Godzina policyjna dla kotów. Czemu jest potrzebna?

"Godzina policyjna" dla kotów. Czemu potrzebujemy tego w Polsce?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,18.04.2023 08:00

Koty są poważnym zagrożeniem dla bioróżnorodności, dlatego coraz więcej miast na świecie decyduje się na wprowadzenie "godziny policyjnej" dla kotów. Czemu taki zakaz przydałyby się również w Polsce?

Coraz więcej miast decyduje się na wprowadzanie ograniczeń dotyczących możliwości poruszania się kotów. To nie dlatego, że urzędnicy są przeciwnikami tych zwierząt i wolą psy. Problem jest znacznie bardziej złożony.

W Australii od 2021 r. wolność futrzastych pupili jest coraz bardziej ograniczana, co nie do końca podoba się mieszkańcom. Czemu wprowadzenie "godziny policyjnej" dla kotów powinno rozważyć więcej państw?

"Godzina policyjna" dla kotów w Australii

W Australii od 2021 r. ogranicza się możliwość poruszania się kotów. W niektórych miejscach zwierzęta nie mogą w ogóle wychodzić z domu, w innych wprowadza się "godziny policyjne", które zakładają, że zwierzę nie może samodzielnie opuszczać posesji między 20:00 a 7:00.

Na taki ruch decyduje się coraz więcej miast w Australii. Jak podaje portal rządowej strony miasta Melbourne, 10 lokalnych samorządów w Australii wprowadziło całodobową godzinę policyjną dla kotów. W 27 samorządach obowiązuje nocna godzina policyjna, a 17 kolejnych zastanawia się nad wprowadzeniem podobnych przepisów.

Właściciele, którzy nie dostosują się do przepisów, muszą liczyć się z karą finansową. W Yarra Ranges w 2022 r. wystawiono 22 mandaty za naruszenie praw związanych ze swobodnym przemieszczaniem się kotów.

trwa ładowanie posta...

Czemu koty są zagrożeniem?

Ograniczenia nie wynikają z nienawiści do futrzaków. Koty stanowią poważne zagrożenie dla bioróżnorodności. Jak podaje portal NBC News, dzikie koty co roku zjadają w Australii około 2 mld gadów, ptaków, żab i ssaków. Po części odpowiadają również za wymieranie większości z 34 żyjących tam ssaków.

Niektórzy właściciele kotów krytykują przepisy ograniczające możliwość swobodnego poruszania się ich zwierząt. Twierdzą, że rozkazanie kotu niczym dziecku, by wrócił do domu o konkretnej godzinie, jest niemożliwe. Część osób jednak rozumie, czemu miasto decyduje się na takie rozwiązanie i wyprowadza koty na smyczy tak jak psy.

"Godziny policyjne" czy całkowite zakazy dla swobodnego poruszania się kotów są wprowadzane nie tylko w Australii. Niemieckie miasteczko Walldorf-Süd nakazuje mieszkańcom, by trzymali koty w domach początku kwietnia do końca sierpnia. Za złamanie zakazu grozi im co najmniej 500 euro grzywny.

trwa ładowanie posta...

Problem związany ze szkodliwością kotów oczywiście dotyka również Polskę. Jak podaje portal "Nauka w Polsce", co roku ofiarą tych zwierząt pada ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków. Koty są poważnym zagrożeniem dla bioróżnorodności, dlatego również w naszym kraju powinniśmy pomyśleć o wprowadzeniu podobnych zakazów.

"W przypadku ptaków ofiarą kotów padają najczęściej popularne gatunki, które gniazdują w pobliżu ludzkich osiedli. Są to np. wróble, mazurki czy szpaki - gatunki, których liczebność generalnie w Polsce maleje. Na atak kotów narażone są też ptaki zakładające gniazda na ziemi, np. pliszka żółta, skowronek czy pokląskwa" - czytamy na stronie "Nauka w Polsce".

trwa ładowanie posta...

Źródło: NBC News, Nauka w Polsce, New York Post, conversations.merri-bek.vic.gov.au

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 32
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
ALBERT,zgłoś
BARBARZYNSTWO,JAK KAZDY CZLOWIEK MUSI JESC TAK KOTY TEZ MUSZA JESC.SA MIESO ZERNE A NIE CHLEBO ZERNE CZYZ NIE? MAM KOTY W DOMU I NIE SA WYCHODZACE.CZLOWIEK NIE DAL IM ZYCIA I TAK SAMO NIE MA PRAWO GO IM ODBIERAC.CIEZKO ZLAPAC I UMIESCIC W SCHRONISKU,NAJLEPIEJ ZABIC ZEBY NIE TRZEBA BYLO KASY TRACIC NA WYRZYWIENIE ICH.PATOLOGIA
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się