lifestyle
Chcesz studiować influencing? Rekrutacja już w listopadzie
Okiem Młodych, czyli tuba propagandowa PiS na TikToku?

Okiem Młodych niczym "Wiadomości" TVP, tylko, że na TikToku. Kto za tym stoi?

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, TikTok, YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,23.08.2022 15:30

Okiem Młodych to profil na TikToku, gdzie młodzi wytykają każde potknięcie Donalda Tuska (PO), wychwalając obecny rząd. Prowadzą go młodzi związani z obecną władzą.

Jakbyście zareagowali, gdybyście zobaczyli, jak młode osoby z zawziętością krytykują Donalda Tuska (lidera PO)? Pewnie większość będzie miała ambiwalentne odczucia do byłego przewodniczącego Rady Europy. Ale czy serio to wróg numer jeden dzisiejszej młodzieży? Śmiem wątpić.

Ale takie wrażenie można odnieść, gdy śledzi się profil "OkiemMłodych" na TikToku. Bardzo oficjalnie ubrane młode osoby, mówią tam, że Tusk jest be, bo m.in. "wciąga w grę polityczną dzieci z in-vitro".

Okiem Młodych, czyli młodzież związana z PiS-em na TikToku

Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów, a to, że ci młodzi twórcy nie wpisują się w to, co o przyszłych młodych wyborcach mówią badania opinii społecznej, ale sprawa jest co najmniej podejrzana.

Oficjalny opis profilu mówi, że to "spojrzenie na świat okiem młodych - bez poprawności politycznej, satyrycznie". Twarzami konta są trzy osoby. Zgadnijcie teraz, z kim i z czym są powiązane. Skład "Okiem Młodych" to:

 • Wiktoria Mielniczek, członkini Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości;
 • Oskar Szafarowicz, członek Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości;
 • Kamil Kaniuk, Regionalny Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości.
trwa ładowanie posta...

Tak kompletnie przypadkowo dodam tutaj, że osoby z Okiem Młodych pojawiły się niejednokrotnie w otoczeniu najważniejszych polityków związanych z prawicą:

Tutaj w TVP Info:

trwa ładowanie posta...

Tutaj obok Mateusza Morawieckiego czy Dominika Tarczyńskiego:

trwa ładowanie posta...

PiS szuka młodych wyborców?

Nikomu nie chodzi tutaj o ucięcie zasięgów, czy usunięcie z sieci osób, które krytykują opozycję, czy popierają obecną władzę. Mamy w Polsce wolność słowa,.

Problem jest w tym, że gdy zbieramy osoby zaangażowane politycznie, j mające silne powiązania z partą rządzącą i  przedstawiamy ich, jako zwykłych młodych uprawiających "satyrę", na myśl od razu przychodzą mi pytania:

 • Czy ci młodzi są przez kogoś sterowani?
 • Czy mają w zasobach osób i struktur związanych z partią czy władzą wsparcie finansowe czy choćby logistyczne, by taki kanał prowadzić?
 • Czy to nie jest przypadkiem "ustawka", czyli wejście kampanii wyborczej na TikToka?


 • Czy to uczciwe, że twórcy przedstawiają się jako przedstawiciele "spojrzenia na świat okiem młodych", nie przyznając się, że są związani z obecną władzą polityczną?

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że już w przyszłym roku czekają nas wybory: zarówno parlamentarne, jak i samorządowe.

Okiem Młodych. Czy naprawdę tym zajmuje się polska młodzież?

Gdyby wierzyć w treści przedstawiane przez profil, okazałoby się, że polska młodzież nie zajmuje się niczym innym, jak "upiornymi myślami Donalda Tuska", tym, żę "Tusk jest manipulantem" itd. Wcale nie rasistowskim i nacjonalistycznym podręcznikiem do HiT-u. Wcale nie ekologią, zatrutą Odrą i niekompetencją władz w tej sprawie. Wszystko to nieważne. Dla młodych najważniejszy jest Tusk.

trwa ładowanie posta...

Przeprowadzę tutaj prosty eksperyment: podliczcie sobie na poniższym screenie, ile razy profil odnosi się do Tuska, a ile do obecnych władz w sposób negatywny. Tak po prostu, zagrajcie w "gdzie jest Waldo", okej?

TikTok Okiem Młodych
TikTok Okiem Młodych (TikTok)

Rozwiązanie powyższego zadania, niczym jak w szkole, znajdziecie poniżej. Okiem Młodych, do 23 sierpnia, odniosło się co najmniej siedem razy do Tuska:

 • Węgla nie zabraknie;
 • Upiorne myśli Donalda Tuska;
 • Tusk manipulant;
 • Odra - apokalipsa;
 • "My wszyscy jesteśmy trochę jak ryby w Odrze". Tusk uderza w rządy PiS. Odpowiedź w filmie? "Rozumiem, że ma Pan na myśli ten śnięty program PO";
 • Reparacje;
 • Fur Deustchland.

Chociaż Mateusz Morawiecki "zaorał" TVN czy coś.

trwa ładowanie posta...

A reszta to "satyryczne" komentarze w stronę Hołowni, Budki, Kurdej-Szatan, Milera czy Biedronia. No i oczywiście znalazło się miejsce dla Trzaskowskiego.

trwa ładowanie posta...

Zdradzę wam jeden sekret: młodzi niejednokrotnie mają gdzieś Tuska. Powiedziałbym nawet odważnie, że osoby młodsze upatrują w postaci Michała Matczaka "Maty" swojego prezydenta - a nie w Tusku.

Czy gdziekolwiek, w 28 filmach, pojawiła się krytyka obecnej włądzy? Cały ten profil wygląda jak tiktokowa odmiana "Wiadomości" TVP.

Gdy profil na TikToku prezentuje to samo, wręcz jota w jotę, co "Wiadomości" od państwowej telewizji TVP, a jego twórcy mają mocne powiązania z partią rządzącą, to nasuwa się pytanie "o co tutaj chodzi?" Na odległość pachnie manipulacją.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 7
 • emoji ogień - liczba głosów: 2
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
 • emoji smutek - liczba głosów: 1
 • emoji złość - liczba głosów: 5
 • emoji kupka - liczba głosów: 25
Dziwny przypadek... Poparcie dla PiS wśród nastolatków oraz młodych dorosłych jest znikome, przez co dziwi taka akcja tej trójki. Albo mamy do czynienia z wyjątkowym przypadkiem (może jakieś rzadkie okazy konserwatywnej młodzieży), albo są to młodzi karierowicze, którzy mają nadzieję na łatwiejsze wejście do polityki, gdy dorosną.
Odpowiedz
5like3dislike
Januszex,zgłoś
Ci młodzi zrobią wszystko, żeby dostać się do polityki. Powiedzą każdą głupotę, każde kłamstwo tylko po to żeby zadowolić lidera PiS. Problem w tym, że wsiedli na łódkę, która utonie zanim osiągną odpowiedni wiek, a oni pewnie skryją się w innej partii i tam będą lizać 4litery nowego prezesa, tak jak Kowalski
Odpowiedz
8like3dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Jacek,zgłoś
Vibez: Młodzieżówka PO, Lewicy, Konfederacji działa: I sleep Młodzieżówka PiS działa: Real shit Autorze artykułu, z nich wszystkich to ty jesteś największym i jedynym hipokrytą.
Odpowiedz
2like12dislike
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 6
Komentarze (6)
arrow
Kolega Ignacy: "Co może być gorszego? Musielibyśmy się mordować chyba"