popkultura
Netflix w grudniu pełen premier. Co warto zobaczyć?
Instagram chce, abyś robił_a od niego przerwy

Odpocznijcie od Instagrama. Nawet Zuckerberg was o to prosi

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Twitter, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,21.02.2022 06:23

Czujecie, że przesiadujecie za dużo czasu na Instagramie? Meta wprowadza nową funkcję, która otwarcie będzie was prosiła o zrobienie sobie przerwy - i ułatwi wprowadzanie tego w życie.

bGxQcLDT

Instagram w ubiegłym roku zaczął promować nową funkcjonalność "Take a break" w Stanach Zjednoczonych i innych anglojęzycznych krajach. Do nas ta opcja doszła dopiero w tym miesiącu. Jako, że jest to ciekawa nowość, to warto o niej wspomnieć.

"Zrób sobie przerwę", czyli Zuckerberg martwi się o zdrowie psychiczne

Take a Break w Polsce, czyli odpocznij od Instagrama
Take a Break w Polsce, czyli odpocznij od Instagrama (Meta , Materiały prasowe)

"Take a break" w naszej rodzimej wersji to nic innego, jak zachęta do odpoczynku. Meta (wcześniej Facebook) chce, abyśmy podejmowali bardziej świadomie decyzje dotyczące spędzania czasu na Instagramie.

bGxQcLDV

Tak na ludzkie: Instagram pokaże nam okienko, które zachęca do robienia sobie przerw od aplikacji. Możemy tam ustawić powiadomienia, dzięki czemu IG będzie nam przypominał co jakiś czas o chwili przerwy - np. co 10 minut.

Take a Break w Polsce, czyli odpocznij od Instagrama
Take a Break w Polsce, czyli odpocznij od Instagrama (Meta , Materiały prasowe)

Meta podczas takich powiadomień prosi nas o zamknięcie Instagrama i podsuwa pomysły na wykonanie kilku innych czynności - takich jak wzięcie głębokich oddechów, posłuchanie muzyki czy sporządzenie listy rzeczy "do zrobienia".

bGxQcLDX

Brzmi dziwnie i sztucznie. Ale ta funkcjonalność ma się skupić głównie na młodszych użytkownikach Instagrama. A jeżeli to pomoże chociaż jednej osobie, to już będzie sukces.

W zagranicznej wersji pojawiła się także informacja o zmianie typu zdjęć. Np. jak poniżej, jeśli przeglądaliście dużo zdjęć spod tagu #beauty, to IG podpowie wam zmianę:

Instagram z nowymi funkcjami w Polsce
Instagram z nowymi funkcjami w Polsce (Materiały prasowe)

Czy social media są szkodliwe?

Najprostsza odpowiedź? Wszystko w olbrzymich ilościach szkodzi. Cytując magazyn Time: badanie #StatusOfMind, opublikowane przez brytyjskie Royal Society for Public Health, objęło 1 479 młodych ludzi (w wieku od 14 do 24 lat). Od lutego do maja 2017 roku badani odpowiadali na pytania dotyczące wpływu różnych platform mediów społecznościowych na 14 różnych kwestii związanych z ich zdrowiem psychicznym lub fizycznym. Wszyscy negatywnie oceniali jakość snu, strach, swoje ciało i FOMO. Poza YouTube pozostałe cztery media społecznościowe (Instagram, Facebook, Snapchat i Twitter) były powiązane ze wzrostem depresji i lęku.

bGxQcLEd

Jeden z respondentów/respondentek stwierdził_a:

Instagram łatwo sprawia, że dziewczyny i kobiety czują się tak, jakby ich ciała nie były wystarczająco dobre, bo użytkownicy stosują filtry i edytują swoje zdjęcia, aby wyglądały one "idealnie".

Źródło: Meta, Time

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Czy będzie drugi sezon "Wednesday"? Jennna Ortega komentuje