"Na dobre i na złe" o Kaszubach

TVP pokazała Kaszubów jako zacofanych pijaków. W serialu nie mają lekarza i piją wódkę przy zwłokach

Źródło zdjęć: © TVP VOD
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.01.2022 13:48

Kto by przypuszczał, że "Na dobre i na złe" wywoła potężną aferę? Twórcy tego kultowego serialu TVP w jednym z odcinków sportretowali Kaszubów jako zacofańców i amatorów alkoholu. Regionaliści i dziennikarze są słusznie oburzeni.

"Na dobre i na złe" jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej emitowanych polskich seriali obyczajowych. Ukazuje się na antenie TVP2 od 1999 roku. 12 stycznia odbyła się natomiast premiera 830. odcinka, którego akcja rozgrywała się na Kaszubach. "Skansen, wóda, geriatria" - w takich słowach wspomniany odcinek podsumował kaszubski działacz, Artur Jabłoński. Jakie są powody tak ostrej krytyki?

Jeden z bohaterów serialu, prof. Andrzej Falkowicz (w tej roli Michał Żebrowski), wyrusza na Kaszuby. Chce odnaleźć swoje rodzinne korzenie. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że zmarła prababcia i odbywa się tzw. pusta noc, czyli pożegnanie zmarłej.

"Na dobre i na złe" – Witaj kuzynie! – scena z odc. 830

"Na dobre i na złe" - skandaliczny portret Kaszubów

Problem w tym, że "Na dobre i na złe" pokazał Kaszubów jednoznacznie i stereotypowo, a ze zwyczaju pustej nocy zrobiono parodię. Mieszańcom regionu nie podobają się sceny picia wódki przy zwłokach wystawionych w głównej izbie chaty. Bohaterowie odcinka wciąż mieszkają w starych, XIX-wiecznych, drewnianych chałupach, a sam region jest pokazany jako zacofany. W serialowej miejscowości brakuje dobrego lekarza.

Twórcy serialu w spektakularny sposób pomylili też regionalne tradycje. Żebrowski został poczęstowany na obiad zupą brzadową, czyli kaszubską zupą wigilijną, podczas gdy akcja serialu toczy się... latem.

trwa ładowanie posta...

Regionaliści i dziennikarze oburzeni serialem TVP

Trudno stwierdzić, co myśleli twórcy "Na dobre i na złe", gdy przygotowywali odcinek o Kaszubach - zakładając, że w ogóle wtedy myśleli. Jak można popełnić taką wpadkę w 2022 roku? Czy spośród 2 miliardów złotych, które każdego roku trafiają dla TVP, zabrakło pensji dla researchera i etnografa? Filmowców spotkała zasłużona fala krytyki ze strony mieszkańców regionu, lokalnych działaczy i dziennikarzy.

Skansen, wóda, geriatria. W radiu słyszałem wczoraj wypowiedź pani z ekipy realizującej ten odcinek "Na dobre i na złe", że wybrali te prawdziwe Kaszuby do pokazania, z tą architekturą i wszystkim. Nie chcieli pokazać tych Kaszub nadmorskich, bo są takie niejednoznaczne. Cóż. Gratuluję wpisania się w jednoznaczną, stereotypową narrację.

- Artur Jabłoński (Érik Pòmòrsczi)
trwa ładowanie posta...

Kaszubi to są wyłącznie tylko starzy, zacofani ludzie, którzy mieszkają w zbitych z desek lepiankach, z naftowymi lampami, a to, co tylko umieją robić, to chlać wódkę. Do tego zrobiono parodię pustej nocy.

- Gracjan Fopke
trwa ładowanie posta...

Młodzi odpowiadają narracji TVP

Stowarzyszenie Cassubia, które zrzesza młodych mieszkańców regionu, opublikowało odpowiedź na skandaliczny odcinek "Na dobre i na złe". Młodzi pokazali, jak naprawdę żyje się na Kaszubach w XXI wieku. Tłumaczą, że dbają o swoje dzieci, mieszkają w murowanych domach z 50-metrowym salonem, regularnie się badają, a podczas pustej nocy nie piją wódki, tylko śpiewają i modlą się.

trwa ładowanie posta...

Przechodzą mnie ciary żenady, kiedy myślę o całej sytuacji. Dlaczego w XXI wieku ludzie muszą tłumaczyć publicznej telewizji, że poza Warszawą nie panuje średniowiecze? Jak można dopuścić w ogóle do takiej sytuacji?

Odcinek o Kaszubach jako przykład przywłaszczenia kulturowego

Warto się zastanowić, czy TVP odcinkiem o Kaszubach nie dokonała przywłaszczenia kulturowego, czyli zabierania czegoś z mniejszościowej kultury, bo wydaje się to "ciekawe i egzotyczne". Odbywa się to z lekceważącym stosunkiem do tradycji, z powielaniem stereotypów, z ignorancją wobec historii regionu. W takim kontekście Żebrowski z kamizelką z haftem kaszubskim nie zasługuje na wyrazy zachwytu, tylko na spojrzenia pełne politowania.

TVP nie odniosło się do zarzutów o nierzetelne sportretowanie Kaszubów.

Źródła: trojmiasto.wyborcza.pl/wirtualnemedia.pl/expresskaszubski.pl/Facebook

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Góral,zgłoś
Skoro tacy abstynenci to skąd tyle wypadków w regionie z udziałem pijaków!?
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się