pop-qultura
Nie masz Amazon Prime? Żałuj! 6 świetnych seriali, które są tylko tu
Oskary

Nie, w kinie nie będziesz musiał oglądać tylko kobiet i osób LGBTQ+

Anna Rusak,11.09.2020 10:49

Czyli czytamy ze zrozumieniem nowe przepisy dotyczące Oskarów. I wiecie co? W gruncie rzeczy niewiele się zmieni.

bCZRqiab

Clickbaity – z jednej strony sprawiają, że szybciej w coś klikamy, z drugiej często wprowadzają w błąd. Mam wrażenie, że część z nas spojrzała tylko na chwytliwe tytuły, pobieżnie przeczytała artykuły i tak właśnie wokół nowych przepisów dotyczących Oskarów wybuchło zamieszenie.

My postanowiliśmy sprawdzić, jak to z tym wszystkim jest. Bez spiny i sensacji, bo w zasadzie – to mogę zdradzić już na samym początku – niewiele tak naprawdę się zmieni.

Po pierwsze zmiany dotyczą tylko kategorii Najlepszy Film. Filmy z innych kategorii, które zgłaszane są także do tej – przykładem może być chociażby zeszłoroczny zwycięzca Parasite - przejdą oddzielną selekcję.

bCZRqiad

Co ważne, dopiero od 2024 roku produkcje będą musiały spełniać te wymagania - oznacza to, że twórcy nie muszą nagle zmieniać swoich wizji. Mogą je ewentualnie doprecyzować.

Są cztery różne standardy, które film może spełniać, a każdy standard ma swoje kryteria. Możecie je przeczytać tutaj:

Standardy Oskary
Standardy Oskary

A teraz zobaczmy, co one właściwie przeformułowują.

W standardzie A i B trzeba spełnić jedno z kryteriów. Nie będzie to takie trudne, bo wystarczy np. żeby w filmie było 30% aktorów drugoplanowych reprezentowanych przez wymieniane mniejszości, do których zalicza się także kobiety (co jest sporym ułatwieniem). Tyle samo procent mniejszości musi stanowić ekipa filmowa, by spełnić jeden z kryteriów ze standardu B.

W standardzie C też trzeba spełnić jedno z dwóch kryteriów. Standard dotyczy staży, a nie fabuły czy aktorów. Tak samo standard D, który skupia się na promocji filmów.

bCZRqiaf

Gdyby spojrzeć na kategorię Najlepszy Film, szybko okazałoby się, że zdecydowana większość bez problemu już spełnia wszystkie, a na pewno większość z tych standardów.

Jak widzicie, aby film został dopuszczony do konkursu, nie musi spełniać ich wszystkich. Wystarczy tylko część. W zasadzie wychodzą 4 z 9, z czego tak naprawdę 2 z nich mają największy wpływ na historię przedstawioną na ekranie.

bCZRqial

Warto też dodać, że to są w zasadzie kosmetyczne zmiany – nie jakaś wielka rewolucja. Większość filmów i tak już spełnia te wymogi. Największe zmiany mogą zajść dzięki trzeciemu standardowi, bo do tej pory staże bardzo często pomijały osoby z tych grup. Poza tym przypominam, że dotyczy to tylko jednej kategorii. Nikt nikomu nie każe startować akurat w tej.

Także nie, nie "obawiajcie się", że teraz filmy będą opowiadały tylko o kobietach, osobach LGBTQ+, mniejszościach rasowych lub etnicznych i osobach z niepełnosprawnościami.

bCZRqiam

Moim zdaniem Akademii chodzi bardziej o to, by zwrócić uwagę i zaznaczyć, że te osoby są wśród nas. Chodzi o to, by pozwolić im dojść do głosu. I nie sądzę, żeby było w tym coś oburzającego, ani żeby w jakikolwiek sposób wpłynęło to na opowieści przedstawiane na ekranie. Jeśli już – to pozytywnie.

Tak w ramach dopełnienia przytoczę jeszcze taki fragment, który znalazł się na portalu wPolityce.pl

Z nowych wytycznych Akademii wynika, że doświadczenie, kwalifikacje zawodowe czy chociażby charyzma i kreatywność będą spychane na dalszy plan, albo w ogóle nie będą brane pod uwagę, bo ważniejsze będzie to, żeby pracownik był przedstawicielem mniejszości nie tylko rasowych czy etnicznych, ale też seksualnych.

Proszę się nie obawiać. Osoby LGBTQ+, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami i te należące do mniejszości rasowych to też ludzie. Ludzie, którzy mają i doświadczenie, i kwalifikacje, nie brakuje im też kreatywności. Tylko do tej pory często po prostu nie mogły/li się wykazać, bo nie dano im dojść do głosu.

bCZRqian

Miejmy nadzieję, że teraz to się zmieni. I wszyscy będziemy mogli poszerzyć swoje horyzonty. W końcu sztuka jest właśnie po to – by otwierać. Otwierać na dialog, na innych, by poszerzać perspektywę.

W każdym razie liczymy, że dzięki tym nowym standardom, chociaż w minimalnym stopniu, uda się to osiągnąć.

Co o tym myślisz?
Tomek,zgłoś
Fajny artykuł
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
5 książek, które najlepiej przeczytać w październiku