IDEA zastąpi sieć IKEA w Rosji?

IDEA to rosyjska IKEA. Tak, to chamska podróbka

Źródło zdjęć: © Kolaż: VIbez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,23.03.2022 14:19

IDEA ma być rosyjską odpowiedzią na sieć IKEA. Tylko że jest to po prostu najzwyklejsza, chamska podróbka popularnej sieci. Jak daleko zaszliśmy w tym wszystkim?

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Ukraina została napadnięta przez Rosję, której dyktator rości sobie nieistniejące prawa do niektórych ziem. Wiele brandów przestało funkcjonować w kraju agresora, porzucając swoje firmy lub tymczasowo wstrzymując sprzedaż. Poza siecią McDonald’s najgłośniejsze wyjście zaliczyła sieć IKEA.

Dzisiaj o Ikei i jej kopii. Sama Ikea zakończyła tymczasowo działanie na terenie Rosji. Sieć miała tam aż 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki i ogromne centrum dystrybucyjne. Co teraz stanie się z firmą? Po pogłoskach o nacjonalizacji porzuconych obiektów powstały głosy o stworzeniu podróbki Ikei.

IDEA w miejsce IKEA

Na rosyjskim rynku zaraz ma się pojawić klon popularnej szwedzkiej sieci. Studio graficzne Luxorta-Service z Sankt-Petersburga ma się rzekomo ubiegać o możliwość wykorzystania loga "IDEA" (ros. pomysł), które przypomina do wręcz złudzenia logo sieci "IKEA".

trwa ładowanie posta...

Według mediów Konstantyn Kukkojew, właściciel nowej sieci sklepów, miał zapewnić o słuszności takiego zachowania:

Byłem bardzo zdenerwowany zamknięciem sklepów IKEA, więc wytoczyłem im proces. W tym czasie pojawił się mem, że McDonald's w Rosji to teraz Wujek Wania, a IKEA - IDEA. Pomyślałem więc, że wygram pieniądze i wydam je otwarcie sklepów IDEA, aby w Rosji działał odpowiednik IKEA - powiedział w wywiadzie w mediach.

Po chwili wylały się komentarze wyśmiewające rosyjską "myśl" techniczną:

trwa ładowanie posta...

Okazało się też, że gracze się na coś przydali. Marka "IDEA" istnieje w popularnej grze "Escape from Tarkov" od dłuższego czasu:

trwa ładowanie posta...

Na spokojnie z tym

To może być forma walki medialnej. Rząd Rosji może chcieć "nastraszyć" Zachód, że Rosjanie poradzą sobie bez takich marek, które symbolizują w jakimś stopniu znienawidzony przez nich kapitalizm.

Jak się zaraz dowiecie, wcześniejsza informacja o jednej podróbce była fejkiem - dlaczego więc i "IDEA" nie mogłaby być takim fałszywym newsem?

Korzystając z okazji:

Wujek Wania był fejkiem

Niestety, sieć, która miała być podróbką McDonald’s, okazała się fejkiem i fake newsem w ogóle. Na bazie informacji o wycofaniu się Maca z Rosji powstało niesamowicie dużo śmiesznych przeróbek i nawiązań, ale musimy to powiedzieć głośno: nie ma czegoś takiego jak Wujaszek Wania.

Tak, firma "Wujek Wania" istnieje już w Rosji. Zajmuje się tworzeniem przetworów - taki odpowiednik Pudliszek z zabawną nazwą, bo "Wujaszek Wania" to też tytuł sztuki Czechowa. To internauci przekształcili logo McDonald's w fejkowe "WW", czyli kopnięte złote łuki. Osoby stojące za marką "Wujek Wania" odcinają się od całej sprawy.

Niniejszym informujemy, że osoby prawne marek holdingu Ruspole i marki "Wujaszek Wania" nie są powiązane z logo stworzonym jako mem z wykorzystaniem odwróconej litery "M" sieci gastronomicznej "McDonald's", która ma zarys litery "V" w cyrylicy. Krążące w Internecie informacje o rzekomych planach zastąpienia marki McDonald's naszą marką "Wujek Wania" są fałszywe.

Źródło: Wirtualnemedia, overclockers.ru, dyadya-vanya.ru

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3