikogo zastraszać. Muzyka tej osoby nie ma nic wspólnego z moim życiem. Prawdopodobnie to się nigdy nie zmieni. Ale to było niegrzeczne. I mam pełne prawo do obrony mojej twórczości [...]. Jestem cholernie honorowa wobec innych artystów i oczekuję tego samego wobec mnie.

- Courtney Love

Olivia Rodrigo - drivers license (Official Video)

Jasne, podobieństwo między pracami Courtney Love a Olivii Rodrigo jest oczywiste. Jednak odnoszę rażenie, że 18-latka inspirowała się nie tyle okładką albumu z 1994 roku, co motywem popularnym w amerykańskiej popkulturze, jakim jest królowa balu. Dla mnie fotografia promująca film Olivii Rodrigo bardziej przypomina kadr z filmu "Carrie", w którym główna bohaterka widowiskowo psuje bal maturalny.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0