Muchy zainfekowane przez owadomorka muszego czeka dramatyczny koniec

Eksplodujące muchy. "The Last of Us" na naszych szybach

Źródło zdjęć: © @ddziektarz X
Marta Grzeszczuk,
16.01.2024 16:00

Fotograf przyrody Dariusz Dziektarz opisał na X funkcjonowanie zainfekowanych much-zombie. Nie z egzotycznej podróży, ale z własnej szyby.

Dariusz Dziektarz prowadzi popularny profil o tematyce przyrodniczej na portalu X. 14 stycznia postanowił urozmaicić niedzielny poranek swoim obserwatorom ciekawostką jak z horroru. Grzyby przejmujące kontrolę nad organizmami to nie tylko fabuła serialu "The Last of Us", ale również dramat rozgrywający się na naszych polskich szybach.

Muchy-zombie eksplodują po zainfekowaniu przez grzyby

trwa ładowanie posta...

Dziektarz, który jest również fotografem przyrody, opublikował zdjęcie przyklejonej do szyby, martwej muchy z rozpostartymi skrzydłami. Owad jest otoczony dziwną "plamą", przypominającą efekt użycia farby w spreju. W wieloczęściowej nitce Dziektarz opisał dokładnie, jak smutny koniec ją spotkał.

Mucha została najprawdopodobniej zainfekowana przez owadomorka muszego (Entomophthora muscae). To grzyb, który ma zdolność przeniknięcia do mózgu owada i dyktowania mu konkretnych zachowań. Finałem życia muchy z namnażającym się w niej grzybem jest "choroba szczytowa", czyli szukanie przez owada jak najwyżej położonego miejsca. Wszystko po to, żeby owadomorek, który kontroluje "owada zombie" miał jak największą szansę zainfekowania kolejnego osobnika.

Zainfekowane muchy zaraz przed śmiercią przyklejają się do podłoża lepką substancją z otworu gębowego i rozpościerają skrzydła, żeby nie stanęły na drodze zarodnikom grzyba, które zdążyły się namnożyć na tyle, że przestają się mieścić w ciele ofiary. Grzybnia przebija wtedy ciało owada i eksploduje na odległość nawet kilku metrów. Kontrola grzyba nad owadem jest tak precyzyjna, że dzieje się to o wybranej przez niego porze dnia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0