Amazon dofinansuje aborcję

Amazon w USA dofinansuje aborcję swoim pracownicom. Jak zrealizować ten benefit?

Źródło zdjęć: © Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.05.2022 13:47

Gigant e-commerce włączył się w spór światopoglądowy. Amazon ogłosił, że sfinansuje wyjazdy na aborcję tym pracownicom, które nie będą mogły przeprowadzić zabiegu w swoim stanie. W tle odbywają się historyczne w USA zmiany dotyczące prawa do aborcji.

Amazon, drugi co do wielkości prywatny pracodawca w USA, ogłosił, że zapłaci za koszty podróży pracownic, które będą musiały udać się na zabieg aborcji na dystans powyżej 100 mil (161 km). Kobiety będą mogły skorzystać z tego rozwiązania, gdyby zabieg był zakazany w stanie ich zamieszkania. Jak donosi agencja Reuters, wartość benefitu będzie wynosiła do 4 tys. dolarów odnawialnych w każdym roku kalendarzowym.

Oferta Amazona ma związek z toczącą się w USA dyskusją na temat prawa do aborcji. Portal Politico opublikował projekt wyroku Sądu Najwyższego, zgodnie z którym Sąd ma całkowicie znieść konstytucyjne prawo do aborcji ustanowione przez poprzednie wyroki (m.in. chodzi o głośny wyrok z 1973 roku w sprawie w sprawie Roe kontra Wade, który ustanowił ogólnokrajowe prawo do aborcji).

USA: Protesty przeciwko zmianom w prawie do aborcji

Jeśli tekst Politico oddaje faktyczne stanowisko Sądu, oznaczałoby to, że prawo do aborcji nie byłoby regulowane na poziomie ogólnokrajowym, tylko decydowałyby o tym poszczególne stany. Według szacunków spowoduje to, że aż 26 stanów ograniczy lub zakaże dostępu do aborcji. Po opublikowaniu przecieku przed gmachem sądu pojawiły się osoby protestujące przeciwko zmianom.

trwa ładowanie posta...

Amazon - zwrot kosztów podróży za wyjazd na aborcję

Świadczenie giganta e-commerce umożliwi setkom tysięcy pracownic Amazona na obejście zakazu aborcji, o ile wejdą one w życie. Benefit będzie działał z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2022 roku. Obejmie zarówno pracownice magazynów, jak i biur, które są zapisane do jednego z dwóch planów ubezpieczenia zdrowotnego.

Firma ogłosiła, że świadczenie przysługuje nie tylko wtedy, gdy ktoś chce wyjechać na zabieg aborcji. Pieniądze można przeznaczyć na pokrycie kosztów podróży na inne zabiegi np. na terapię genów komórkowych lub na terapię leczenia uzależnień.

Prawdziwa pomoc czy zabieg PR-owy?

Jak donosi serwis Protocol, zwrot kosztów podróży na zabieg aborcji nie będzie przysługiwał pracownicom kontraktowym i zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin w ramach zaplecza logistycznego firmy. To grupa ponad 100 tys. osób, które pracują w ramach małych firm kurierskich i nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego Amazona. Nie brakuje głosów krytyki, że świadczenie jest tak naprawdę sygnalizowaniem cnoty.

Amazon to nie jedyna korporacja, która ułatwia pracownicom przeprowadzanie aborcji - wsparcia udzielają m.in. Yelp, Citigroup i Apple.

Źródła: protocol.com/reuters.com/cnn.com/tvn24.pl/pulsmedycyny.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
kololo,zgłoś
Dobrze wiedzieć gdzie nie kupować i kogo nie finansować, sramazona obowiązkowo bojkotować
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się