TVP pokazała Kaszubów jako zacofanych pijaków. W serialu nie mają lekarza i piją wódkę przy zwłokach
Kto by przypuszczał, że "Na dobre i na złe" wywoła potężną aferę? Twórcy tego kultowego serialu TVP w jednym z odcinków sportretowali Kaszubów jako zacofańców i amatorów alkoholu. Regionaliści i dziennikarze są słusznie oburzeni.
"Na dobre i na złe" jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych polskich seriali obyczajowych. Ukazuje się na antenie TVP2 od 1999 roku. 12 stycznia odbyła się natomiast premiera 830. odcinka, którego akcja rozgrywała się na Kaszubach. "Skansen, wóda, geriatria" - w takich słowach wspomniany odcinek podsumował kaszubski działacz, Artur Jabłoński. Jakie są powody tak ostrej krytyki?
Podobne
- TVP cenzuruje "Power Rangers"? Widzowie zauważyli to w programie TV
- Serial "Na dobre i na złe" TVP2 wzoruje się na dramie Fagaty?
- Jaka telewizja, takie patostreamy. "Sprawa dla reportera" wywołuje śmiech przez łzy
- Szafarowicz odpalił się na Zbigniewa Bońka. Kipi z wściekłości
- Wersow wystąpi na Sylwestrze z Dwójką. "Kto będzie oglądał?"
Jeden z bohaterów serialu, prof. Andrzej Falkowicz (w tej roli Michał Żebrowski), wyrusza na Kaszuby. Chce odnaleźć swoje rodzinne korzenie. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że zmarła prababcia i odbywa się tzw. pusta noc, czyli pożegnanie zmarłej.
"Na dobre i na złe" – Witaj kuzynie! – scena z odc. 830
"Na dobre i na złe" - skandaliczny portret Kaszubów
Problem w tym, że "Na dobre i na złe" pokazał Kaszubów jednoznacznie i stereotypowo, a ze zwyczaju pustej nocy zrobiono parodię. Mieszańcom regionu nie podobają się sceny picia wódki przy zwłokach wystawionych w głównej izbie chaty. Bohaterowie odcinka wciąż mieszkają w starych, XIX-wiecznych, drewnianych chałupach, a sam region jest pokazany jako zacofany. W serialowej miejscowości brakuje dobrego lekarza.
Twórcy serialu w spektakularny sposób pomylili też regionalne tradycje. Żebrowski został poczęstowany na obiad zupą brzadową, czyli kaszubską zupą wigilijną, podczas gdy akcja serialu toczy się... latem.
Regionaliści i dziennikarze oburzeni serialem TVP
Trudno stwierdzić, co myśleli twórcy "Na dobre i na złe", gdy przygotowywali odcinek o Kaszubach - zakładając, że w ogóle wtedy myśleli. Jak można popełnić taką wpadkę w 2022 roku? Czy spośród 2 miliardów złotych, które każdego roku trafiają dla TVP, zabrakło pensji dla researchera i etnografa? Filmowców spotkała zasłużona fala krytyki ze strony mieszkańców regionu, lokalnych działaczy i dziennikarzy.
Skansen, wóda, geriatria. W radiu słyszałem wczoraj wypowiedź pani z ekipy realizującej ten odcinek "Na dobre i na złe", że wybrali te prawdziwe Kaszuby do pokazania, z tą architekturą i wszystkim. Nie chcieli pokazać tych Kaszub nadmorskich, bo są takie niejednoznaczne. Cóż. Gratuluję wpisania się w jednoznaczną, stereotypową narrację.
Kaszubi to są wyłącznie tylko starzy, zacofani ludzie, którzy mieszkają w zbitych z desek lepiankach, z naftowymi lampami, a to, co tylko umieją robić, to chlać wódkę. Do tego zrobiono parodię pustej nocy.
Młodzi odpowiadają narracji TVP
Stowarzyszenie Cassubia, które zrzesza młodych mieszkańców regionu, opublikowało odpowiedź na skandaliczny odcinek "Na dobre i na złe". Młodzi pokazali, jak naprawdę żyje się na Kaszubach w XXI wieku. Tłumaczą, że dbają o swoje dzieci, mieszkają w murowanych domach z 50-metrowym salonem, regularnie się badają, a podczas pustej nocy nie piją wódki, tylko śpiewają i modlą się.
Przechodzą mnie ciary żenady, kiedy myślę o całej sytuacji. Dlaczego w XXI wieku ludzie muszą tłumaczyć publicznej telewizji, że poza Warszawą nie panuje średniowiecze? Jak można dopuścić w ogóle do takiej sytuacji?
Odcinek o Kaszubach jako przykład przywłaszczenia kulturowego
Warto się zastanowić, czy TVP odcinkiem o Kaszubach nie dokonała przywłaszczenia kulturowego, czyli zabierania czegoś z mniejszościowej kultury, bo wydaje się to "ciekawe i egzotyczne". Odbywa się to z lekceważącym stosunkiem do tradycji, z powielaniem stereotypów, z ignorancją wobec historii regionu. W takim kontekście Żebrowski z kamizelką z haftem kaszubskim nie zasługuje na wyrazy zachwytu, tylko na spojrzenia pełne politowania.
TVP nie odniosło się do zarzutów o nierzetelne sportretowanie Kaszubów.
Źródła: trojmiasto.wyborcza.pl/wirtualnemedia.pl/expresskaszubski.pl/Facebook
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos