Nietoperze z Zielonej Góry

Nietoperze z Zielonej Góry będą walczyły z komarami. Budki im w tym pomogą

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,02.01.2024 08:00

W Zielonej Górze powstają nie tylko budki dla jeżyków. Miasto stworzy też budki dla nietoperzy. Wszystko po to, by mogły w spokoju walczyć z komarami. Dlaczego takie inicjatywy powinny pojawić się wszędzie?

Jeśli swego czasu oglądaliście stories "Make life harder", to wiecie, że nietoperze są bardzo pożytecznymi i ważnymi ssakami. Co prawda do tej pory miały nie najlepszy PR, bo pewnie większość z was kojarzy je tylko z tych szkodliwych i nieprawdziwych mitów dotyczących ich rzekomego wplątywania się we włosy.

Prawdą jest jednak, że nietoperze są nam naprawdę bardzo potrzebne. Dobrze wie o tym Zielona Góra. To właśnie tam pojawią się budki, a konkretniej skrzynki, dla nietoperzy. Wszystko po to, żeby latem nam wszystkim żyło nam się trochę lepiej i trochę ekologicznej.

Zielona Góra inwestuje w budki dla nietoperzy

Do tej pory w Zielonej Górze pojawiły się już budki dla jeżyków. Tym razem miasto postanowiła zadbać też o nietoperze, które podobnie jak ich kolczaści koledzy, zajmą się w mieście walką z jednym z naszych największych, letnich wrogów, czyli z komarami.

trwa ładowanie posta...

Możecie tego nie wiedzieć, ale nasze nietoperze żywią się przede wszystkim owadami. Mogą pozbyć się nawet 2 tys. komarów w ciągu doby. W budkach dla nietoperzy, które montuje się na drzewach, te ssaki mają najlepsze warunki do rozmnażania się. O takie skrzynki upominał się radny Zielonej Góry Jacek Budziński, który dla portalu "wzielonej.pl" tak mówił o sprawie:


Te nietoperze, które żyją w Polsce to przede wszystkim żywią się owadami. I nietoperz z kolei potrafi wyeliminować do 2 tysięcy komarów na dobę. Potrzebują takich specjalistycznych budek, żeby mogły się tam zawiesić. Te budki najlepiej jak wiszą na drzewach wysoko, aby drapieżniki nie dostały się do rodziny nietoperzy.

- wzielonej.pl

Budki dla nietoperzy będą walczyły z komarami w Zielonej Górze

Jak "Gazecie Wyborczej" mówił Sebastian Pilichowski - budki dla nietoperzy są znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż opryski. Takie skrzynki gwarantują nietoperzom lepsze życie, co pozytywnie wpływa też na nas - dzięki temu mogą aktywnie i długotrwale chronić nas przed komarami.

trwa ładowanie posta...

To też bardziej ekologiczne rozwiązanie. Popularne opryski, są krytykowane przez przyrodników m.in. dlatego, że są trujące także dla innych owadów. Z tego też względu znacznie lepszą ochroną przed komarami będą jeże i nietoperze.

Mamy zatem nadzieję, że na podobny ruch zdecydują się inne miasta, bo jak widać, budki dla nietoperzy mogą się nam naprawdę przydać. Takie skrzynki dla tych ssaków jak te z Zielonej Góry, to świetne, ekologiczne rozwiązanie i nie powinniśmy pozwolić, by jakieś szkodliwe i nieprawdziwe mity nas w tym względzie ograniczały.

Źródło: www.wzielonej.pl, zielonagora.wyborcza.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0