lifestyle
Biznes i zarządzanie. Na lekcjach nie będzie inflacji? Dziwny ruch resortu Czarnka
Vogue Polska

Nowy "Vogue" z hasłem "Every Body" na okładce prezentuje… idealnie wpisującą się w kanon modelkę. WTF?!

Źródło zdjęć: © Vogue, Instagram.com, Vogue Polska
Anna RusakAnna Rusak,23.02.2022 13:06

Marcowy "Vogue" na całym świecie ukazuje się pod hasłem "Every Body". Na okładce polskiego magazynu mamy jednak wpisującą się w kanon modelkę, Larę Stone. Czytelnicy nie są zachwyceni…

bGxBzBVf

W sieci pojawił się najnowszy, marcowy numer magazynu "Vogue". W tym miesiącu wszystkie edycje tego magazynu jednoczą się pod hasłem "Every Body" i - jak pisze we wstępnie naczelna polskiego magazynu - to hasło ma pokazać, że moda nie zamyka się w centymetrach czy danym typie urody.

Ten numer kręci się więc wokół ciała i inkluzywności. Na okładce możemy zobaczyć modelkę - Larę Stone. Czytelnikom magazynu "Vogue" chyba jednak nie do końca spodobał się ten wybór.

bGxBzBVh


To wydanie "Vogue Polska" nie jest początkiem zmian, bo odkąd jesteśmy obecni na rynku, dążymy do inkluzywności mody. Ten numer traktujemy jak manifest, który to jedynie potwierdza.

- Vogue Polska

Miało być inkluzywnie, jest jak zawsze

Myślę, że wystarczy zerknąć na te okładkę, by zrozumieć, o co chodzi odbiorcom. Mieliśmy dostać inkluzywność, a dostaliśmy to, co zawsze. Czytelnicy zarzucają magazynowi, że na okładce umieścili modelkę idealnie wpisującą się w kanon, a przecież nie takie raczej było założenie tego numeru.

trwa ładowanie posta...

Z całym szacunkiem, ale Lara Stone, biała Europejka ze świetnym ciałem i twarzą mogła być reprezentacją przełamywania „norm” w świecie mody z 10 lat temu. Ona jest w totalnym kanonie.

bGxBzBVj

[...] jak zwykle rozdźwięk między kierunkiem w jakim Vogue chciałby podążać a zawartością. Zdjęcie bardzo się kłóci z hasłem choć jest bardzo zmysłowe.

Czyli taka Kate Moss tylko z większym biustem i z rozmiar większa. Faktycznie przełom.

Okładka piękna, ale widać że redakcja stanęła w rozkroku - chcemy „prestiżowa” modelkę, ale też poruszyć temat Every Body. Wiec sfotografujmy ją w stylu „akceptacji” ;) Być może w środku jest więcej różnorodności

"Symboliczne zmiany nie wystarczą"

Bardzo ciekawie w tym kontekście brzmią też pierwsze słowa na stronie "Vogue’a" na Instagramie, prezentującym marcową okładkę. Możemy tam przeczytać o tym, że w branży mody muszą nastąpić radykalne zmiany, bo te symboliczne już nie wystarczą.

bGxBzBVp

Cóż, ta okładka ma raczej mało wspólnego z "radykalnymi zmianami". Co prawda w środku marcowego wydania "Vogue’a" znajdziemy opowieści Lary Stone dotyczące ciała i zwraca się też uwagę na to, że jej "zmysłowa sylwetka nie wpisywała się w kanony couture". Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to wciąż "symboliczne" elementy tej otwartej na różnorodne ciała układanki.

trwa ładowanie posta...

Można to było zrobić lepiej

Pewnie, można stwierdzić, że "Vogue" w ramach akcji "Każde ciało" proponuje nam właśnie najbardziej typowe, wpisujące się w kanon, ciało i nie ma w tym nic złego. Trudno jednak dziwić się tym negatywnym opiniom czytelników.

bGxBzBVq

W końcu jeśli chcemy stawiać na inkluzywność i mamy dość "symbolicznych gestów", to warto by było się tego trzymać. Na okładce mogło się znaleźć kilka kobiet o naprawdę różnych kształtach. Szczególnie, że w Polsce jest w kim pod tym względem wybierać. Jakoś grecki "Vogue" dał radę...

Redakcję odsyłam do obejrzenia okładki greckiego Vogue. Tam rzeczywiście są ukazanie prawdziwe kobiety a nie supermodelki o idealnych kształtach. A tak nawiasem mówiąc mam dosyć promowania superkobiety, nieskazitelnej bez wieku, bez zmarszczek w rozmiarze S. To zwyczajnie wywieranie na nas kobiety presji.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Życiowo,zgłoś
Ale śmieszne problemy ludzie sobie wymyślają
Odpowiedz
2
like
1
dislike
Komentarze (1)
arrow
Tiktokerka usunęła jajowody i zamieniła je w naszyjnik. Czemu?